Jump to content



Μετατροπή εσωτερικού δίσκου σε φορητό!!!!


bibis1416003194

Recommended Posts

'Εχω έναν σκληρό δίσκο εσωτερικό ide και αποφάσισα να τον βάλω σε ένα κουτί για να τον χρισημοποιώ σαν φορητό! το κουτί είναι 3.5" και έχει δικό του ρεύμα και δουλεύει με USB 2!

το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι μερικές φορές ο δίσκος κάνει σύνδεση-αποσύνδεση στιγμιαία (δηλαδή ακούγεται ακαριαία ο θόρυβος που κάνει το USB όταν συνδέεις και αποσυνδέεις μια συσκευή)!

έχω δοκιμάσει όλες τις θύρες!

έχω τσιπάκι μητρικής nforce2 ultra 400-windows XP Eλληνικά με SP1/2 και είναι με τα τελευταία updates!

έχω το τελευταίο bios!

τον έχω overclocking αλλά το κάνει και όταν δεν τον έχω!!

Link to comment
Share on other sites

το usb κουμπώνει φυσιολογικά!

το ρεύμα με προβληματίζει λίγο γιατί δεν μπορεί να μπει όλο το βύσμα μέσα!

αλλά δεν κάνει διακοπή ο δίσκος που να είναι από το ρεύμα!δηλαδή δεν σβήνει ποτέ!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bibis

το usb κουμπώνει φυσιολογικά!

το ρεύμα με προβληματίζει λίγο γιατί δεν μπορεί να μπει όλο το βύσμα μέσα!

αλλά δεν κάνει διακοπή ο δίσκος που να είναι από το ρεύμα!δηλαδή δεν σβήνει ποτέ!!

πιστεύω ότι έχει πρόβλημα το κουτί.

αν μπορείς δοκίμασε κάποιο άλλο, αλλιώς άλλαξέ το στην εγγύηση;)

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα και εγώ όμως πρέπει να αναφέρω πως το πρόβλημα λύθηκε μόλις άλλαξα λειτουργικό κ έβαλα την αγγλική έκδοση με SP2 δεν ξέρω κατά πόσο έχει σχέση αλλά δεν ξανααντιμετώπισα το παραπάνω πρόβλημα μιας κ είναι πραγματικά πολύ σπαστικό αφού σου κόβει συνεχώς αντιγραφές αρχειων κ.τ.λ. τα καλώδια τα είχα κοιτάξει καθώς κ τις επαφές. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.