Jump to content



Mini review: WD VELOCIRAPTOR(S)


jax7480

Recommended Posts

Δυσκολοι καιροι για πριγκηπες.

Ποσο μαλλον όταν οι νεοι πριγκηπες λεγονται SSD και εχουν access time της ταξης κατω των 0.3ms.

Το πιο πιθανο είναι ότι ο σημερινος δισκος που θα παρουσιαστει είναι και το τελευταιο καστρο που θα πεσει στην χωρα των mechanical disk drives.

Οι SSD αρχισαν να παρελαυνουν σε ολη τη χωρα… Μπορει οι τιμες να είναι απαγορευτικες ακομα, αλλα ετσι γινεται με όλα τα EXOTICs στην αρχη. Σε κανα 2 χρονακια, που οι SSD θα είναι mainstream επιλογη για την εγκατασταση του λειτουργικου τουλαχιστον, δισκοι σαν τον παρακατω:

wdvelociraptor150gbex0.jpg

δεν θα εχουν λογο υπαρξης.

Μπορει οι 10.000 στροφες να μοιαζουν αρκετες, μπορει τα 7.2ms access time να είναι χαμηλα, αλλα δυστυχως δεν είναι SSD.

Η επιλογη από την μερια μου ειχε γινει πριν περιπου 2 μηνες.

Ηθελα κατι γρηγορο για το λειτουργικο. Ηξερα ότι υπηρχε η επιλογη για 4 δισκους 7200 στροφων και ένα μικρο partition στην αρχη, αλλα η μητρικη δεν μου εδινε την επιλογη. Με 6 Sata στο συνολο της πανω στον ICH10R, η Asus P5Q Deluxe P45 δεν ειχε τον χωρο να φιλοξενησει 4 δισκους μονο για λειτουργικο, μιας και οι 3 θυρες ηταν ηδη κατειλημενες από 3 Samsung Spinpoint F1 1TB για τα data(αλλη συστοιχια Raid 5).

Οποτε εμφανιστηκε ο WD Velociraptor.

Η τιμη του 300αρη για μενα ηταν απαγορευτικη τοτε, 272€ για τον έναν, δηλαδη οι 2 544. Too much.

Τοτε ηταν που το Πλαισιο εφερε τον 150αρη στα 170€ και εγινε η επιλογη.

Η παρακατω παρουσιαση αφορα αποκλειστικα την επιδειξη των ταχυτητων του δισκου, και όχι συγκριση με καποιον άλλο.

Οποτε τα αποτελεσματα είναι καθαρα για λογους ενημερωσης και όχι συγκρισης με δικα σας συστηματα.

Για το συγκριτικο χρησιμοποιηθηκε το παρακατω συστημα, ετσι όπως το δουλευω σε καθημερινες ρυθμισεις:

Motherboard: Asus P5Q Deluxe P45 με Controller ICH10R

CPU: Intel Core 2 Quad 9300 2500MHz o/c @ 3375 FSB445, multi 7.5x

Δισκος: WD400JΒ o οποιος ειχε την εγκατασταση του λειτουργικου

RAM : 2x2GB Mushkin PC8500 @ 1069MHz 5-5-5-15-2T

PSU: Corsair 620W

VGA: Twintech Nvidia 9800GTX+ @ stock

OS: Windows XP SP3 εγκατασταση καθαρη μονο για bench

Τα προγραμματα που χρησιμοποιηθηκαν για το mini-review ηταν τα εξης:

HDTach 3.0.4.0 τελευταια εκδοση από το site

HDTune 2.55 τελευταια εκδοση FREE από το site

Roakil’s Disk Speed version 2.0, τελευταια εκδοση από το site

Everest Ultimate disk benchmark Read Suite “original” εκδοση όχι από το site

CrystalMark 2004R3 από το site

CrystalDiskMark 2.2 από το site

Και Atto disk benchmark τελευταια εκδοση από το site.

ΟΛΑ τα bench εκτελεστηκαν σε DEFAULT ρυθμισεις όπως ακριβως είναι μετα την εγκατασταση τους.

Ας περασουμε όμως στα νουμερα γιατι μαλλον πολύ σας κουρασα.

Αρχιζουμε με μετρησεις ενός δισκου Stand Alone.

Ένα partition στον δισκο των 150GB.

1xWD Velociraptor @ ICH10R

HDTach 3.0.4.0

1xvelociraptorich10rhdtto3.jpg

HDTune 2.55

1xvelociraptorich10rhdtfq9.jpg

Atto Disk Benchmark

1xvelociraptorich10rattmj3.jpg

RoadKil’s Disk Benchmark Version 2

1xvelociraptorich10rroaiz6.jpg

CrystalDiskMark 2.2

1xvelociraptorich10rcryho5.jpg

CrystalMark 2004R3

1xvelociraptorich10rcrylr8.jpg

Και τελος

Everest Ultimate 4.5 read test suite

1xvelociraptorich10revetn3.jpg

Βλεπουμε ότι όπως τα λεει η WD στην θεωρια ετσι είναι τα πραγματα και στην πραξη.

