Jump to content



Στο παλιο κουτι μου, keep moding


Alexisferos

Recommended Posts

Έχω αρκετό καιρό που σκεφτομε να πειράξω λίγο το κουτάκι μου. Και έτσι η ευκαιρία βρέθηκε και αυτόν τον μήνα έχω αρκετό χρόνο να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα.

Αναβάθμιση στο hardware θα γίνει από καλοκαίρι και μετά μια που μου κάνει την δουλεία πολύ καλά ο παλιός d-820 και η 1800χτ

Θέλω να ευχαριστήσω τον eleven πάλι που μου έστειλε να νέα plexy για το τανκ του μια που τα παλιά είχαν ένα είδος θολούρας.

Το κουτί έγινε βίδες και ο ηυ βρήκε την κλασική χύμα θέση του.

1002349yq6.th.jpg

Έγινε καθαρισμός του vga block μετα απο 1μιση χρόνο και αλαγη του tank.

vgaoldfg3.th.jpg 97385171qy3.th.jpg 1002366pn5.th.jpg

Μεγάλωσαν οι τρύπες από τους παλιούς ροοστάτες και στην θέση τους θα μπουν 2 καινούργιοι πολύ ποιο ακριβείας με την δυνατότητα ρύθμισης τον στροφών από φουλ σε μηδέν.

οι ροοστάτες θα ειναι υπεύθυνοι για τους ανεμιστήρες στα 2 ψυγεία και ο 3 ανεμιστήρας θα συνδεθεί όπως παλιά στην θέση του cpu στην μητρική για να έχω οσο το δυνατών quiet pc

Οι τρύπες δεν έγιναν όμορφες γιατί δεν έχω τρυπάνι εδώ. (όλα σχεδόν τα εργαλεία είναι στο σπίτι μου στην Ελλάδα)

1002371bc3.th.jpg 1002372zk2.th.jpg

Αύριο θα πάω να παραγγείλω αντλία και ένα ακόμα ψυγείο στο πλαίσιο και ας ελπίσουμε να μου το φέρουν σύντομα για να συνεχίσω το θέμα.

Μαύρο σπρέι θα αγοραστεί επίσης αυτή την εβδομάδα και θα δώσει χάρισμα στο εσωτερικό μου.

αναμείνατε για την συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

εγινε μια ακομα νεα τρυπα (παντα ηθελα να την κανω)

1002373fh1.th.jpg

το βράδυ θα λιμαριστεί και θα πάρει το σχήμα της, επισεις σκέφτομαι να κάνω αλλη μια για το πίσω μέρος της αντλίας.

για 2 ψυγείο παράγγειλα ενα black ice radiator gts 120 και μια μικρούλα Danger Den DD-CPX1 12V, 3 μέτρα PrimoFlex Tubing 1/2 ID x 3/4 OD - UV Green.

ξέρει κανείς αν αυτα τα λάστιχα τεριαζουν καλα με τα ρακορ του 11 ???

Link to comment
Share on other sites

Με τα Ρακορ του Μιχαλη μονο κανουν αυτα τα λαστιχα..:D

Οτιδήποτε αλλο θελει σφιχτηρες/δεματικα..:)

οχι οχι σφιχτηρες ειναι ασχημοι, τα δεματικα τους απο ενα σε καθε ρακορ θα τα βάλουμε. δεν κάνουμε τσιγκουνιές εκεί. :p

ενα μικρο update με την πρόσοψη.

στο πίσω μέρος φενετε το κομμάτι που ήταν παλιά τα on/off, restart buttons, αφαιρέθηκαν και με ένα κομματάκι plexy και στόκο έκλεισε η τρύπα.

1002374yb7.th.jpg

ολη η πρόσοψη στοκαρίστηκε και δημιουργήθηκαν έξτρα τρύπες στην πρόσοψη δεξιά και αριστερά από την σήτα για καλύτερο air flow

1002375os0.th.jpg 1002376fz8.th.jpg

έγιναν και 3 ακόμα τρύπες οι δυο μαζι ειναι για τα 2 λεντακια power,hdd και η 3 η μονη της ειναι για το hand made remote που θα κάτσω αυριο να το φτιάξω μια που το παλιό το έχω ελλαδα.

στο στοκάρισμα θα μπορούσε να γίνει καλύτερη δουλειά αλλά χωρίς εργαλεία σε διαμέρισμα με μπαλκόνι 55εκατοστα δεν γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

έγιναν και μερικές ακόμα φτηνές αγορές.

