Jump to content



Στο παλιο κουτι μου, keep moding


Alexisferos

Recommended Posts

Πολύ Ωραίος!

Προσεξε λιγο το λαστιχο στην εισοδο της CPU..γιατι φενεται οτι ειναι οριακα να τσακισει.

Εκτος απο τις γριλιες που πρότεινε ο χρηστος,θα μπορουσες να βαλλεις ενα κομματι plexy ωστε να κρυβεις HDD και τα καλωδια που πανε στο PSU.

Link to comment
Share on other sites

@xrist ευχαριστω.

gril κλασική για ΨΥΓΕΙΑ pc δεν μπορώ να βρω για το transit είναι πολύ φαρδύ, η τρύπα είναι 15 πόντους και η μόνη σιτα που μπορώ να βάλω είναι αυτές από τα practiker η κλασική.

θα το σκεφτώ φίλος ευχαριστώ.

οσο για τον ανεμιστήρα το πλεξυ που ειχα φτιάξει πριν κανα 2 χρόνια είναι με μια τρύπα στα 12cm στην μέση του γιατί τότε με έφτανε.

το έχω στο νου μου ομως για το νέο πλεξυ και οταν θα κατέβω ελλαδα θα φτιάξω ενα με 2χ12 τρύπες άλλα αυτό θα γίνει το πασχα.

πρόβλημα απο θερμοκρασίες δεν εχω πάντως και είναι πολυ αθόρυβο το pc.

τις φωτο βαριέμαι να τις ξανά ανεβάζω.

@GeorgeVasil

η είσοδος είναι πολύ καλά πλέον την επισκεύασα χθες το βραδάκι, γύρισα απο το ρακορ λίγο το λάστιχο για να αλλάξει η γωνία του και μετα με δεματικα και ζεστό αέρα το έκανα όπως ήθελα.

θα βγάλω φώτο το απόγευμα οταν γυρίσω απο την δουλειά να δεις.

τι εννοείς να βάλω πλεξυ για να κρύβω τα καλώδια πως να το κάνω δεν κατάλαβα. :confused::confused:

αντε πες καμιά ιδεα.. θα δώσω τα εύσημα τις πατέντας σε σένα..

Link to comment
Share on other sites

@GeorgeVasil

η είσοδος είναι πολύ καλά πλέον την επισκεύασα χθες το βραδάκι, γύρισα απο το ρακορ λίγο το λάστιχο για να αλλάξει η γωνία του και μετα με δεματικα και ζεστό αέρα το έκανα όπως ήθελα.

θα βγάλω φώτο το απόγευμα οταν γυρίσω απο την δουλειά να δεις.

τι εννοείς να βάλω πλεξυ για να κρύβω τα καλώδια πως να το κάνω δεν κατάλαβα. :confused::confused:

αντε πες καμιά ιδεα.. θα δώσω τα εύσημα τις πατέντας σε σένα..

Μαστορι..Κατι τετοιο εννοω..:p

[ATTACH]4837[/ATTACH]

post-196-1414343244,3229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...

μα αν βάλω το πλαϊνό δεν φαίνονται τα καλώδια.

ορίστε και μια πολυ παλιά φώτο πως είναι το πλαϊνό. δεν το έχω εδώ αλλά θα το φέρω το πασχα ελπίζω να μην γεμίσει η μάνα το αμάξι με πίτες και μπριζόλες πάλι.plainokalo8de.jpg

άσε που περιμένω εναν δίσκο ακόμα και έχω φτιάξει καλώδια ρεύματος ακριβός για το setup μου.

Link to comment
Share on other sites

PS.Προτιμώ τις μπριζόλες..πίτες πάρα το πλαϊνό..:D:D:D

ενα να φαμε όσες θέλεις εχω και σπιτικό τσιπουρακι (και πολλές βουλγαρες γειτόνισσες)

ζω 10 χρόνια μόνος μου και η μάνα μου ακόμα οταν είναι να φύγω γεμίζει το αμάξι με οτι μπορείς να φανταστείς. :gyros

γι`αυτο δεν την αλλάζω με τπτ. :D:D

α ορίστε και μια φώτο απο θερμοκρασίες, με θερμοκρασία δωματίου 21 βαθμούς σταθερά με κλιματιστικό.

post-81-1414343244,3678_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

χθες το βράδυ δοκίμασα το wall του 820 (2800mhz) με το default voltage (1,315v), και χάρηκα πολύ μια που πάει έτσι απλα 250χ14 (3500mhz) με την παλιά μητρική δεν ξεκόλλαγε απο το 230χ14 ότι και αν έκανα.

δεδομένου οτι είναι ζεστός επεξεργαστής και εχει αρκετά watt μετα το μικρο overclock 163watt

πιστεύω οτι το παλιο block του 11 κάνει τέλεια δουλειά με μονο 2 ανεμιστήρες στις 1000στροφες, αλλά αυτό ήδη το ξέρουμε.

eleven ευχαριστώ πάλι για ολα (χρωστάω κέρασμα)

απο θερμοκρασίες ειναι παραπάνω απο τέλεια τα πράγματα ακόμα και ετσι όπως είναι το σύστημα.

