Jump to content



Πολύ καλά δισκάκια DVD για backup?


Seeker

Recommended Posts

Χρειάζομαι μερικά πάρα πολύ καλά DVD για να σώσω κάποια αρχεία μου για backup (μιλάμε για περίπου 100Giga) και ψάχνω ότι καλύτερο κυκλοφορεί απο DVD στην αγορά (απλά DVD, όχι DL). Ας είναι και στα 5 το δισκάκι, χρειάζεται απόλυτη αξιοπιστία.

Τι έχετε να προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έψαχνα κι εγώ...κατέληξα στα

Tayio Yuden DVD-R made in japan - Ceramic coating

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0010

κ

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0029

Εγώ πήρα τα δεύτερα που είναι κατασκευασμένα απο την εν λόγω εταιρεία, αλλά χωρίς "λογότυπο"...

H διαφορά στη τιμή είναι τόσο μικρή που καλυτερα να πάρεις τα πρώτα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και καιρό γράφω σε TDK.

Έχουν περίπου τη 2πλή τιμή από τα Tayio Yuden, αλλά θα σου πώ οτι μετά από καμια 80αριά δισκάκια που έχω γράψει δεν έχει αποτύχει κανένα κατα την εγγραφή και φυσικά όλα παίζουν κανονικότατα και χωρίς προβλήματα...

Τί να πώ, από εκεί και πέρα ο χρόνος θα δείξει.

Πάντως επειδή την έχω πατήσει (με CD όμως) εδώ και ένα χρόνο περίπου ότι δισκάκι να πάρω, είτε CD, είτε DVD είναι TDK.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Εγώ εδώ και καιρό γράφω σε TDK.

Έχουν περίπου τη 2πλή τιμή από τα Tayio Yuden, αλλά θα σου πώ οτι μετά από καμια 80αριά δισκάκια που έχω γράψει δεν έχει αποτύχει κανένα κατα την εγγραφή και φυσικά όλα παίζουν κανονικότατα και χωρίς προβλήματα...

Τί να πώ, από εκεί και πέρα ο χρόνος θα δείξει.

Πάντως επειδή την έχω πατήσει (με CD όμως) εδώ και ένα χρόνο περίπου ότι δισκάκι να πάρω, είτε CD, είτε DVD είναι TDK.

TDK σε καλες τιμες που βρησκεις? Παλιοτερα εφερνε το e-shop αλλα τωρα τελευταια (πανω απο 6μηνο) τα εχει κοψει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison

Δες αν εχει η disk impex..

Εριξα μια ματια και δεν βρικα τιποτα αλλα γενικοτερα εχω την εντυπωση οτι η disk impex δεν εχει καμια σχεση με τα TDK. Τωρα βεβαια μπορει να ειναι και ιδεα μου....

Link to comment
Share on other sites

Tdk αν δεν απατωμαι εχει το καταστημα στην καθετο της Στουρναρη την Μποταση (Γωνια Microland) αλλα δεν θυμαμαι ονομα του τωρα ουτε ξερω αν εχει wbsite

Στανταρ εχει το πλαισιο αλλα απο τιμες θα σε γελασω αν ειναι καλες ή οχι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Τελικά θα πάρω μερικά TDK. Υπάρχουν και άλλες προτάσεις για να κάνω backup και σε άλλης μάρκας δισκάκια καλού-κακού?

Αυτά

THAT'S TAIYO YUDEN DVD+R 8X Jewel Case 5 Pack JAPAN MADE

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0006

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.