Jump to content



msi 6800 σε agp 198e


psyber

Recommended Posts

Σε default καταστασης στα 1024 ειναι περιπου ιδιες,αλλα αν βαλεις τα φιλτρα και ανεβασεις αναλυσης τοτε η διαφορα ειναι μεγαλη και γι'αυτο μαλιστα ειναι και πιο ακριβη η 6800.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

pontifikas την δική μου leadtek 6800 AGP την πήρα πριν 10μερες και την ξεκλείδωσα χωρίς καθόλου κόπο.

To Rivatuner τη βλέπει ως 256bit NV40 (A1, 16X, 1,6vp)

’ρα ξεκλείδωσαν και τα vertex shaders. Έτσι Occultist?

Επίσης μετά το ξεκλείδωμα την πούσαρα κιόλας και την testαρα όχι μόνο στο 3dmark2005 όπου δεν παρατηρούνταν artifacts ακόμα και τα 350@380 στο core και τις μνήμες στα 850Μhz. Βεβαια στο fable έκανε κάποια artifacts σε κάποιες φάσεις οπότε χαμήλωσα λίγο το πουσάρισμα.

(*)Παρεπιπτόντως δεν πίστευα ότι τα shadows έχουν τόσο μεγάλη διαφορά σε ένα game. Έβαλα τα shadows στο παιχνίδι Fable στο μέσο και ήταν σα να έβλεπα άλλο game! Λες και είχε πέσει συννεφιά! Φαντάσου τώρα με μειωσεις στην ανάλυση και στα υπόλοιπα effects! To δοκίμασα για πλάκα και ήταν σα να έπαζα παιχνίδι 3ετίας και βάλε!

Γι' αυτό όσοι έχουν παλιές κάρτες γραφικών και νομίζουν ότι "τρέχει" η κάρτα τους ένα σύγχρονο game ας το ξανασκεφτούν...

Link to comment
Share on other sites

προφανως με την ddr1 θα ειναι πιο αργή απο αυτη με την ddr3.

Το θεμα ειναι αν δεχθεις να παρεις το ρισκο του ξεκλειδωματος.Εγω αρχικά πάντως οταν ειχα να διαλεξω μεταξυ 6800LE και 6600GT(π.) πηγα με ανεση στην 6800LE και απο τα 8pp/4vp πηγε σε 16pp/6vp ανετα και χτυπαγε και καλα clocks (οπως μαθαινω ,-εχει φυγει πλεον απο τα χερια μου-). Και τοτε δε μιλαμε για 3 fps αλλα για πολυ περισσοτερα (γνωστος με 6600gt στο doom3 εβγαζε στα 1024 με 4ΑΑ, 40κατι fps και εγώ 70 (ημουν και με o/c) , οποτε τι να μαζεψει η 6600gt και με τι o/c)

Kαι για την ιστορία Albatron στα 169 απο το πλαισιο

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα συγκρίνει 6600GT με την 6800 μου και είχα βγάλει τεράστιες διαφορές παντού , αλλά σύγκρινα ξεκλείδωτη/υπερχρονισμένη vs υπερχρονισμένη.

Τόσο τεράστιες (άνω του 50%) που απλά δεν βλέπω πως θα μπορούσαν να μαζευτούν.

Από εκεί και πέρα , παροτι δεν σύγκρινα στα default , μου μοιάζει ανέκδοτο το οτι η 6600GT μπορεί να είναι δυνατότερη από την 6800.

Έχουν παρόμοιο fillrate : 6600GT: 4GTexels/s , 6800 : 3.9GTexels/s , αλλά εκεί τελειώνουν οι συγκρίσεις.

Η 6800 έχει φοβερά περισσότερο bandwidth και έχει 3πλάσια ROPs (Raster output engines , το τέλος του pipeline) , έχοντας 1/pipeline , όπως όλα τα nv40 , ενώ η 6600GT έχει 1/2pipelines.