32c idle

45c load orthos 30min

room 23.5c

post-81-1414343244,7111_thumb.jpg

post-81-1414343244,7111_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

εδώ και καιρό έκανα έρευνα αγοράς, :p έτσι μετά από μια συνομιλία που είχα με τον Koumle αποφάσισα να πάρω με ευκαιρία που θα κατέβω ΕΛΛΑΔΑ μετά της γιορτές ένα 3πλο ψυγειακι για να γεμίσει το κουτί μου. :smile047:

όπως πάντα έχουμε πρόβλημα, το μοναδικό σημείο που μπορεί να μπει ένα τριπλό (στο μικρό κουτί μου) είναι η οροφή η οποία έχει ήδη μια τρύπα 15cm x 22cm :D , όπως καταλαβαίνεται το τριπλό θα έχει 2+ πόντους κενό στα πλαϊνά του και θα δείχνει άσχημα, γι`αυτό σήμερα πρωί πρωί αγοράστηκε ένα κομμάτι 50cm x 50cm x 3mm άσπρο πλεξυ για να κοπεί σε μια λωρίδα 44cm x 18cm κ να πάρει την θέση του στην οροφή πάνω από την λαμαρίνα κ όχι μόνο.

1003294u.th.jpg

ορίστε μια ιδέα για το πως θέλω να το κάνω.

10032941.th.jpg

επόμενο στην σειρά είχε η πρόσοψη που όχι ότι δεν μου άρεσε :p αλλά έπρεπε να κερδίσω 3 πόντους σε βάθος στο κουτί μια που το μήκος του είναι μόλις 45cm.

043vu7.th.jpg

με αυτόν τον τρόπο κερδίζω 45+3cm ποιο μπροστά από την λαμαρίνα κ έτσι τα καλώδια μπορούν να περάσουν από εκεί όπως επίσης κ το dvd drive η οι δίσκοι θα έρθουν ποιο μπροστά για να κερδίσω λιγο χώρο.

1003293d.th.jpg1003288.th.jpg1003289m.th.jpg

με το καλό μου δρεμελ κόπηκε η πρόσοψη κ έγινε η αρχή για μια νέα τρύπα έτσι ώστε το drive να φαίνεται στην πρόσοψη και όπως είπα να έρθει 3cm ποιο έξω, έγιναν και 2 νέες τρύπες για τα led στο κάτω κομμάτι της, (οι παλιές θα στοκαριστούν).

ακόμα δεν την έχω τελειώσει μια που θέλει ακόμα πολύ κόψιμο κ στοκάρισμα κ βάψιμο αλλά είπα να ξεκινήσω με μερικές εικόνες κ πληροφορίες.

μια φτηνή μοντα που ήθελα να κάνω είναι να αλλάζω τα led της πρόσοψης ετσι φτιάχνοντας κάτι σαν ταχύ σύνδεσμο για τα led.

1003291.th.jpg 1003290g.th.jpg

τώρα κάθε μέρα που θα βρίσκω ευκαιρία ολο κ κάτι θα κάνω πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

έτσι με ευκαιρία που θα κατέβω ΕΛΛΑΔΑ μετά της γιορτές ένα 3πλο ψυγειακι για να γεμίσει το κουτί μου. :smile047:

Kανόνισε να είναι Παρασκευή ..........:D

Αν θέλεις και εχεις χώρο να σου δωσω και ενα chieftech dragon

που μου ξεμεινε στο μπαλκονι μετα το βαψιμο που του ειχα κανει ναχεις να ασχολείσαι μερικά χρόνια ακόμα??

Link to comment
Share on other sites

έγιναν κ σήμερα κάποιες μοντες κ τελείωσε τουλάχιστον η πρόσοψη και φτιάχτηκε λίγο καλύτερα το σλιβαρισμα του τροφοδοτικού..

αφού κόπηκε η πρόσοψη κ λιμαρίστηκε με τις καλές μου λίμες κόλλησα με εποψιξη τα 2 κομμάτια το μαύρο με το πράσινο κ με ευκαιρία θα την στοκάρω κ θα την βάψω πάλι.

εικόνες από σήμερα.

1003296.th.jpg 1003299g.th.jpg 1003301o.th.jpg 1003302.th.jpg

εδώ πρόχειρα βαλμένη για να δούμε αν ολα έχουνε καθίσει καλά, και αν η τρυπά έγινε στο σωστό σημείο.

1003303l.th.jpg

και εδω κολλημένη πλέον.

1003304.th.jpg 1003305.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κ σήμερα.

μια μικρή πρόοδο κάναμε κ χθες.

1003306g.th.jpg 1003308.th.jpg

εδώ τα σύνεργα..

1003309u.th.jpg

κ εδω μια απο πίσω για να δείτε οτι προσέχω κ το πίσω κομμάτι να ειναι όμορφο κ καθαρό.. banana

1003309.th.jpg

τι λέτε να κρατήσω το πράσινο θέμα? να τη βάψω ολόκληρη πράσινη η οπως ειναι πράσινο μαυρο?

ξέχασα ισως να πω οτι θα δοθεί νέος τόνος στα χρώματα με το άσπρο πλεξυ στην οροφή αλλά κ μέσα στο κουτί θα αντικατασταθεί το παλιό πράσινο.

το άσπρο συνδυάζετε αφάνταστα με το τανκ κ το vga block, που τα ειχα ζητήσει άσπρα απο τον 11.

όποτε αν έχετε καμιά ιδεα για το χρώμα ριχτε την. ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα σαν θεμα το Πρασινο-Μαυρο (και γενικοτερα η αντιθεση ΧΧΧ-Μαυρο) μου αρεσει οποτε δεν θα λεγα να το αλλαξεις.Ισως να το ρετουσαρεις και γιατι οχι να αλλαξεις το σχεδιασμο.Καμια γωνια,καμια καμπυλη κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εδω και καιρό εχω ψιλό δεσει το pc αλλα δεν εχω κάνει τπτ πάνω του μια που δεν εχω χρόνο ουτε κ εδω στο φόρουμ να μπω...

ορίστε αλλες 2 φωτο για να μου πειτε που πήγαν τα καλώδια ???...

1003577.th.jpg 1003575.th.jpg 1003573.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.