Το access time κυμαινεται κοντα στα θεωρητικα 7ms και το transfer rate λιγο πανω από τα 100ΜΒ/s

Ας δουμε όμως και τις συστοιχιες Raid.

2xWD Velociraptors @ RAID0 on ICH10R, full partition, Stripe 16K

HDTach 3.0.4.0

2xvelocisraid0ich10rhdtzx4.jpg

HDTune 2.55

2xvelocisraid0ich10rhdtiz4.jpg

Atto Disk Benchmark

2xvelocisraid0ich10rattbk3.jpg

RoadKil’s Disk Benchmark Version 2

2xvelocisraid0ich10rroarj6.jpg

CrystalDiskMark 2.2

2xvelocisraid0ich10rcrydv2.jpg

CrystalMark 2004R3

2xvelocisraid0ich10rcryjl1.jpg

Και τελος Everest Ultimate 4.5 Read Test Suite

2xvelocisraid0ich10revexs7.jpg

Και παμε και στο τελος οπου θα δουμε τι θα μας πουνε

3 Velociraptors σε Raid 0

3x WD Velociraptors @ RAID0 on ICH10R, full partition,stripe 16K

HDTach 3.0.4.0

3xvelocisraid0ich10rhdtzm7.jpg

HDTune 2.55

3xvelocisraid0ich10rhdtpt2.jpg

Atto Disk Benchmark

3xvelocisraid0ich10rattvl9.jpg

RoadKil’s Disk Benchmark Version 2

3xvelocisraid0ich10rroavs5.jpg

CrystalDiskMark 2.2

3xvelocisraid0ich10rcryag5.jpg

CrystalMark 2004R3

3xvelocisraid0ich10rcryei5.jpg

Και τελος Everest Ultimate 4.5 Read Test Suite

3xvelocisraid0ich10revexi1.jpg

Βλεπουμε λοιπον ότι το scaling προσθετοντας δισκους από 1 σε 2 σε 3 είναι καλο.

Βαζεις δισκους και κερδιζεις σε transfer rate , χανωντας απειροελαχιστα σε access time.

Λογω λοιπον του γεγονοτος ότι δεν υπηρχε περιπτωση να χρησιμοποιησω πληρως και τα 450GB των velociraptors για λειτουργικο ειπα να κανω και μια δοκιμη με ένα partition των 50GB για να δω τι θα κερδισω από αποδοση.

Ετρεξα μονο 4 προγραμματα :

3x Velociraptors @ RAID0 on ICH10R, 50GB partition, 16K stripe

HDTach 3.0.4.0

3xvelocisraid0ich10r50gpl1.jpg

HDTune 2.55

3xvelocisraid0ich10r50goi7.jpg

Atto Disk Benchmark

3xvelocisraid0ich10r50gxx9.jpg

RoadKil’s Disk Benchmark Version 2

3xvelocisraid0ich10r50gpd5.jpg

Συμπερασματα:

Τα συμπερασματα είναι καθαρα δικα σας.

Η δικη μου αποψη είναι η εξης:

Προσωπικα εμεινα ευχαριστημενος. Όχι απολυτα όμως.

Ο λογος τιμης προς αποδοση δεν είναι ψηλα. Ισως αν μπορουσα να βαλω 6 WD 6400AAKS να επαιρνα καλυτερα αποτελεσματα. Το οριο όμως ηταν 3 δισκοι.

Το access time στο μικρο partition είναι παρα πολύ καλο. Δυστυχως όμως για την WD ή μαλλον γενικα για ολους τους μηχανικους δισκους το access time των SSD τεινει στο 0.

Αυτό κανει και την διαφορα.

Μπορει στα απολυτα νουμερα των μετροπρογραμματων οι Velociraptors να είναι πιο γρηγοροι από καποιους SSD αλλα σιγουρα δεν είναι στην καθημερινοτητα.

Πλεον σκεφτομαι να τους δωσω, όχι γιατι δεν εμεινα ευχαριστημενος αλλα γιατι δεν θελω να μεινω με την απορια τι θα μπορουσαν να κανουν 3 SSD σε RAID0.

Ξερω ότι το κοστος είναι απαγορευτικο ακομα αλλα μπρος τα καλλη τι ειν’ο πονος.

Jax7480

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν τους πηρα και θα τους δωσω.

Ειχα 2, χθες πηρα τον 3ο.

Θα τους δωσω οχι γιατι δεν ειναι γρηγοροι. Απλα αλλιως αντιλαμβανεται ο καθενας το γρηγορο.