Λεπτομέρεια που μετράει : στα ROPs υλοποιείται το antialiasing.

Εγώ δεν βλέπω από που θα βρει το πλεονέκτημα η 6600GT , από το 2% περισσότερο fillrate?

Στην καλύτερη περίπτωση να ισοφαρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλά ολα αυτά . Εγγύηση οτι θα ξεκλειδώσουν τα pipelines απο που πέρνατε?

Εντάξει με την 6800non gt , αλλά με την le ? Δηλαδή αν δεν ξεκλείδωνε η le τι γινότανε μετά ? Πάνε τα αυγά πάνε και τα πασχάλια?

Πόσοι έχουν την δυνατότητα να δοκιμάσουν κανα 5 le απο ''γνωστο '' με μαγαζί ?

Αλλοι πόσοι έχουν την ευχέρια να κανουν 3-4 rma ώστε να τους κάτσει η ξεκλέιδωτη ?

Σε πόσους ξεκλειδωσαν full με Ο[μηδέν] παρενέργεις ? [αρτιφακτ free bug free?]

Link to comment
Share on other sites

Vadergr, η 6600GT ίσως είναι λίγο πιο γρήγορη από την 6800 μέχρι τα 1024 και ΧΩΡΙΣ φίλτρα. Αυτό συμβαίνει επειδή είναι εξαιρετικά ψηλά ο πυρήνας της και συνολικά έχει λίγο μεγαλύτερο fillrate. Αν όμως ζορίσεις λίγο τις ρυθμίσεις θα δεις ότι η 6600GT τρώει σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

@Athes2004 : σε μένα ξεκλειδωσε κανονικά , και ΔΕΝ εχα δυνατοτητα για RMA ουτε γνωστο σε μαγαζι, ειναι gumble το ξερω ,απλα ειπα οτι αναλαμβανεις τις ευθυνες σου και αποφασιζεις αν θα παρεις το ρισκο

Link to comment
Share on other sites

Nαι εντάξει δεν αντιλέγω , απλά ομως συγκρινουμε επιδόσεις κάρτας οι οποιες είναι σίγουρες [6600gt] βρέξει χιονίσει . Με περιπτώσεις 6800le ξεκλείδωτες που ανεβαινουν κιολα καλα ....

Το θέμα ειναι έχεις 160 ευρώ παράδειγμα . Τι αγοράζεις με αυτά ? Ναι μεν πολλες 6800Le ξεκλειδωσαν και εχουν επιβεβαιωθει [απο τα ποστ ατόμων που τις ειχαν] αλλα αν δεν ... παιρνεις το 3ο . [και ενοειται σε αυτους που δεν ξεκλειδωσαν δεν θα το αναφέραν και όλοι]

Link to comment
Share on other sites

http://img345.imageshack.us/my.php?image=3dmark0543503gw.jpg

http://img147.imageshack.us/my.php?image=3dmark03100207rk.jpg

πόσο παραπάνω να βγάζει μια 6800? έχω πουσάρει ενός φίλου και χτύπησε 3δμαρκ03 10500-11000. για 6800LE no comments boys.

τα αξίζει τα 50-60 ευρώ παραπάνω η 6800?

άδικα λένε όλοι την 6600gt σαν καλύτερη middle πρόταση?

δεν σχετίζονται καθόλου οι απόψεις μου με το γεγονός ότι έχω στην κατοχή μου μια 6600gt, την πήρα μήνα φλεβάρη(για τα λεφτά της μονόδρομος) τωρα μόνο σε X800 θα στρεφόμουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

αν θες να δεις ποσο παραπανω βγαζει μια 6800 LE κιολας μην κοιτάς πολύ μακρυά...

http://www.thelab.gr/attachment.php?s=&postid=273066

εντάξυ φίλε πόσα pipelines ξεκλείδωσες?

κ πόσες ειναι αυτες που ξεκλειδώθηκαν? οι υπόλοιπες?

