Jump to content



Κρητικοί και μύθοι....


Elpis

Recommended Posts

Επειδη ,ειδικα, τωρα τελυταια εχω ακουσει πολλες βλακειες για κρητικους που ειναι αιμοβοροι και βιαιοι και ενα σωρο πραγματα που δεν ισχυουν ,σχεδον, καθολου...

Οι μονες περιοχες που ειναι λιγο πιο "βιαιοι" οι ανθρωποι ειναι σε ενα,δυο χωρια (σφακια,ανωγεια,μερικα μεροι στο μυλοποταμο) οπου εκει οι ανθρωποι απλα φορανε μαυρα ρουχα και το παιζουν αντρακλες επειδη γενηθηκαν μεσα σε αυτο το περιβαλλον με ανθρωπους που αφηνουν το σχολειο απο το δημοτικο για να βοσκουνε τα ζωα...

Οσο για τα οπλα που λενε ολοι οτι ειναι γεματη η κρητη εγω μονο σε δυο πανηγηρια στο μυλοποταμο ειδα ανθρωπο να βγαζει οπλο και να κοπανα στον αερα, επισης σε μερικουσ μονο γαμους βγαζουν οπλα αλλα και παλι ριχνουν ασφαιρα χωρις να υπαρχει φοβος τραματισμων...

Τωρα θα μου πειτε γιατι λες ολες αυτες τις βλακειες μεσα σε ενα φορουμ υπολογιστων αλλα απλα θελω να ακουσω τη γνωμη σας για αυτο το θεμα, απο αυτα που εχετε ακουσει.

Αλλα θελω να ακουσω και γνωμε απο παιδια που εχουν κατεβει διακοπες στη Κρητη..

Τεσπα, sorry που σας επρηξα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

φιλαρακο καλα τα λες αλλα στα χανια νομισα ενα παιδακι που ειχα γνωρισει (ενας απο τοςυ 123898 συγγενεις) για πουστρακι και σε ενα πανηγυρι στα σφακια τον ειδα στο καμπαναριο με ενα αυτοματο να ριχνει επι ενα μισαωρο...τι με λες τωρα

Link to comment
Share on other sites

Αυτα οπως ειπα γινονται σε λιγες περιοχες στη Κρητη... Σφακια , μυλοποταμο , ανωγεια και εκει παλιοτερα...

Το ολο thread το εκανα λογο 5-6 αντοιδρασεων σε μερικες συζητησεις στο chat οταν ειπα οτι ειμαι απο Κρητη και μου ειπα: ουσττ!! αιμοβοροιιιι Κτητικοι...... ελεος...

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειμαι απο την Κρητη και κατεβαινω για διακοπες και καθε χρονο

δεν εχω δει αυτα τα ακραια που πολλοι νομιζουν!

αυτα , και παλι οχι ετσι οπως λεγονται , γινονται μονο σε κατι χωρια!

και οι μαυροφορεμενοι Κρητικοι ειναι μονο σε μερικα μερη(π.χ. Σφακια......Ανωγεια.....)

θα ελεγα οτι ετσι ειναι περισοτερο κατι Κρητικοι οι οποιοι τωρα ειναι 50-70 χρονων!

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα λες είναι elpis. Το κακό όμως είναι οτι ακόμα υπάρχουν βεντέτες σε αυτά τα μέρη (αν και πιο σπάνια πλέον) και στο "άθλημα" αυτό επιδίδονται και νέα παιδιά. Πιστεύω πως είναι τελείως λάθος να συγχέει κανείς την κρήτη πλέον με τους "αιμοβόρους μαυροπουκαμισάδες". Εγώ ζω στην κρήτη και μπορώ να εγγυηθώ οτι τα πράγματα είναι άκρως καλύτερα από αυτό που δείχνουν να είναι...

Link to comment
Share on other sites

:p Κι όμως όχι τόσο... Εγώ άμα παρατήρησες πρόσθεσα οτι οι μαυροπουκαμισάδες είναι και από τη νεολαία... Δυστυχώς...

Η πλάκα είναι οτι το χαρακτηριστικό αυτών των τόπων είναι οι πυροβολημένες ταμπέλες στο δρόμο... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα παραπάνω σαν Κρητικός κατά το ήμισυ...

