Jump to content



Linux θέλω, αλλά den katalavainei....


jpavly

Recommended Posts

Linuxάδες τα φώτα σας....

Επειδή τα χρόνια μου σε Windows ξεπεράσανε τη δεκαετία σκέφτομαι να αρχίσω να ψάχνω και κανένα άλλο λειτουργικό...

Τα ζητήματα::wassat:

Εχω μπερδευτεί από τις τόσες εκδόσεις Linux που υπάρχουν, όλο ακούω και κάτι νέο...

Τα needs μου:

Γραφιστική, σταθερότητα, Internet, και κανά παιχνιδάκι...

Τα 2 πρώτα με ενδιαφέρουν πιο πολύ φυσικά.

Πιο πολύ σκεφτομαι να στήσω 2ο μηχανάκι... ενα μικρό όμως.

Τώρα τι θέλω από εσάς:

1) Τι Linux μου προτείνετε?

2) Πως/που θα το βρω?

3) Ελάχιστες απαιτήσεις συστήματος?

Α.... και κάτι ακόμα... 4) μπορώ να τα στήσω στο ίδιο PC με win, αλλά σε άλλο δίσκο?

Το μέλλον μου ως Linuxας εξαρτάται από εσας!!!:worship:

Link to comment
Share on other sites

1)Ubuntu

2)θα τα κατεβάσεις από το site,περίμενε να βγούνε τα καινούργια δεν αργούνε.Στις 13 μου χουνε πει.

3)Αναλόγως τι θα χρησιμοποιήσεις xfce,gnome,kde,fluxbox

4)και στον ίδιο δίσκο και σε άλλο.Φτιάχνεις partitions.

Link to comment
Share on other sites

2) Το ζητάς από κάποιον στο φόρουμ που το έχει ήδη ή έχει dsl και στο γράφει σε cd.

3) Αν δεν το ξεκωλιάσεις ένας P2 με 128 ram θα κάνει τη δουλειά του, με ένα ανάλαφρο desktop manager όπως τα blackbox, fluxbox, xfce.

Σταθερότητα και ίντερνετ είναι δεδομένα. Γραφιστική φαντάζομαι να σε καλύψει το gimp. Παιχνίδια υπάρχουν πάρα πολλά "απλά", σε στυλ πασίεντζα, σκάκι, τάβλι. ΓΙα πιο προχωρημένα μπορείς είτε να ψάχνεις για linux εκδόσεις (πχ. quake 3) ή να δοκιμάσεις την εξομοίωση (cedega, wine). Με τόσο αργό μηχάνημα όμως δε θα μπορείς να παίξεις και τα τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Χθες, στις 19:54]

1) Τι Linux μου προτείνετε?

Απο διανομή Βάλε κάτι εύκολο (Mandriva, SuSE). Όσον αφορά το γραφικό περιβάλλον ξεκίνα με KDE που είναι όμορφο και εύκολο.

2) Πως/που θα το βρω?

Το Mandriva 2005 LE υπάρχει στο Linux Format Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου.

3) Ελάχιστες απαιτήσεις συστήματος?

Όσο περισσότεροι πόροι τόσο καλύτερα θα μπορείς να εκμεταλλευτείς τα πιο προηγμένα χαρακτηριστικά του KDE.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές γράφτηκα για απόστολη του Ubuntu 5.10 όοοοοταν βγει...

Από όσα είδα εκεί, είμαι θετικός...

Θα τα βάλω στο καλό PC να τελειώνουμε!

Εχει κανείς εδώ κοντά (Ταυρος) κανα CDάκι βρε παιδιά????

