Jump to content



Το Nero δεν βλέπει το recorder...


Seeker

Recommended Posts

Είπα κι εγώ να πάρω DVD Recorder και μου βγήκε ξυνό...

Το Nero απλά δεν το βλέπει! Όταν ξεκινάει έχει διαθέσιμο μόνο το Image Recorder... Ούτε η εγκατάσταση και επανεγκατάσταση έλυσε το πρόβλημα, ούτε η κατάργηση απο την διαχείρηση συσκευών... Το Nero είναι το 6 Ultra Edition αλλά δεν ήταν μαζί με το Recorder.

Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Πες recorder και έκδοση του nero.

Υποθέτω είναι το nec που αναφέρεις σε άλλο thread. Δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα.

Από το μενουδάκι που έχει το image recorder, δεν έχει από κάτω το nec?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν ανοίγω το nero μου εμφανίζεται ένα παράθυρο που λέει "Choose recorder" αλλά έχει διαθέσιμο μόνο τον image recorder. Υποθέτω πως το παραθυράκι στην απο πάνω εικόνα είναι για γρήγορη επιλογή του recorder άρα μάλλον δεν εμφανίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Παρότι είχα πρόβλημα με τα ASPI και πέρασα τα καινούρια ούτε τώρα δουλεύει. Ξαναπέρασα το nero και έκανα κατάργηση απο την διαχείρηση συσκευών αλλά τίποτα...

βάλε chipset drivers.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Περασμένοι είναι...

Πρίν απο το NEC είχα ένα Lite-On (CD Recorder) το οποίο έβγαλα για να βάλω το Nec. Αυτό δούλευε μια χαρά με το Nero...

να υποθέσω ότι το drive βλέπει κανονικά dvdιά?

βασικά είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όταν πήρα το liteon, και λύθηκε βάζοντας τους nforce, γι' αυτό στο λέω.

είχα δοκιμάσει όλα τ' άλλα.

ξανακάνε τα 3 βήματα.

σβήστο από το device manager, βάλε chipset drivers, aspi.

δοκίμασε και άλλη έκδοση nero (καμιά 6.6 τελευταία), αλλά αυτά είναι που παίζουν;)

(ps υπάρχει και το NeroLINUX, το οποίο και θα σου δουλεύει, αφού σου δουλεύει το k3b).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

(ps υπάρχει και το NeroLINUX, το οποίο και θα σου δουλεύει, αφού σου δουλεύει το k3b).

Για το Linux μόνο K3b και xcdroast... :T:

Λογικά με format θα λυνόταν αλλά δεν πρόκειται να ταλαιπωρηθώ ξανά να στήνω τα Windows απο την αρχή... Έχετε να προτείνετε κάτι εναλλακτικό του Nero για να χρησιμοποιήσω εκείνο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Για το Linux μόνο K3b και xcdroast... :T:

Λογικά με format θα λυνόταν αλλά δεν πρόκειται να ταλαιπωρηθώ ξανά να στήνω τα Windows απο την αρχή... Έχετε να προτείνετε κάτι εναλλακτικό του Nero για να χρησιμοποιήσω εκείνο?

Nero είναι μόνο ένα.

easy cd creator.

(αν μπλέξει με το nero, πιθανότατα δε θα δουλεύει τίποτα, δεν ξέρω για τώρα, αλλά παλιότερα δε συνεργάζονταν τόσο "αρμονικά" :p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Πέρασα δοκιμαστικά το NeroLinux και όλα δουλεύουν κανονικά... Πάλι καλά που έχω και Linux και κάνω την δουλειά μου γιατί αν περίμενα απο τα Windows...

εεεεεεετσι :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 16:02]

πώς?

Χωρίς ειδικό πρόγραμμα, απλά τα συγκέντρωσα και τα έκαψα με K3b.

Αρχική απάντηση από Gabriel [Χθες, στις 16:08]

Βάλε τη νέα έκδοση για Windows,απλά δεν είναι ενημερωμένο το nero αν τυχόν έχεις νεότερο drive από την έκδοση που ήδη έχεις...

Ήταν πολύ καινούρια έκδοση (6.6.0.15) αλλά δεν το έβλεπε ενώ με Linux το K3b απο την αρχή το είδε αμέσως...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.