μια ASUS P5K

999%5Cimages%5Cproducts%5C1637%5C1637_m.jpg

και αυτες εδω οι μνημουλες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1014331&HYMNIMIMEGETHOS=2+x+1GB&category=69977727&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE68B75B7650F4D0E8B7A6CF5FEFD516DAC1B71AC55003EB9F2C05ABACCD177A33AA6128D9D81EC0BBADEF6442B2ADAAE1286706DAA3298D37CAEF0872564D4B10CE3DC4EE028FC9FDEA833CEDA3766411D84C26DBE3E9CC93AD2EC96E4D151F88B5CA7160D1843F9B25234214C39D8CC70E77428487A9C659

και τα 2 μαζί στη εκπληκτική τιμή των 50€

θα τα εχω και αυτά στα χέρια μου απο άλλη βδομάδα λογικά.

οποτε το mod καλά συνεχίζει.

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω.

Σειρά είχε ένα κουτάκι που θα είναι υπεύθυνο για την τροφοδοσία με ρεύμα τις αντλίας και την ρύθμιση τον στροφών τον 2 ανεμιστήρων στα ψυγεία.

1002377wk2.th.jpg 1002387lr3.th.jpg

Μετά είπα να καθαρίσω και το cpu block του φίλου 11 γιατί 2 χρόνια τώρα δεν έχει ανοιχτεί.

1002390xl0.th.jpg 1002391ez7.th.jpg 1002393tg4.th.jpg

Και αφού δεν μπορούσα να περιμένω και το κουτί ήταν βίδες αποφάσισα να αρχίσω να βάφω.

Οταν στέγνωσε άρχισα να τοποθετώ μερικά πράγματα να δω τι λέει και από εδώ και πέρα καθώς θα μου έρχονται τα πράγματα θα το συναρμολογώ.

1002399pu9.th.jpg 1002403mj3.th.jpg 1002404jd7.th.jpg

Σειρά τώρα έχει ένα χειροποίητο rack για 2-3 δίσκους σε 2 από της 4χ5,25 θέσεις.

Επίσης θα γίνει μαύρη και η πρόσοψη του DVD-rw και αν δεν βαρεθώ να το λύσω και το μεταλλικό σώμα του.

αυτά και για σήμερα.

καληνύχτα σας.

Link to comment
Share on other sites

για το dvdr αν βαριέσαι να βάψεις το μεταλικό σώμα υπάρχει και άλλη λύση, μπορείς να πάρεις από ένα βιβλιοπωλείο αυτοκόλλητο χαρτί σε μαύρο χρώμα (σαν το διάφανο που είναι για να ντύνεις βιβλία) και να τυλίξεις το σώμα του dvdr με αυτό κόβωντας το στο κατάληλο μέγεθος.

καλή συνέχεια...:)

Link to comment
Share on other sites

Nice Work m8..!:)

2 ερωτήσεις..

1)Στην πρώτη φώτο αυτά τα ασημί είναι το Power-on + Reset λογικά ε?Είναι αγοραστά ή μαζί με το κουτί?:p

2)Στην 3 φώτο μπροστά από την καλώδιο-ταινία έχεις βάλλει κομμάτι πράσινο Plexy?

Link to comment
Share on other sites

Nice Work m8..!:)

2 ερωτήσεις..

1)Στην πρώτη φώτο αυτά τα ασημί είναι το Power-on + Reset λογικά ε?Είναι αγοραστά ή μαζί με το κουτί?:p

2)Στην 3 φώτο μπροστά από την καλώδιο-ταινία έχεις βάλλει κομμάτι πράσινο Plexy?

thnks παιδιά...

ναι power/reset ειναι τα είχα βαλει πριν 3 χρόνια, κατάργησα τα μαματα, έκανα προέκταση τα καλώδια και 2 τρύπες και βουαλα.

παντος είναι πολύ φτηνά αν ενδιαφέρεσαι και είσαι απο θεσ/νικη να σου στείλω όσα θες. (το κουτί ειχε στην πρόσοψη τα κουμπιά κατι πλαστικά χάλια δίπλα απο την τρύπα του floppy)

prosopsh14zt.th.jpg

τα έκοψα, στόκαρα και έβαψα την πρόσοψη και έγινε ετσι.

1002376fz8.th.jpg 1002374yb7.th.jpg

ναι πλεξυ ειναι και το εχω και αυτο κανα 2 χρόνια.

