Jump to content



Wi-Fi και ADSL προβλήματα ψάχνουν για λύση... Ηelp..


Dagalidis

Recommended Posts

Είπα και εγώ να κάνω μία αναπροσαρμογή του ADSL δικτύου μου ......

Εβαλα λοιπόν ένα ADSL MODEM / Router - Gateway TELINDUS ως βασικό πάροχο σύνδεσης και Router - Gateway και μέσο LAN cable το οδήγησα στο 3COM Office Connect Wi-Fi το οποίο και μοιράζει την σύνδεση μέσα στο σπίτι....

Το 3COM είναι και αυτό ΜODEM / Router - Gateway αλλά του απενεροποίησα το Firewall και το δουλεύω μόνο ως Wi-Fi HUB.....

Θα μου πείτε γιατί μπήκα σε αυτό τον κόπο και δεν άφησα το 3COM μόνο του να κάνει όλη την δουλειά .... :D

Η΄απάντηση είναι πως το TELINDUS μου έδωσε καλύτερα χαρακτηριστικά σύνδεσης (Ταχύτητα - Ping - Διαχείρηση - QoIs)..

To πρόβλημά μου όμως είναι πως στο PORT Forwarding έχω κάποια αστάθεια που δεν καταλαβαίνω που οφείλεται...

Συγκεκριμένα μπορώ κανονικότατα να έχω ACTIVE MODE Στο DC++ στην 19670 port που την όρισα ως UDP/TCP αλλά στο AZUREUS δεν μπορεί να την δουλέψει.....

Επείσης ενώ έχω ορίσει το Port 28960 για το Call Of Duty έχω μεγάλη καθυστέρηση στην εκίνηση του παιχνιδιού λες και ψάχνει με τις ώρες να βρεί ελεύθερο Port για να συνδεθεί το multiplayer.....

Θέλω βοήθεια μπας και καταφέρω να κάνω να δουλεύουν όλα ρολόι.....

Εχω τις παρακάτω ρυθμίσεις ....

TELINDUS......

STATIC IP...... 192.168.1.2

SUBNET MASK 255.255.255.0

DCHP on

NAT - FIREWALL on

3COM WI-FI

STATIC IP...... 192.168.1.254

SBNET MASK 255.255.255.0

DHCP off

NAT - FIREWALL off

PC 1 με WI-FI

STATIC IP 192.168.1.4

SUBNET MASK 255.255.255.0

GATEWAY 192.168.1.2

DNS 192.168.1.2

PC2 με ICS (Internet Sharing Connection)

Dynamic IP 192.168.0.xxx

SUBNET MASK 255.255.255.0

GATEWAY 192.168.1.4

DNS 192.168.1.2

Σχηματικά η σύνδεση είναι όπως φαίνεται στο σχήμα.....

:T: :worship:

Τι καλύτερο να κάνω ??????

post-153-1416072179,7225_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να βγάλεις το ics. Είναι στην ουσία ΝΑΤ, μόνο που ΝΑΤ πάνω από ΝΑΤ είναι γενικά κακή τακτική που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.

IP διευθύνσεις έχεις αρκετές. NAT κάνουμε όταν δεν έχουμε επάρκεια ιντερνετικών διευθύνσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 08:41]

Να βγάλεις το ics. Είναι στην ουσία ΝΑΤ, μόνο που ΝΑΤ πάνω από ΝΑΤ είναι γενικά κακή τακτική που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.

IP διευθύνσεις έχεις αρκετές. NAT κάνουμε όταν δεν έχουμε επάρκεια ιντερνετικών διευθύνσεων.

Και χωρίς ICS τα προβλήματα στο Port Forwarding παραμένουν ως έχουν....:(

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να τα βάλεις όλα στο ίδιο subnet αρχικά.

Κατόπιν δες αν μπορείς να ρυθμίσεις το arp σου σε στατικό στο router. Σε μία παρόμοια σύνδεση στο ασύρματο εδώ είχαμε ένα παρόμοιο πρόβλημα (στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν το έβλεπε καθόλου) που λύθηκε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 08:55]

Θα πρότεινα να τα βάλεις όλα στο ίδιο subnet αρχικά.

Κατόπιν δες αν μπορείς να ρυθμίσεις το arp σου σε στατικό στο router.

ARP ?????

Link to comment
Share on other sites

The address resolution protocol (arp) is a protocol used by the Internet Protocol (IP), specifically IPv4, to map IP network addresses to the hardware addresses used by a data link protocol.

Για να "μιλήσουν" 2 nic's που είναι στο ίδιο υποδίκτυο πρέπει να γνωρίζει το ένα τη φυσική διεύθυνση (MAC address) του άλλου. Έτσι γίνεται μία αντιστοίχιση mac-ip

root@marida:~# arp -a

? (139.91.68.80) at 00:00:0C:07:AC:44 [ether] on eth0

Αν αυτή η αντιστοίχιση δεν υπάρχει δεν μπορούν να επικοινωνήσουν. Μπορείς με arp -s να κάνεις μία δική σου στατική αντιστοίχιση, που ίσως λύσει το πρόβλημά σου.

ison δεν είναι πρόβλημα το dhcp αν έχει ρυθμιστεί σωστά ο dhcp server.

Επίσης ένα λάθος που μόλις πρόσεξα...

