Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ GAMER PC


Mastoras

Recommended Posts

Καλησπερα καταρχας . θα ηθελα τα φωτα σας μιας και η παρεα σας δειχνει πολυ μεσα στα πραματα . θελω να φτιαξω ενα κουτακι με καλο value for money και προορισμο το gaming (παιζω κυριως online FPS οπως AAO) . Οι πρωτες μου αποριες εχουν να κανουν με τη διαφορα nforce 4 - nforce 4 ultra και sata I - sata II . Τι διαφορες εχουν μεταξυ τους ? Sata II = Sata Raid ??? Μεχρι στιγμης απο οσα εχω ρωτησει εχω καταληξει οτι ο καλυτερος value for money συνδιασμος ειναι ενα motherboard me nforce4 ultra chipset, pci express , dual channel μνημες , sata II . Εαν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο στο παρακατω configuration με οχι μεγαλες αποκλεισεις στην τιμη θα ηθελα τη γνωμη σας ...

Abit kn8-ultra

amd 3200+ venis box

2 * 512 DDR 400 mhz (διαταξη dual)

HDD 160 gb sata II 7200 rpm) (ξερει κανεις ποση cache εχουν αυτοι οι δισκοι ? Ας γραψει τυπο)

nvdia geforce 6600 GT

nec dvd rw

zelman 5.1 headphones

case - τροφοδοτικο δεν ξερω αν χρειαζομαι κατι ιδιαιτερο η να βολευτω με ενα απλο κουτακι

τιμη κοντα στα 800 euro κομπλε με φπα

θα ηθελα τις ενστασεις προτασεις σας . Επισης αν καποιος γνωριζει για motherboard με τα αναλογα χαρακτηριστικα αλλης εταιριας θα τον παρακαλουσα να το αναφερει

p.s πριν μου πειτε περι SLi εκ πρωτης οψεως μου φαινεται ασυμφορο ...

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

καλως Ηρθες στην Παρεα μας ..

οπως ειπες ενα low budget pc

. οθονη να φανταστω οτι εχεις!

ο σκληρος δισκος πουθ αναφερεις πρεπει να εχει 8 mb cache.

.. εαν δεν εχεις σκοπο για oc δεν χρειαζεσαι Psu αλλα καποια στιγμη να το βαλεις στο μυαλο σου οτι με ενα καλο PSU δεν θα φοβασε τιποτα!!!!!

Καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

Τα Ζάλμαν για τι ακριβώς τα θές?Για gaming κυρίως ή και για ταινίες.Αν είναι για παιχνίδια και θες ένα καλο headset πάρε τα senheiser HP150.Tο υπόλοιπο συστηματάκι καλό μου φαίνεται.Και δεν είπες και τι mouse έχεις.Αν θες καλύτερα πράγματα πες να σου προτείνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Kαλα εισαι!

Στην ερωτηση sata II = sata raid? η απαντηση ειναι οχι!Μπορεις βεβαια να κανεις αν θελεις

...

Για σκληρο δεν αναφερεις και πολλα!Υπαρχουν με 8 και 16ΜΒ πλεον!Θα επαιρνα τον ΚS της WD αλλα δεν ξερω αν υπαρχει σε μικροτερο απο 250ΜΒ !Διαφορες δεν θα δεις τρελλες αν πας βεβαια σε απλο sata οπως και απο 8 σε 16 ΜΒ cache!Eπισης αν σε παιρνει για 2χ120 ΜΒ WD js ειναι καλυτερα απο 1χ250 wd ks!(ks 16MB cache js 8MB cache )

Mμνημες δες και twinmoss (οχι για ΒΗ ) ....

Link to comment
Share on other sites

Για μνήμες θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε KINGSTON PC3200 με C.L. 2,5 ή 3. ΘΑ σου πάει πάνω κάτω στα 110Ε το ζευγάρι. Για mobo μήπως θα ήταν καλύτερο να πας σε κάποια άλλη υλοποίηση? Με NForce4 καλές υλοποιήσεις έχει και η ASUS αλλά και η MSI ενώ δεν απέχουν πολύ σε τιμή από αυτή που παραθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα zalman μου τα εχουν προτεινει ατομα που τα χρησιμοποιουν για σκληροπυρηνικο gaming kαι ειναι δοκιμασμενα .

Για σκληρο αν εβρισκα 16 MB sata II 160 GB σε τιμη λογικη θα τον αγοραζα . Και εγω δεν ξερω αν βγαινει σε λιγοτερο απο 250 ΜΒ με τοση μνημη ...

Motherboard και εγω δεν ηθελα τοσο πολυ την Abit , οχι οτι δεν ειναι καλη απλα εμπιστευομαι περισσοτερο τις αλλες εταιριες . Το θεμα ειναι οτι με τα χαρακτηριστικα της δεν υπαρχει καμμια .. υποστξριζει τα εξης : nforce 4 ultra , fsb 2 mbit , dual channel ddr 400 , pci express , SATA II και δεν εχει firewire με αποτελεσμα να βγαινει και σε καλη τιμη (115 euro).

Ευχαριστω για τις απαντησεις ως τωρα . Βλεπω λιγες που σημαινει οτι σε γενικες γραμμες εχω κανει σωστες επιλογες ... αν ομως εχετε κατι επιπλεον να προσθεσετε θα το εκτιμουσα :)

Link to comment
Share on other sites

Είδα τη σύνθεση και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλή. Τώρα άκουσα κάτι για τους καινούριους πυρηνες της ATI. Λένε ότι μια κάρτα της Ati με τον καινούριο πυρήνα αποδίδει καλύτερα από δύο 7800GTX σε SLI mode. Αληθεύει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SSJ5

Είδα τη σύνθεση και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλή. Τώρα άκουσα κάτι για τους καινούριους πυρηνες της ATI. Λένε ότι μια κάρτα της Ati με τον καινούριο πυρήνα αποδίδει καλύτερα από δύο 7800GTX σε SLI mode. Αληθεύει;

κανενας δεν αμφησβητει την ανοτεροτητα της x1800xt μονο αυτο το μοντελο ειναι καλυτερο απο την 7800gtx αλλλα 2χ7800gtx αποδιδουν καλυτερα απο την μια χ1800χt

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.