Από την άλλη θα προσθέσω ότι οι μισοί Κρητικοί είναι κομπλεξικοι και τοπικιστές.

Οι άλλοι μισοί είναι μια χαρά...

Ώστόσο, τι άλλο thread θα ανοίξετε? Πολλοί πολιτιστικοί προβληματισμοί βρε παιδάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως νομιζα οτι ηταν γιγαντες (3m και ανω) και φοραγαν παντα μαυρα. Ασε που αν τους ελεγες εστω κ καλημερα θα σου απαντουσαν "Ιντα ηπες μωρεεέ...τωρα θα ποθανεις".

Επισης εχω ακουσει οτι βγαινουν τα βραδια κ πινουν το αιμα αθωων τουριστων που πανε εκει για διακοπες.

ΤΙ ΛΕΤΕ ΜΩΡΕΕΕΕΕΕΕΕ ????

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι Κρητικοι ειναι τοπικιστες (ισως οχι αδικα σε ορισμενα θεματα οπως τροφιμα κλπ) ... Και αυτος ειναι ο λογος που εχουμε (σχετικα) καλη οικονομια σαν νησι και τα λεφτα που "ερχονται" απο τουρισμο, ελιες κλπ δεν τα "πεταμε" στους Βορειους αλλα τα "ανταλλασουμε" μεταξυ μας. Απο την αλλη εχουμε αρκετους καλλους στον εγκεφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Να ήταν μόνο 1-2 άντε 3 χωριά που ζουν οι άγριοι καλά θα ήταν.

Φίλος μου ηχολήπτης που είχε πάει στη "γιορτή του βοσκού" ή κάπως έτσι στον Κρουσώνα (όχι πάνω από 20χλμ από το Ηράκλειο) μου διηγιόταν το τι έγινε εκεί από "χτηνοτρόφους" και "μαυροπουκαμισάδες". Ειδικά την ώρα που έσκασε ο Γωνιανάκης με την Χ5 και αρχίσαν οι μπαλωθιές όλοι φυλαγόντουσαν. Και επειδή διάβασα και για "άσφαιρα", ένα αμάξι την έφαγε στο καπώ. Με όπλο σε γάμο και γιορτές ρίχνει και ο πλέον άσχετος, για αυτό και έχουν δυστυχήματα.

Το κακό είναι ότι όλοι αυτοί δεν κάθονται στα αβγά τους και στα ζα τους αλλά Παρασκευή και Σάββατο βράδυ πλένουν το 4Χ4 και κατεβαίνουν στα αστικά κέντρα για να διασκεδάσουν και να δουν κανένα μ...ί εκτός από προβατίνες. Το ακόμα χειρότερο είναι ότι και τα νέα άτομα δε διαφέρουν και πολύ οπότε αυτή η κατάσταση δείχνει να διαιωνίζεται.

Σε αντίθεση λοιπόν με τα αστικά και τουριστικά κέντρα που προσπαθεί να μπει μία τάξη και που έχουν εκπολιτιστεί κάπως, η υπόλοιπη Κρήτη παραμένει χωριό με όλη τη σημασία της λέξης. Μπορεί να είναι φιλικοί "έλα να κεράσουμε ρακή κλπ" αλλά δεν παύουν να είναι κομπλεξικοί και ξεροκέφαλοι.

Υ.Γ: 5 χρόνια φοίτησης στο Ηράκλειο με αρκετές γνωριμίες και αρκετά ταξίδια με το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Και τι να κάνουμε τώρα?

Η Κρήτη είναι Κρήτη και καλό είναι να παραμείνει Κρήτη...

’ντε τώρα αρκετά! Μη πάρω την κουμπούρα κι αρχίσω τσι μπαλοθιές!!!