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, καλό το UBUNTU αλλά δεν νομίζω πως είναι αυτό που θα δώσει τις πιο θετικές εμπειρίες σε κάποιον που δοκιμάζει το Linux για πρώτη φορά. Σε αντίθεση με άλλες διανομές το UBUNTU θέλει να ασχοληθείς με τις ρυθμίσεις αρκετά και μερικές φορές καταντάει ενοχλητική η έλλειψη μερικών προγραμμάτων που θα έπρεπε κατά την γνώμη μου οπωσδήποτε να βρίσκονται στο CD. Για το KUbuntu έχω ακούσει καλύτερα αλλά δεν είχα την τύχη να το δοκιμάσω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Telika to Mandrake den katafera na to peraso, opote simera agorasa to Linux Format kai ebala to Mandriva 2005 LE. (Einai free auto?)

Protes entuposeis: YPEROXA !!!!!

1-2 apories:

Sta mounts giati stous diskous pou exw NTFS den blepei oti einai me Elliniko filename?

Pos mporo na grafo Ellinika gia na dior8oso kai ta posts mou??? :hehe:

Kai pos sto kallo blepeis an eisai on-line kai pos kleineis tin sundesi????

Link to comment
Share on other sites

Η υποστήριξη του NTFS δεν είναι ακόμα πλήρης προφανώς στον kernel που χρησιμοποιεί η distro που έβαλες.

Ελληνικά μπορείς να αλλάξεις ανάλογα με το desktop manager που έχεις βάλει. Ποιον έβαλες;

Για τη σύνδεση ποιον dialer χρησιμοποίησες;

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις Ελληνικά πρέπει κατά την εγκατάσταση να επιλέξεις τόσο τα Ελληνικά όσο και τα Αγγλικά σαν γλώσσα. Στην συνέχεια θα σε ρωτήσει με ποιά πλήκτρα (πχ Alt+Shift) να κάνει την εναλλαγή μεταξύ γλωσσών.

Αν θυμάμαι καλά γίνεται να κάνεις boot απο το CD και να επιλέξεις "αναβάθμιση" ώστε να ρυθμίσεις την γλώσσα. Αν τελικά το κάνεις αυτό μόνο μην επιτρέψεις να κάνει format. Το καλύτερο πάντως είναι να το ρυθμίσεις σε καθαρή εγκατάσταση.

EDIT: Και για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν βλέπει τα αρχεία με Ελληνικά ονόματα, γιατί δεν έχεις περάσει Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά εχω σαν γλώσσα γραφής τελικά... αλλά δεν είχα φτιάξει τα κουμπιά τους.

Τι ακριβώς θέλεις να σου δώσω δεν κατάλαβα...

Μην ξεχνατε παιδια με το μαλακό, είμαι 1 ώρα με Linux!

EDIT: Και κάτι ακόμα, το Linux Format εχει μεσα και KDE 3.4 (εχω 3.3.2) για SuSE 9.2 & για FedoraCore3. Μπορω να χρησιμοποιησω καποιο?

Link to comment
Share on other sites

Χεχε... Όταν λέω "δώσε μου" σημαίνει γράψε σε κάποιο terminal "uname -a" και αντίγραψε εδώ αυτό που θα σου τυπώσει. Κυρίως για να δούμε τον kernel σου.

Το KDE 3.4 για να λέει ότι είναι για τα Suse και Fedora, μάλλον εννοεί ότι είναι σε πακέτο για αυτές τις διανομές. Το δικό σου δεν ξέρω τι σύστημα αναβάθμισης χρησιμοποιεί. Ή θα βρεις το πακέτο για το mandriva ή θα κατεβάσεις το source και θα το κάνεις compile (οδηγίες θα βρεις εντός)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με χαρα μου ανακοινώνω ότι σήμερα ασχολήθηκα και πέρασα τους drivers της nVidia στο Mandrina! :T:

Αν και αρχικά μου φαινόταν βουνό, μόλις το μελέτησα λίγο μου πήρε 3 λεπτάκια!

Ένιωσα και πάλι τη συγκίνηση που είχαμε σε παλαιότερες εκδόσεις Windows που δεν ήταν ολα τόσο αυτόματα και εύκολα! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.