το ξεκίνησα κόκκινο και μετα το έκανα πράσινο

50096491bj4.th.jpg dsc00133fg8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι power/reset ειναι τα είχα βαλει πριν 3 χρόνια, κατάργησα τα μαματα, έκανα προέκταση τα καλώδια και 2 τρύπες και βουαλα.

παντος είναι πολύ φτηνά αν ενδιαφέρεσαι και είσαι απο θεσ/νικη να σου στείλω όσα θες. (το κουτί ειχε στην πρόσοψη τα κουμπιά κατι πλαστικά χάλια δίπλα απο την τρύπα του floppy)

OΚ!..

Θα σε έχω στα υπόψιν γιατί χρειάζομαι 2..και δεν μπορώ να βρω φτηνά..και ομορφα.:p

Μετα την εξεταστική ομως....γιατι no time no party:)

Thanks a lot..:)

Link to comment
Share on other sites

σιγά σιγά παίρνω τα πράγματα στα χέρια μου.

σήμερα το έχτρα ψυγείο.

1002405rk4.th.jpg

να και μια φώτο που χάρηκα σαν παιδάκι,

το είδα έτσι καθαρό και όμορφο εξωτερικά και είπα να αρχίσω και το moding αύριο στο κλασικό μου transit (ξέρετε τα βασικά , λίγο λιμάρισμα και γυάλισμα με το dremel λίγο βάψιμο με μαύρο γυαλιστερό κτλ...)

άντε αύριο το απόγευμα να μου έρθει και η asus...

μερικες φοτο ακομα..

1002410kn5.th.jpg 1002406vg8.th.jpg 1002408rs7.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα πας! Συνεχισε!

μερικες ερωτησουλες.

ποιο κουτι ειναι;

Αν τα εχω καταλαβει καλα, εχεις ενα 2πλο tranzit στην οροφη και ενα μονο μπροστα; γιατι απεφυγες το τριπλο στην οροφη;

στο μπροστινο πορτακι (φωτο 1) φαινεται το χρωμα να εχει "σπασει". ισως να χρειαστει να το τριψεις και να το βαψεις ξανα ;)

για τους δισκους μπορεις να χρησιμοποιησεις κατι τετοιο, εαν φυσικα το επιτρεπει το budget :)

Βλεπω οτι στο tranzit εχεις ενα φουρφουρι απο κατω. θα προτεινα να βαλεις 2 απο πανω η τουλαχιστον εναν, αλλα απο πανω. Με το ιδιο ψυγειο, ειδα διαφορα της ταξης των 3-4 βαθμων απο ανεμιστηρια κατω απο το ψυγειο σε ανεμιστηρια πανω απο το ψυγειο.

Αναμεσα στα power και reset buttons και στο tranzit τι ακριβως ειναι αυτα; για να ρυθμιζεις τις στροφες απο τα fan;

Keep Modding! :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα πας! Συνεχισε

σε ευχαριστω πολυ...
ποιο κουτι ειναι;

αν και το εχω και εγω δεν θυμάμαι πόσα χρόνια..

Ήταν μεταλλικό κουτί, server look δεν θυμάμαι μάρκα, κωδικός CX-7765 και τιμής (μόλις είχαν βγει τα €υρα νομίζω τότε 80$ -δολαρια- ) χωρίς τροφοδοτικό, το κουτι είναι χωρίς βίδες και σχεδόν όλα πιάνουν με έξυπνα κλιπακια για ευκολότερη χρήση. Οι δίσκοι έχουνε 2 ρακ με 4 θέσεις το καθένα και ψύξη από 8αρι ανεμιστήρα, τα οπτικά μέσα τοποθετούνται και αυτά με ειδικά κλιπακια και αφαιρουντε γρήγορα, επίσης υπάρχει και βραχίονας συγκράτησης τον καρτών επέκτασης όπως και κλειδαριά σε βασικά σημεία (πορτάκι πρόσβασης και πλαϊνό)

το πώς ήταν όταν το πήρα στα χέρια μου..

full8ea.th.jpg

Αν τα εχω καταλαβει καλα, εχεις ενα 2πλο tranzit στην οροφη και ενα μονο μπροστα; γιατι απεφυγες το τριπλο στην οροφη;

ο πρώτος λόγος, το εχω το transit και το μονό το βρήκα 20€, μετά το κουτι αν και δείχνει τεράστιο μόνο ύψος εχει γιατί σε βάθος ειναι 45cm και ήδη είχα κάνει τρύπες πριν 2-3 χρόνια για τους διακόπτες και τους ροοστάτες, να μην τα χάλαγα ολα αυτα για το τριπλό... λιγο κ το οικονομικό μια που οσο και αν αγαπάω το πσ μου δεν το πολύ ποτίζω με τεχνολογίες για να μην καλομάθει.