Dynamic IP 192.168.0.xxx

SUBNET MASK 255.255.255.0

GATEWAY 192.168.1.4

DNS 192.168.1.2

το 192.168.0.Χ με μάσκα 255.255.255.0 δεν είναι στο ίδιο υποδίκτυο με το 192.168.1.Χ

Μπορείς να γράψεις πιο αναλυτικά τις ρυθμίσεις των IP/MASK/GW/DNS για όλα τα pc και ΟΛΑ τα interfaces τους; Γιατί στο σχήμα δεν καταλαβαίνω ποιο pc είναι ποιο και τι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

TO Telindus πρέπει να το ορίσεις να δουλεύει μόνο ως modem (αφού μόνο γι αυτή τη χρήση το έχεις). Οπότε πρέπει να το καταργήσεις από router καθώς επίσης και DCHP off (που μάλλον το έχεις κάνει ήδη) για να μην προσπαθεί να μοιράζει διευθύνσεις ενώ δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Tι έγινε βρε παιδιά

Από την στιγμή που έκανα τις αλλαγές με το Telindus & 3COM μου εμφανίζεται αυτό ως σύνδεση....

LINUX IGD

Eίναι ο default gateway της Fothnet μέσο του οποίου συνδέομαι (forthnet.ath.bbras.xxx.xxxx) και το βρήκα από την ΙP του....

Βλέπετε την ταχύτητα που μοιράζομαι σε αυτή την πόρτα ??? 614.4 Κbps

H είναι κάτι άλλο που πρέπει να με προβληματίζει ?

post-153-1416072183,2457_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

TO Telindus πρέπει να το ορίσεις να δουλεύει μόνο ως modem (αφού μόνο γι αυτή τη χρήση το έχεις). Οπότε πρέπει να το καταργήσεις από router καθώς επίσης και DCHP off (που μάλλον το έχεις κάνει ήδη) για να μην προσπαθεί να μοιράζει διευθύνσεις ενώ δεν χρειάζεται.

Δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το telindus κάνει και το routing, αφού παίρνει την internetική IP και την κάνει masquerade σε 192.168.1.2. Δεν μπορεί να κάνει και αλλιώς αν το σκεφτείς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Σήμερα, στις 00:29]

Tι έγινε βρε παιδιά

Από την στιγμή που έκανα τις αλλαγές με το Telindus & 3COM μου εμφανίζεται αυτό ως σύνδεση....

LINUX IGD

Eίναι ο default gateway της Fothnet μέσο του οποίου συνδέομαι (forthnet.ath.bbras.xxx.xxxx) και το βρήκα από την ΙP του....

Βλέπετε την ταχύτητα που μοιράζομαι σε αυτή την πόρτα ??? 614.4 Κbps

H είναι κάτι άλλο που πρέπει να με προβληματίζει ?

Όντως λίγο κουλό. Αλλά με το ics άντε να βγάλεις άκρη. Καλύτερα να μιλήσεις με τον παροχέα σου, κατά πόσο αυτό δημιουργεί πρόβλημα που δε φαίνεται προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

TO Telindus πρέπει να το ορίσεις να δουλεύει μόνο ως modem (αφού μόνο γι αυτή τη χρήση το έχεις). Οπότε πρέπει να το καταργήσεις από router καθώς επίσης και DCHP off (που μάλλον το έχεις κάνει ήδη) για να μην προσπαθεί να μοιράζει διευθύνσεις ενώ δεν χρειάζεται.

Αν μπορει το 3com να δουλεψει ως gateway για το wifi μονο δεν πιστευω να εχει προβλημα να εχει ως router το Telindus.

To ICS προφανως καλο ειναι να φυγει.

Οταν εχεις τα PCs κατευθειαν πανω στο Telindus εχει προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 22:47]

Οταν εχεις τα PCs κατευθειαν πανω στο Telindus εχει προβλημα??

Bρε το Wi-Fi το έβαλα για να μην έχω καλώδια αφού η μπρίζα του τηλεφώνου είναι μακριά από τα PC.....

Aπλά το TELINDUS έχει αρκετά καλύτερο MODEM από αυτό του 3COM απ'ότι δείχνουν οι μετρήσεις που έκανα...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Bρε το Wi-Fi το έβαλα για να μην έχω καλώδια αφού η μπρίζα του τηλεφώνου είναι μακριά από τα PC.....

Aπλά το TELINDUS έχει αρκετά καλύτερο MODEM από αυτό του 3COM απ'ότι δείχνουν οι μετρήσεις που έκανα...... ;)

Από τη στιγμή που ρίχνεις το utp του telindus πάνω στο switch του 3com είναι σα να έχεις ένα access point με μερικές ethernet θύρες. Τίποτα το μεμπτό εκεί. Το ψάρι βρωμάει στο ics, μιας και όπως σου είπα πιο πάνω κάνεις ουσιαστικά 2 φορές ΝΑΤ και εγκυμονεί προβλήματα. Αν τα βάλεις όλα στο ίδιο subnet με gateway το 192.168.1.2 δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Από τη στιγμή που ρίχνεις το utp του telindus πάνω στο switch του 3com είναι σα να έχεις ένα access point με μερικές ethernet θύρες. Τίποτα το μεμπτό εκεί. Το ψάρι βρωμάει στο ics, μιας και όπως σου είπα πιο πάνω κάνεις ουσιαστικά 2 φορές ΝΑΤ και εγκυμονεί προβλήματα. Αν τα βάλεις όλα στο ίδιο subnet με gateway το 192.168.1.2 δε θα έχεις πρόβλημα.

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Και χωρίς ICS τα προβλήματα στο Port Forwarding παραμένουν ως έχουν....:(

:...:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.