Jump to content



Αγορα δισκου: SATA 1 NCQ ή SATA II;


LordArthas

Recommended Posts

Θελω να παρω ενα δισκο γιατι σκεφτομαι να βαλω το Seagate 160gb που εχω σε εξωτερικο κουτι. Το διλημμα ειναι αν ειναι καλυτερα να αγορασω ενα 250αρη Seagate SATA 1 NCQ ή εναν WD παντα 250gb αλλα SATA II.

Γνωριζω οτι με τη μητρικη που εχω ASUS με KT600, δε θα εκμεταλλευονται πληρως καμια απο τις 2 τεχνολογιες αλλα με την προοπτικη αναβαθμισης σε 6 μηνες, τι θα λεγατε να παρω;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω για τους 7200.9, αλλα δεν τους εχω βρει εδω στην Ιταλια. Δηλ εσυ λες καλυτερα ο SATA 1 με NCQ, ετσι;

Για την ωρα μονο το nVidia NForce 4 το υποστηριζει ή υπαρχουν και αλλα chipακια μητρικων;

Thnx.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordArthas

Δηλ εσυ λες καλυτερα ο SATA 1 με NCQ, ετσι;

Σαφώς. Το sata ii δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Το ncq κάτι (έστω και λίγο) κάνει.

Αρχική απάντηση από LordArthas

Το ξερω για τους 7200.9, αλλα δεν τους εχω βρει εδω στην Ιταλια

Σιγά - Σιγά θα εμφανιστούν.

Αρχική απάντηση από LordArthas

Για την ωρα μονο το nVidia NForce 4 το υποστηριζει ή υπαρχουν και αλλα chipακια μητρικων;

Σε intel η σειρά 915/925 - 945/955 (ich6-7) το υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι πληρωσεις παιρνεις...Η WD δεν ενσωματωνει NCQ γιατι οπως υποστηριζει δεν κανουν κατι το ιδιαιτερο στα desktop ισα-ισα που κανουν χειροτερο κατα τα λεγομενα της.Εγω παντως ειδα μια καποια βελτιωση με sata II και κυριως στον θορυβο(WD2000JS).Δισκους με NCQ ακομα δεν εχω γρατζουνισει οποτε δεν μπορω να εχω αποψη.Παντως σιγουρα ι τιμη ενος προ'ι'οντος αντικατοπτριζει και τις επιδοσεις οχι παντα αλλα στην πλειονοτητα των περιπτωσεων

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παρηγγειλα το WD 250gb SATA II χωρις NCQ (WD2500JS). Προτιμησα αυτον λογω του οτι εχει χαμηλοτερες θερμοκρασιες και ειναι πιο αθορυβος απο το Seagate 250gb 7200.8 με NCQ.

Οι επιδοσεις δεν ηταν το κυριο κριτηριο (τοτε μαλλον θα επερνα το Seagate), αφου γι' αυτες «καθαριζει» ο Raptor μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Oτι και να παρεiς η Sata 2 χωρις NCQ η Sata 1 με NCQ πανω κατω τα ιδια θα εβλεπες στις επιδοσεις σου (Loading times)...ψιλοπραγματα

Moνο στα Benchmark υπαρχουν οι διαφορες

Αμα σε ενδιαφερουν οι επιδοσεις σε παιχνιδια\προγραμματα καλυτερα να αλλαξεις τον επεξεργαστη σου η την καρτα γραφικων σου

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ σχετικες πραγματι ολες αυτες οι θεωρητικες βελτιωσεις που κατα καιρους βγαινουν.

Για την ωρα «βολευομαι» με τον AMD 2400, αλλα σε κανα 6μηνο, ελπιζω να εχουν πεσει αισθητα οι τιμες των AMD64 Χ2...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordArthas [Σήμερα, στις 04:06]

Το ξερω για τους 7200.9, αλλα δεν τους εχω βρει εδω στην Ιταλια. Δηλ εσυ λες καλυτερα ο SATA 1 με NCQ, ετσι;

Για την ωρα μονο το nVidia NForce 4 το υποστηριζει ή υπαρχουν και αλλα chipακια μητρικων;

υπάρχει και το ULi M1695 Northbridge - ULi M1567 Southbridge.η καλύτερα η παρακάτω μητρική http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2524&p=3 SATA II NCQ μεσω extra controller. νομιζω το ULI M1575 παρέχει ολοκληρωμένη υποστήριξη Σατα II.

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2481&p=2

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην αγορασεις αργοτερα και σκληρο(που θα ναι και πιο φθηνοι) μαζι με το mobo;Σιγουρα θα υπαρχουν περισσοτερες επιλογες και σιγουρα ελαφρως ανανεωμενες οι τεχνολογιες.Παντως η WD δεν ενσωματωνει NCQ στους σκληρους της(πλην του 400GB) διοτι οπως ισχυριζεται χειροτερευουν τις επιδοσεις τους κυριως στους desktop υπολογιστες.Εχοντας δουλεψει παντως με τον WD 2000JS sataII εχω δει αρκετη διαφορα εν σχεσει με εναν απλο sata.Τωρα δισκος με ncq δεν εχει περασει ακομα απ τα χερια μου ποπτε δεν μπορω να εχω αποψη...Παντως σιγουρα ο,τι πληρωσεις παιρνεις

Link to comment
Share on other sites

πάντως άλλοι λένε πως δεν υπάρχει διαφορα μεταξύ σατα1 και σατα2,άλλοι πως έχουν δει κάποια διαφορα τουλάχιστον, άλλοι πως το NCQ δεν αποδίδει και άλλοι πως με το NCQ βλέπεις κάποια διαφορα.

τρέχα γύρευε δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.