Jump to content



Thermaltake Tidewater & ATI 2900GT


jimsid

Recommended Posts

Φιλοι μου καλημερα σας! Ζητω απεγνωσμενα την βοηθεια ολων των ειδικων της υδροψυξης γιατι αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Εχω μια ATI 2900GT και αγορασα και μια Thermaltake Tidewater αλλα εχω την εντυπωση οτι το Block της δεν ταιριαζει στην συγκεκριμενη καρτα γαφικων, μου φαινεται οτι ειναι λιγο μικρο. Τελος παντων με καποια μαιμουδια καταφερα να το στηριξω στην καρτα χρησιμοποιοντας αλλες βιδες απο αυτες που ηταν στην συσκευασια αλλα τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα μιας και η θερμοκρασια στης ανεβαινε στον θεο και χωρις να την φορτωσω καθολου την καρτα. Ακομα δοκιμασα και τα αυτοκολητα ψυκτρακια της Thermaltake για τις μνημες της καρτας αλλα και παλι απογοητευτικα γιατι μετα απο καποια λεπτα λειτουργιας ξεκολουσαν και επεφταν! Μπορει καποιος φιλος να μου υποδείξει κατι για να λυσω το προβλημα μου?

Σκεφτηκα να αγορασω και αυτο : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650701 το οποιο κανει λεει για την 2900ΧΤ και να το συνδεσω στην Tidewater αλλα δεν ξερω αν κανει στην 2900GT και τελικα το παρω αδικα και μου μεινει και αυτο, γιατι απο οτι βλεπω η Tidewater θα μου μεινει...

Ευχαριστω πολυ και περιμενω με αγωνια την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

να υποθέσουμε οτι έχεις αυτο εδω το πράγμα ε?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650502

προσωπική μου άποψη. είναι στην 3αδα τον μεγαλύτερων μαϊμούδων που έχω δει νομίζω οτι δεν κάνει για τπτ.

αλλα θα βρεθεί κάποια λύση στο πρόβλημα σου.

ποια κάρτα εχεις; αν και νομίζω οτι το http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650701 νεο block κάνει στην κάρτα σου.

θα βοηθούσε δλδ να έδινες κάποιες παραπάνω πληροφορίες για την κάρτα σου η και μια φωτο. για να δούμε πως εχεις στηρίξει αυτη την στιγμή το tidewater στην κάρτα και μήπως έχεις κάνει κάτι λάθος.

οσο για τα ψυχτρακια εγω χρησιμοποιώ μια σταγόνα κόλλα στιγμής (logo, loctite) μαζί με μια πολύ μικρή σταγόνα θερμοαγωγιμη πάστα.

τα ψυχτρακια δεν πανε πουθενά αλλα θέλουν προσοχή αν κάποτε αποφασίσεις να τα βγάλεις γιατί μπορεί να προκαλέσουν ζημιά στα τσιπάκια η και ακόμα αν δεν προσέχεις να σου μείνει η μνήμη στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

jimsid Καλωσόρισες στο Forum μας!

Πριν αγοράσεις το Τidewater έπρεπε να ελέγξεις την συμβατότητα στο Site της εταιρίας.

Αρχικά θα σου πρότεινα να μην δώσεις επιπλέον χρήματα για τέτοιου είδους προϊόντα. Καλύτερα κανε υπομονή (μάζεψε και κάποια χρήματα παραπάνω) για να στήσεις μια πραγματική custom Υδρόψυξη.

Αν μπορεις βαλλε εδω 2-3 καθαρες φωτογραφιες απο αυτο που προσπαθεις να κανεις.

Αν τελικα δεν κανει,βρες καποιον να το πουλησεις..και θα σε βολεψουμε:D:D

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω υδροψυξη στον επεξεργαστη μονο και σκεφτηκα με αυτη την λυση να βαλω και στην καρτα γραφικων, αλλα μου φαινεται οτι την καρτα θα την αφησω οπως ηταν με αερα τελικα. Φωτο δεν μπορω να στειλω μιας και τωρα την εχω βγαλει την υδροψηξη και εχω ξαναβαλει την δικια της ψυκτρα η οποια να επισημανω οτι καλυπτει ολη την επιφανεια της καρτας. Ειναι δηλαδη απο τις καρτες που πιανουν 2 pci slots. αν καποιος φιλος βαλει στο google ati radeon 2900gt και επιλεξει εικονες θα καταλαβει για ποια μιλαω. Φωτος δυστυχως δεν μπορω να ανεβασω απο την δουλεια που βρισκομαι τωρα λογω isa server.

Ευχαριστω πολυ ολους τους φιλους για το ενδιαφερον τους

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τελικα την εστειλα την Tidewater και ετοιμαζω κατι καλο με τις συμβουλες μερικων φιλων απο εδω. Το ποτε θα ειναι ετοιμο δεν ξερω λογων παραγοντων οπως ωραρια δουλειας, σπιτι, οικογενεια, εγκυμοσυνη συζηγου και διαφορα τρεχαματα αλλα παρουσιαση και φωτος θα εχει οπωσδηποτε :gyros:gyros:gyrosχεχεχε:gyros:gyros:gyros

Link to comment
Share on other sites

Τελικα την εστειλα την Tidewater και ετοιμαζω κατι καλο με τις συμβουλες μερικων φιλων απο εδω. Το ποτε θα ειναι ετοιμο δεν ξερω λογων παραγοντων οπως ωραρια δουλειας, σπιτι, οικογενεια, εγκυμοσυνη συζηγου και διαφορα τρεχαματα αλλα παρουσιαση και φωτος θα εχει οπωσδηποτε :gyros:gyros:gyrosχεχεχε:gyros:gyros:gyros

Πρώτα απ όλα η οικογένεια:)

Οτι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.