Link to comment
Share on other sites

όλα , 16pp/6vp , δεν ξέρω και δε με νοιάζει ποσες ξεκλειδώθηκαν (που νομιζω όμως οτι ειναι αρκετές..) , το ειπα και το ξαναλεω ειναι gumble , παιρνεις το ρισκο και εισαι μονο εσυ υπευθυνος για το αποτελεσμα,.Παντως ναι , οταν και εγω πηγα με 170 ευρω στην τσεπη πηγα σε 6800LE κατευθειαν ..

edit: για ξεκλειδωμα εχει μονο νοημα αν μιλαμε για AGP εκδοση η pci-e ειναι αλλο τσιπ δεν ειναι το nv40 (μην παρω και κανενα στο λαιμο μου) , και δεν εχει pipelines να ξεκλειδωσει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe [Σήμερα, στις 10:35]

πόσο παραπάνω να βγάζει μια 6800? έχω πουσάρει ενός φίλου και χτύπησε 3δμαρκ03 10500-11000. για 6800LE no comments boys.

Στο '03 μετράει ΠΑΡΑ πολύ και ο επεξεργαστής.

Όσο για το πόσο μπορεί να βγάλει μια 6800 -> 13k στο '03 , 5.6k στο '05 , τόσο είναι τα καλύτερά μου.

Νομίζω αξιόλογη διαφορά (φυσικά ξεκλείδωτη και υπερχρονισμένη).

Τα νούμερα που δίνεις βγαίνουν για πλάκα σε απλή (κλειδωμένη) 6800 , αλλά όχι σε LE.

Οι ξεκλείδωτες βγάζουν καλύτερα νούμερα στις default συχνότητες.

Βεβαίως είναι ρίσκο , αλλά ακόμα και η πιθανότητα να πετύχει το ξεκλείδωμα αποτελεί πλεονέκτημα.

Και μην θεοποιούμε το ξεκλείδωμα , ένα 15% δίνει σε απόδοση.

Η 6800 ΔΕΝ είναι παντού δυνατότερη από την 6600GT ακριβώς επειδή ΔΕΝ πλεονεκτεί σε όλα τα χαρακτηριστικά.

Εξαρτάται από το παιχνίδι , αλλού οι διαφορές είναι ανύπαρκτες , αλλού πάλι είναι τεράστιες.

Αυτό που δεν παίζει ούτε σαν πιθανότητα , είναι να είναι δυνατότερη η 6600GT (εκτός ίσως από 1-2fps μόνο σε χαμηλές ρυθμίσεις).

Από εκεί και πέρα ο καθένας αποφασίζει πόσο αξίζει γι'αυτόν το συγκεκριμένο πλεονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά και στην τελική έχει σημασία τόσο πολύ αν θα ξεκλειδώσουν τα extra pipelines?

Όταν πας να πάρεις μια 6800 ξέρεις απλά οτι έχεις πιθανότητα και να ξεκλειδώσουν...

Αν δεν ξεκλειδώσουν και πάλι χαίρεσαι για την καρτούλα σου.

Αν πάλι πιστεύεις οτι σε καλύπτει μια 6600GT τότε την αγοράζεις και μένεις εκεί.

Για κάποιον που θα ήθελε 6600GT (ή μέχρι εκεί μπορεί να πάει οικονομικά) νομίζω θα ήταν καθαρός τζόγος να πάει για 6800 μήπως και ανοίξουν τα pipelines...

To λέω γιατί αναρωτιόμουν το ίδιο πράγμα πριν κάτι μήνες...

Τελικά χτύπησα την 6800 και είπα οτι όπως και να έχει θα έχω καλύτερη κάρτα (τελικά για την ιστορία τα 4 extra pipelines όταν ξεκλειδώνουν κάνουν atifacts - ωστόσο επειδή κάποιος το ανέφερε, το 1 extra vertex shader ξεκλειδώνει απροβλημάτιστα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.