στο μπροστινο πορτακι (φωτο 1) φαινεται το χρωμα να εχει "σπασει". ισως να χρειαστει να το τριψεις και να το βαψεις ξανα ;)

είσαι πολυ παρατηρητικός μπράβο φίλος.

και αυτο ομως ειναι βαμμένο εδω και 2 χρόνια μαζι με το στοκάρισμα και κατι έχτρα τρύπες δίπλα απο την σιτα για να δείχνει ποιο όμορφο, τι περίμενες χωρίς αστάρι οπότε λογικό ειναι με τις μετακινήσεις και το βγάλε βάλε την πρόσοψη να σπάσει.

το εχω υπόψιν μου πάντως και οταν κατέβω ΕΛΛΑΔΑ αν μπορέσω να το φέρω τα το βάψω πάλι , αλλιώς το αφήνω ετσι να μην πάει απο μάτι.

για τους δισκους μπορεις να χρησιμοποιησεις κατι τετοιο, εαν φυσικα το επιτρεπει το budget :)

πάλι σε ευχαριστώ για την πρόταση σου,τα σκέφτηκα ολα, είδα και ολες τις εναλλακτικές αλλα αποφάσισα να κόψω το 1 από τα 2 μαματα ρακ για να το χωρίσω στα 2. ενα εχει 2 θέσεις για δίσκους ακριβός πάνω από το τανκ και είναι εύκολα αποσπωμενο με το τράβηγμα ενός μοχλού και το άλλο έχει 3 θέσεις για δίσκους και αυτό αποσπωμενο όπου μαζι με 4 βίδες σαν αποστάτες βρήκε όμορφη θέση κάτω από το dvd-rw.

θα βγάλω φώτο αργότερα με τους δίσκους.

(έμενα μου άρεσε πάντως)

Βλεπω οτι στο tranzit εχεις ενα φουρφουρι απο κατω. θα προτεινα να βαλεις 2 απο πανω η τουλαχιστον εναν, αλλα απο πανω. Με το ιδιο ψυγειο, ειδα διαφορα της ταξης των 3-4 βαθμων απο ανεμιστηρια κατω απο το ψυγειο σε ανεμιστηρια πανω απο το ψυγειο.

d-820 @3300 cpu εχω πόσο να ζεσταθεί ο καημένος.

δεν πηγαίνω για τα απόλυτα νούμερα ούτε για το τρελό κλοκι, αν με το καλό αλλάξουμε cpu τώρα με την νεα μητρική ισως βάλω 2 ανεμιστηρια.

Αναμεσα στα power και reset buttons και στο tranzit τι ακριβως ειναι αυτα; για να ρυθμιζεις τις στροφες απο τα fan;

είχα βάλει από παλιά 2 ροοστάτες που δεν έκλειναν τελείως τα ανεμιστηρια και τα άλλαξα με αυτά εδώ, δεν θυμαμαι τι χαρακτηριστικά έχουν αλλά μπορούν να σταματήσουν τελείως τους ανεμιστήρες.

σε αυτά θα ειναι συνδεμενοι οι 2 απο τους 3 συνολικά ανεμιστήρες που είναι στα ψυγεία, ο τρίτος ειναι συνδεμενος στην θεση του cpu στην mobo για να ειναι και αυτος ήσυχος.

Keep Modding! :D

ευχαριστώ και στα δικά σου :p :p
Link to comment
Share on other sites

ορίστε και το vdroop mod

χρειάστηκα μονο ενα μολύβι Β#2 (κάνει δουλειά και το ΗΒ#2 αλλά δεν δίνει τόσο καλά αποτελέσματα.)

το θύμα μας ειναι μια P5K που πήρα 30€ καινούργια, που σαν αρκετές Αsus πάσχει από σχετικά φοβερό vdroop αλλά υπάρχουν αρκετοί οδηγοί στο νετ για να την φτιάξετε απλά και οικονομικά.

1002422fm5.th.jpg

χρειάζεται να ζωγραφίσουμε αυτο εδώ που λέει vdroop, 2-3 φορές ειναι αρκετές να περάσω το μολυβί απο πανω και είμαστε οκ.

ολο το θεμα δεν κράτησε παραπάνω απο 30" μια που μόνο την παροχή του τροφοδοτικού έκλεισα.

vdroopri0lz1.th.jpg

η φώτο ειναι απο http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=145583

εδώ εχω το μολύβι φαίνεται το Β#2 και λίγο λακ σπρέι να περάσω απο πάνω μετά με την μπατονετα για να μην φύγει το μολύβι.