Link to comment
Share on other sites

@trendy: Φυσικά και δεν είναι μόνο αυτά τα 2-3 χωριά αλλά αυτά είναι τα πιο γνωστά. Γενικώς τα περισσότερα χωριά στο Νομό Ηρακλείου και στους πρόποδες του Ψηλορείτη είναι πάνω κάτω έτσι... Όσο για το "τοπικίστιδες" ή κάπως έτσι, δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο ποιητής... Εγώ πάντως ξέρω πολλούς που ζουν στο Ηράκλειο αλλά θα ήθελαν πολύ να φύγουν απο δω. Εδώ που τα λέμε δεν είναι και τπτ ιδιαίτερο έτσι όπως έχει καταντήσει... Το καλό βέβαια είναι οτι έχουμε σχεδόν απόλυτη αυτονομία...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να κάνω την αφελή ερώτηση: Πόσο πλυθησμό έχουν αυτά τα...ρημάδια τα Ανώγια? Γιατί όποιον Κρητικό ρωτάω λέει ότι είναι από εκεί ή όποιος έχει καταγωγή από την Κρήτη λέει για τα περίφημα Ανώγια...Όχι τπτ άλλο, να αλλάξουμε πρωτεύουσα, πλάκα θα έχει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 20:23]

Εγώ να κάνω την αφελή ερώτηση: Πόσο πλυθησμό έχουν αυτά τα...ρημάδια τα Ανώγια? Γιατί όποιον Κρητικό ρωτάω λέει ότι είναι από εκεί ή όποιος έχει καταγωγή από την Κρήτη λέει για τα περίφημα Ανώγια...Όχι τπτ άλλο, να αλλάξουμε πρωτεύουσα, πλάκα θα έχει...

Απλα θελουν να το παιξουν "μαγκες" η πολλη απλα ο προπαππους του παππου του παππου τους ηταν απο εκει... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

@trendy: Φυσικά και δεν είναι μόνο αυτά τα 2-3 χωριά αλλά αυτά είναι τα πιο γνωστά. Γενικώς τα περισσότερα χωριά στο Νομό Ηρακλείου και στους πρόποδες του Ψηλορείτη είναι πάνω κάτω έτσι... Όσο για το "τοπικίστιδες" ή κάπως έτσι, δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο ποιητής... Εγώ πάντως ξέρω πολλούς που ζουν στο Ηράκλειο αλλά θα ήθελαν πολύ να φύγουν απο δω. Εδώ που τα λέμε δεν είναι και τπτ ιδιαίτερο έτσι όπως έχει καταντήσει... Το καλό βέβαια είναι οτι έχουμε σχεδόν απόλυτη αυτονομία...

Τοπικιστές δεν είναι όσοι ζουν στο Ηράκλειο ή στα άλλα αστικά κέντρα. Αυτοί που θέλουν να φύγουν από το Ηράκλειο, ε, είναι προφανές γιατί θέλουν να το κάνουν...

Παράδειγμα... Γύριζα με το πλοίο από τον Πειραιά και ήταν μαζί ένας "βοσκός" με το κοπέλι του που ανέβηκαν πάνω για ένα γάμο. Το κοπέλι ήταν δεν ήταν 12 όλην την ώρα μίλαγε για τον πατέρα του, λες και μίλαγε για το μπράβο του. Ο δε μπαμπάς-βοσκός όταν ηρθε δίπλα μας, που καθόμασταν στους υπολογιστές, άρχισε τις ανακρίσεις και μετά την ιστορία της ζωής του, ότι οι Ηρακλειώτες δεν είναι Κρητικοί, ότι Κρητικοί είναι μόνο οι βοσκοί,πίρι πίρι μου τα ζάλησε, όσπου όταν φτάσαμε στο λιμάνι άρχισε να φωνάζει "Κρήτη μου. Κρήτη μου" και φίλαγε το χώμα. Του είχε λείψει πολύ βλέπετε τις 2 μέρες που ανέβηκε Αθήνα...

Το ότι έχετε σχεδόν απόλυτη αυτονομία σας έχει κάνει ψωνάρες και τίποτα άλλο. Νομίζετε ότι επειδή είστε στην Κρήτη θα περνάει πάντα το δικό σας ό,τι μ.....α κι αν είναι αυτή, από καβάτζωμα θέσης παρκαρίσματος και να πηγαίνεις ανάποδα και με θράσσος σε μονόδρομο μέχρι να σπας ξένα αυτοκίνητα και να απειλείς αυτόν που σε έπιασε μπροστά στους ασφαλίτες (όλα πραγματικά γεγονότα).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.