Jump to content



Απίστευτο πρόβλημα με TCCD!!!


Malkav

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ ένα ζευγάρι OCZ rev.2 με τα γνωστά Samsung TCCD.

Συνήθως τις τρέχω με 2-2-2-5 στα 215MHz αλλά πιο χαλαρά με 2.5-3-3-7 πάνε σταθερά κοντα στα 265ΜHz.

Το πρόβλημα τώρα είναι το εξής:

κάποια στιγμή ανεβάζω το hyper transpot πολύ ψηλά στα 315 περίπου.

Μπαίνω να αλλάξω τα timings αλλά βγαίνοντας ξεχνάω να βάλω divider.

κάνω save στο BIOS και επανεκινώ.

Φυσικά δεν παίζει τίποτα.

Καταλαβαίνω τη μ@λ@κί@ έκανα και αφού δεν μπορώ να postάρω ούτε με insert, ανοίγω το κουτί και κάνω ένα clear CMOS.

Όλα ξεκινούν κανονικά και το σύστημα postάρει στα 200MHz με 200 divider και timmings 2-2-2-5.

απο τότε, όταν προσπαθώ να παίξω με πιο χαλαρά timings και συγκεκριμένα CasLatency 2.5 το σύστημα δεν μπορεί να postάρει ούτε στα 200MHz, ενώ πριν ήταν σταθερό τουλάχιστον μέχρι τα 260.

Είναι απίστευτα κουφό τις δοκίμασα και σε δύο άλλα pc και όλα είναι ok μέχρι να βάλω CasLatency 2.5

είμαι σίγουρος πλέον οτι τα κλαίω τα μνημάκια.

Αυτό που μ' ενδιαφέρει, είναι αν ξέρει κανείς αν μπορώ να τα στείλω rma?????

είναι κρίμα να τα στέλνω έξω τσάμπα και να μην τα αλλάξουν αφού δουλεύουν 2-2-2-5 όπως λέει ο κατασκευαστής.:dots:

Link to comment
Share on other sites

Αν η μονη σου απορια ειναι το RMA,τοτε δυστυχως θα σε απογοητευσω φιλε μου!Εφοσον λειτουργουν οκ σε default καταστασεις(δηλ 2-2-2-5 στα 200) δεν υπαρχει περιπτωση αλλαγης!Τωρα γι'αυτο που λες,αν θες δοκιμασε να φλασαρεις ξανα το Bios και μετα ενα ccmos κανενα 10λεπτο μηπως και βοηθησει;)! Επισης δοκιμασε να αλλαξεις και θεση τις μνημες!Μια μια δουλευουν τουλαχιστον?

Link to comment
Share on other sites

δεν τις δοκίμασα μία-μία για να δώ αν και τα δύο sticks έχουν πρόβλημα ή μόνο το ένα.

το θέμα είναι ότι δεν είναι πρόβλημα του BIOS αφού και σε άλλα pc παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πάνω στη μνήμη διαφορετικά timings είναι γραμένα σε διαφορετικά smd, οπότε έχει καεί το smd με Cas 2.5

με timings 2-2-2-5 λειτουργούν όπως και πριν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην ανησυχείς,εγώ έκανα άλλη πατάτα στις δικιές μου,άνοιξα τις κουβέρτες και στην επανατοποθέτησή τους δε μου έπαιζε η μία με τίποτα!Την έστειλα στην Ταϊβάν και η καλή η Geil θα μου στείλει καινούργια!!:D :D :D :D

’ρκει να τους εξηγήσεις το πρόβλημα που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα εσενα δεν σου επαιζε και δεν καταλαβαν την πατατα,οπως λες που εκανες!Εδω τρεχει οκ στα default επομενως δεν υπαρχει περιπτωση να γινει αλλαγη!!Τωρα για το πως θα το λυσει πραγματικα δεν μου ερχονται ιδεες..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 04:10]

Τότε να τα κάψεις τελείως κάπως!!!!!!:D :D :D :D

Μπορεί να είναι και η μόνη λύση να στα αλλάξουν!!!

Θα σε παρακαλούσα εγώ προσωπικά,όπως θα σε παραλέσει και κάποιος moderator,να μην ξαναγράψεις τέτοιο πράγμα στο φόρουμ γιατι με κάτι τέτοια ποστ,χρήστες που απλά έχουνε πρόβλημα λόγω ελατωματικών κομματιών δυσκολεύονται να βρούνε το δίκιο τους επειδή έχουν φάει την στάμπα.Μπορεί η γιαγιά σου η όλοι οι γνωστοί σου να μην ξέρουν το lab,άλλα να είσαι σίγουρος ότι πολλά μαγαζια το παρακολουθούνε.

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα επειδη ειναι OCZ, η καλυτερη σου ειναι να γραψεις σε καναν andy-ryan-tony και να τους πεις αυτο ακριβως... Στην χειροτερη περιπτωση θα σε βοηθησουνε να το λυσεις, καθως, λογικα, πιστευω οτι οι μνημουλες σου ειναι ενταξει... και απλα καποια φλασια εχουν φαει, καθως δεν γινεται ξαφνικα να μην δουλευουν με τον 2.5...

Αν τις καψεις υπαρχει περιπτωση να καει η εσωτερικη αντιστασουλα που βαζει η OCZ για να ξερει οτι ΔΕΝ δινεις volt ανω του rated και να σου αρνηθουν RMA. Ριξε το email σου και εχε πιστη στο rma της εταιριας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Κοιτα επειδη ειναι OCZ, η καλυτερη σου ειναι να γραψεις σε καναν andy-ryan-tony και να τους πεις αυτο ακριβως... Στην χειροτερη περιπτωση θα σε βοηθησουνε να το λυσεις, καθως, λογικα, πιστευω οτι οι μνημουλες σου ειναι ενταξει... και απλα καποια φλασια εχουν φαει, καθως δεν γινεται ξαφνικα να μην δουλευουν με τον 2.5...

Αν τις καψεις υπαρχει περιπτωση να καει η εσωτερικη αντιστασουλα που βαζει η OCZ για να ξερει οτι ΔΕΝ δινεις volt ανω του rated και να σου αρνηθουν RMA. Ριξε το email σου και εχε πιστη στο rma της εταιριας.

Αρχική απάντηση από Malkav

με βλέπω να στέλνω κανά mail εξηγώντας κανονικά το προβλημά μου.

Ναι ρε παιδιά, μη βαράτε, ενοείται ότι αυτό σκοπεύω να κάνω!!!

το πρόβλημα είναι μην πέσω σε κανά στριμένο άντερο αφού, θεωρώ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ότι για να παίζουν με Cas 2 πρεπει να παιζουν και με 2.5

εξάλου ποιος πέρνει TCCD για να τις τρέχει με Cas 2 κοντά στα 200.

Θα πήγαινε αμέσως σε ΒΗ που πάνε και πιο ψηλά

όλα τα λευτά στα TCCD είναι χαλαρά και ψηλότερα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.