Οταν τους αγορασα ειχα στο μυαλο μου τα λογια καποιου μελους, οταν παιδευομουν με 4χ250GB σε Raid0 οτι πρεπει να παρω Raptor για να καταλαβω διαφορα.

Διαφορα καταλαβα μεγαλη κιολας αλλα ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ.

Γι'αυτο θελω να δω τι μπορουν να κανουν οι SSD.

Μπορει να την πατησω, μπορει και οχι. Θα δειξει.

Δυστυχως τα review στο νετ και τα λογια αλλωνων εχω μαθει να μην τα ακουω, οχι γιατι ειμαι δυσπιστος αλλα γιατι εχουμε την ταση αυτο που πληρωσαμε να το παρουσιαζουμε καλο για να μην μας πουνε μ@λ@κες.

Link to comment
Share on other sites

Good Job Ζαχο!

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου, το μοναδικο πλεονεκτημα που εχουν αυτη τη στιγμη οι raptores εναντι αλλων δισκων με μηχανικα μερη ειναι το random access time τους. Αυτο το πλεονεκτημα βεβαια το "διαλυουν" οι ssd , οι οποιοι αρχισαν να γινονται πιο προσιτοι απο αποψη τιμης τους τελευταιους μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός Ζάχο.

Δεν ξέρω πόσο ψημένος έισαι για τα ssd αλλά πιστεύω οτι πρέπει αν περιμένεις ακόμα λίγο να πέσουν οι τιμές τους Οι φτηνές υλοποιήσεις δεν αξίζουν τον κόπο και οι αξιόλογες είναι πολύ ακριβές ακόμα.

Υ,γ Ρε μπας και σου γκρινιάζει η γυναίκα για τον θόρυβο και θέλεις να πάρεις τα ssd.....?:)

Link to comment
Share on other sites

Αν ολα πανε καλα και δεν εχουμε γκρινιες, εντος 15ημερων θα εχω στα χερια μου 3 Mtron 32GB SLC.

Ελπιζω ο sofware controller ICH10R της Intel να μην με φρεναρει.

Η αληθεια ειναι οτι οι δισκοι εχουν διαφορα. Και η μεγαλη διαφορα φανηκε οταν μπηκε και ο 3ος και φτιαχτηκε μικρο partition.

Σε καθημερινη χρηση, μεσα στα Windows, ανοιγμα κλεισιμο προγραμματων κλπ. φαινεται η διαφορα τους απο οτιδηποτε, λογω κυριως access time, γι'αυτο ψηθηκα για SSD.

Αν αυτα που βλεπουμε στο νετ δεν ειναι p i p e s τοτε οι SSD θα δωσουν αυτο το κατι που θελω(εγω).

Καποιος αλλος μπορει να μην το καταλαβει ή να μην τον πολυνοιαζει.

GV το CPU utilization ετσι ειναι συνεχεια. Εχω δοκιμασει Stripe 16K,32K και 128K και παντα επαιζε στο 10% περιπου.

Πληροφοριακα οι δισκοι ειναι παγωμενοι τελειως.

27-28 βαθμους average εχουν με ανοιχτο κουτι. Με κλειστο γυρω στους 32.

μπρρρρρρρ κρυο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ρε ζαχο :) Προσωπικα δοκιμασα Mtron 3500 32g και εναν ocz 64gb. Δεν εμεινα ευχαριστημενος γιατι περιμενα πολυ περισσοτερα. Το μηχανημα μου ηταν παλιο 3ghz p4 + ich8. Eπιανα τις ονομαστικες ταχυτητες αλλα δεν ειδα καμια διαφορα στο feeling. Και σε μεγαλα αρχεια ηταν απελπιστικα αργοι...

Βεβαια μπορει σε ενα raid να ειναι τελειως διαφορετικα!

Link to comment
Share on other sites

Οταν με το καλο παρεις τοτε SSD θα σε προτεινα να μην μεινεις στον onboard

controller και να πας λιγο ποιο πανω αγοαραζοντας εναν.Ο Επιλεκτος (aka Chosen)

νομιζω ειχε κανει μια εκ των βαθων δοκιμη και λιγο που διαβασα αν θυμαμαι καλα

συμπερανε οτι ενας κοντρολλερ δενει με το ολο συνολο καλυτερα.

Εχω εναν στην κατοχη μου αν σε ενδιαφερει για δοκιμες ακομα και με τους

Veloci ;) Μητρικη με pci-x βρες μονο :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψηνομαι για controller. Ξερω οτι υπαρχει διαφορα, αλλα απ'οσο εχω διαβασει τουλαχιστον με raptors δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα ωστε να δικαιολογει τα 350+€ που θελει.

Βεβαια ειναι κατι που σου μενει, και μιλαω εγω που εχω σκασει 500€ περιπου για 3 δισκους αλλα το συγκεκριμενο εξοδο ΔΕΝ μου καθεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.