1002424gb9.th.jpg

και τα αποτελέσματα είναι καλύτερα απ οτι περίμενα.

πριν είχα 0.040v vdroop όταν έτρεχα orthos, απο 1.288V μου έπεφτε μερικές φορές και στα 1.240V στιγμιαία. (δυστυχώς δεν ειχα κρατήσει εικόνα)

idlekz8.th.jpgloadyp1.th.jpg

ενω τώρα δίνει παραπάνω ρεύμα σε full load, απο σταθερό 1.288V όσες φορές και αν το δοκίμασα, δίνει 0.009V παραπάνω σε full load.

Link to comment
Share on other sites

και μια που με έπιασε η μανία τις καταστροφής είπα να πειράξω λίγο και την παλιό κάμερα που έχω εδω και μερικά χρόνια.

χρειάζομαι 2 έχτρα usb στο γραφείο μου.

ένα για να φορτίζει το κινητό και ένα για στικακια και τα σχετικά, έτσι από το να έχω 2 χύμα όπως συνήθως καλώδια και να πέφτουν πίσω από το γραφείο και να μου ανάβουν τα λαμπάκια είπα να κάνω hub αλλά με ξεχωριστές γραμμές usb μια που η asus έχει 12 στο σύνολο.

έτσι έβαλα το dremel στην πρίζα και έκοψα ένα κομματάκι από την κάμερα.

προσάρμοσα ένα usb από τα κλασικά σε λαμακια που δίνουν οι μητρικές και

της έβαλα όμορφα αυτάκια, είναι και πρακτική πλέον εκτός από video sex :nare

δεν έχει τελειώσει καθώς θέλω να φτιάξω τα καλώδια, να στοκάρω την τρύπα εκεί στα usb να φαίνετε σαν εργοστασιακή και να την βάψω μαύρη .

μερικές Φώτο

1002425kb4.th.jpg 1002426ec3.th.jpg 1002427hw1.th.jpg 1002428bb3.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε η αντλία και τα 2 ρακορ για το ψυγείο αλλά ΟΧΙ τα πράσινα λάστιχα που είχα παραγγέλλει μαζί, ούτε ο wd-640 ούτε ένα rack από lian li για 3 δίσκους.

Τα λάστιχα τα ακύρωσα και απλά περιμένω τον δίσκο και το rack για να τελειώσω την μοντα.

Πετάχτηκα μια μέχρι ένα μαγαζι με λαστιχα που είναι σχετικά κοντά στο σπίτι και πήρα κλασικό φτηνό λαστιχακι , μαυρα δεματικα. :respect:

Έκλεψα 1 λίτρο νεράκι από το σίδερο και άρχισα να δένω το κουτάκι. :D

Ορίστε μερικές φωτο.

1002439uf5.th.jpg 1002440gz1.th.jpg 1002441vw5.th.jpg

Μια από πίσω (που είναι τα καλώδια)??????? :eek:

1002442gz9.th.jpg

1002443qb2.th.jpg 1002444wa2.th.jpg 1002445qz0.th.jpg

Έκοψα 3.5 πόντους το διαχωριστικό πλεξυ από το τανκ και το γυάλισα για να μην φαίνετε η κοπή, ήταν πολύ ψήλο και δεν βόλευε στην εξαέρωση.

φώτο με μεγάλο πλεξυ

1002354me6.th.jpg

συνέχεια..

1002446fe7.th.jpg 1002447mn1.th.jpg 1002448nh0.th.jpg

1002449ze0.th.jpg 1002450xz6.th.jpg 1002451ql2.th.jpg

Κάποιες πολύ μικρό αλλαγές στα καλώδια θα γίνουν,θα τα κρύψω ακόμα καλύτερα,θα κρυφτεί το καλώδιο του floppy και θα πάρω αν βρω πράσινα sata καλώδια για τους δίσκους, όταν με το καλό έρθει το rack και ο δίσκος…

συγνώμη αν σας κούρασα και ελπίζω να σας αρέσει, έμενα πάντως με... This is Sparta

Περιμένω τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το έκανες.Και τα καλώδια δεν φαίνονται. :finger006:

Στο ψυγείο δεν μπαίνει άλλος ανεμιστήρας?

Και καμιά γρίλια από πάνω θα το ομορφαίνει

Τις φωτο καλύτερα να τις ανεβάζεις εδώ (800χ600) για να φαίνονται αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.