Jump to content



Προτάσεις Για Αγορά TFT 17"


2nisis

Recommended Posts

Αποφάσησα να αγοράσω μια οθόνη tft 17" μιας που η παλιά μου τα έφαγε τα ψωμιά της, θα ήθελα να μου προτίνετε κάποια μοντέλα με βάση τα εξής:

- Να έχει response time μικρότερο-ίσο με 16ms

- Να έχει DVI

- Να κοστίζει μέχρι 350 Euro περίπου

- Να έχει PVA/MVA panel

Και μια ακομα ερώτηση,

Υπάρχουν στην αγορά TFT 17" Wide??

Link to comment
Share on other sites

H δευτερη δεν εχει DVI που θελει το παιδι!Οτι και να παρεις καλο ειναι να εχει 0 Pixel εγγυηση για να μην χαλαστεις αργοτερα(μπορει να εισαι και τυχερος βεβαια).Παντως η L550 ειναι παρα πολυ καλη..

Link to comment
Share on other sites

Το όνομα Eizo είναι εγγύηση, αλλα με χαλάει ο τρόπος στήρηξης της οθόνης.

Αν υποθεσουμε οτι κάνω εναν συμβιβασμό, τι ειναι προτιμότερο;

α) Οθόνη ΜΕ ΤΝ panel, ΜΕ DVI (πχ LG 1780)

ή

β) Οθόνη ΧΩΡΙΣ ΤΝ panel, ΧΩΡΙΣ DVI (πχ EIZO L551)

?????????????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα την προηγούμενη εβδομάδα την Belinea 101751 με 0 pixel εγγύηση, την οποία και χρησιμοποίησα καθώς η πρώτη είχε ένα μαύρο πιξελ και αντικαταστάθηκε σε μια μέρα...

θα την βρείς απο 320-350 περίπου...

έχει Samsung premium pva panel

1000:1 contrast

http://www.belinea.com/include/zeigemonitor.asp?monitorid=1222&sprachid=101&landid=81〈=1

http://www.maxdata.de/application/prodkat/produktkatalog/product.asp?parm01=220&parm02=100&parm03=111742&Register=2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo

Εγώ πήρα την προηγούμενη εβδομάδα την Belinea 101751 με 0 pixel εγγύηση, την οποία και χρησιμοποίησα καθώς η πρώτη είχε ένα μαύρο πιξελ και αντικαταστάθηκε σε μια μέρα...

θα την βρείς απο 320-350 περίπου...

έχει premium pva panel

1000:1 contrast

http://www.belinea.com/include/zeigemonitor.asp?monitorid=1222&sprachid=101&landid=81〈=1

http://www.maxdata.de/application/prodkat/produktkatalog/product.asp?parm01=220&parm02=100&parm03=111742&Register=2

response? απ'ότι είδα έχει typical 25, άρα πολύ μέτριο.

για gaming μάλλον οριακά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από 2nisis

Πρόσεξα οτι για την Belinea 101751 στα χαρακτηριστικά της για το Response Time εγραφε:

Response Time: Rise (Typical) 15 ms

Response Time: Fall (Typical) 10 ms

αυτο παει να πει Response Time 25ms;;

ναι.

καλώς ήλθες :flower:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά παίζοντας battlefield 1942 δεν παρατήρησα ghosting κα

η τεχνολογία οθόνης είναι διαφορετική οπότε δεν είναι άμεσα συγκρίσιμο με τα ΤΝ...

...απο ποιότητα απεικονισης μου φαίνεται εξαιρετική...είναι και γερμανικής κατασκευής...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo

προσωπικά παίζοντας battlefield 1942 δεν παρατήρησα ghosting κα

η τεχνολογία οθόνης είναι διαφορετική οπότε δεν είναι άμεσα συγκρίσιμο με τα ΤΝ...

...απο ποιότητα απεικονισης μου φαίνεται εξαιρετική...είναι και γερμανικής κατασκευής...

απ'όσο λένε γενικά, αν πάρεις μια tn και μια pva, π.χ. και οι 2 16άρες, η tn είναι πιο "γρήγορη".

δεν έχω κάνει και κάποιο test σε pva όμως.

αν δεις κάπου, μάλλον σε ut2004 θα είναι, που έχει πολύ γρήγορη δράση. δοκίμασέ το.

σαν ποιότητα απεικόνισης ναι είναι καλύτερες οι pva.

το θέμα είναι να διαλέξει το συμβιβασμό που θέλει να κάνει: ποιότητα εικόνας ή RT ?

edit: 350 κάνει περίπου μια viewsonic 19άρα pva, 1000:1 (ή 700:1 δε θυμάμαι), dvi etc.

αλλά δεν είναι zero pixel.

πάντως σαν εταιρία είναι πιο γνωστή από belinea, αλλά και τα 0 pixel τα θεωρώ σημαντικά;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την HYUNDAI Q17+ και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Νομιζω οτι δειχνει πολυ καλυτερα απο μια LG 1780 που εχει ενας φιλος μου.! Η μονη βλακεια ειναι οτι δεν εχει εγγυηση στα 0 pixel.:(

Link to comment
Share on other sites

Για 19άρα με PVA μου είχαν προτείνει και την Samsung 910N...

...αλλα η εγγύησή της είναι αρκετά μετρια...έχουν πάντως την δυνατότητα αλλαγής τις πρώτες 14 μέρες μετά την αγορά αν υπάρχει καμμένο πιξελ...μετά ισχύει η κανονική εγγύηση...

...νομίζω πως καλύτερα θα ήταν να διάλεγες πανελ πρωταρχικά...η έλλειψη dvi αν η απεικόνιση είνα καλή δεν θα σε χαλάσει...

αν η ποιότητα απεικόνισης είναι μέτρια, τί να το κάνεις το dvi;;

Επίσης η Βελινεα φοράει το πανελ της κατά 100+ πιο ακριβής ΕΙΖΟ L568 κι έχουν κι οι δύο 0 πιξελ εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να μιλήσουμε πιο πρακτικά, ποιά οθόνη είναι προτιμότερη,

η EIZO L551 (PVA panel, ΧΩΡΙΣ DVI)

ή

η LG L1780 (ΤΝ panel, ΜΕ DVI)

και οι δύο οθόνες εχουν περίπου την ίδια τιμη οπότε δεν τίθεται τετοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.