Jump to content



Συζήτηση σχετικά με SSD


sakis_the_fraud

Recommended Posts

[ATTACH]5408[/ATTACH]

64k stripe .:D

ή κατι κανεις λαθος, ή οι ssd ειναι φολα.

ea6gka - 2X250 WD RE3 @ 100GB partition 64K , ICH9R - 232

jax7480 - 2xVelociraptors @Raid_0@ICH10R - 160GB Partition - 227

Φανταστικε Γιώργο ριξε μια και με 2χ640 :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 369
  • Created
  • Last Reply

Αντωνη δεν μπορεις να βρεις ποσο ειναι τα specs τους?? 100 ή 170??

Δοκιμασε αυριο και με 32Κ αν και δεν νομιζω να δεις διαφορα..

Δεν πιστευω να τα συνδεσες στα Speeding HDD Ports..:p

Εδω 2x640 με 300GB Partition για τον Σακη.:p

[ATTACH]4685[/ATTACH]

post-196-1414343234,3722_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσδιορίζει την σβελτάδα στους ssd δεν είναι μόνο το μέγεθος του read αλλά κυρίως το seek time ή random access για το hdtach

Χθεσινοί είμαστε ρε George?

ΟΛΟΙ παραξενευτήκαμε απο το χαμηλο Read που εβγαλαν του Αντωνη...αλλα τελικα διαπιστωσαμε οτι ειναι φυσιολογικο.

Τετοιο ΑΤ εννοειτε οτι δεν το ποιανεις με μηχανικο δισκο...

Απλα τοσα λ7 την δεδομενη περιοδο για να δω διαφορα μονο στο PC Mark..και για να ανοιγουν τα παραθυρα ποιο σφαιρα απο οτι ανοιγουν τωρα - Και να εχω και κοντα 1,5ΤΒ χωρητικότητας στα ιδια λ7 λιγοτερη (ελλειψη χωρου δλδ)..προσωπικα δεν θα τα εδινα.

Περι ορεξεως κολοκυθόπιτα παντως;)

Link to comment
Share on other sites

GV μαλλον δεν εχεις καταλαβει την διαφορα των SSD. Κι εγω ετσι νομιζα. Οτι, νταξ μωρε, σιγα την διαφορα που θα ανοιγουν τα παραθυρα πιο γρηγορα και θα ξεκινουν τα windows σε λιγοτερο χρονο.

Δες λιγο το παρακατω βιντεακι απο ΕΝΑΝ mtron 7535 32GB. Ουτε raid ουτε τιποτα και πες μου μετα για οτιδηποτε μηχανικο.

Υ.Γ. Μην δοκιμασετε κατι τετοιο στο σπιτι ουτε καν με velociraptors (το δοκιμασα) θα απογοητευτειτε...

http://aristochat.l-tech.info/Mtron/Untitled.html

Link to comment
Share on other sites

GV μαλλον δεν εχεις καταλαβει την διαφορα των SSD. Κι εγω ετσι νομιζα. Οτι, νταξ μωρε, σιγα την διαφορα που θα ανοιγουν τα παραθυρα πιο γρηγορα και θα ξεκινουν τα windows σε λιγοτερο χρονο.

Δες λιγο το παρακατω βιντεακι απο ΕΝΑΝ mtron 7535 32GB. Ουτε raid ουτε τιποτα και πες μου μετα για οτιδηποτε μηχανικο.

Υ.Γ. Μην δοκιμασετε κατι τετοιο στο σπιτι ουτε καν με velociraptors (το δοκιμασα) θα απογοητευτειτε...

http://aristochat.l-tech.info/Mtron/Untitled.html

:D

Εγώ έχω καταλάβει την διάφορα των SSD...αλλά έχω καταλάβει ότι για να αποκτήσεις κάτι τέτοιο (καλό) πρέπει να ληστέψεις τράπεζα..;)

Καλοί άγιοι οι SSD,άξιοι πραγματικής μακροπρόθεσμης επένδυσης και αναβάθμισης ...άλλα όχι να πέφτουμε και θύματα καταναλωτισμού..(Aka 200-500e τα 64 GB δλδ να την βράσω αν είναι να δώσω τόσα για 8 ms διάφορα.)

Όταν έρθει η ώρα που θα είναι προσιτά και εγώ μαζί σας.;)

My 2 Cent ,δεν εχω κατι μαζι σας Zαχο-Αντωνη-Γιωργο..

Κουβεντα να γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπες συζητηση να γινεται. Για μενα, για τον Αντωνη και για τον Γιωργο ειναι προτιμοτερα τα 250€ να πανε σε 2 δισκους SSD σαν του Αντωνη, παρα σε 4 δισκους 640ΑΑΚΣ της WD για να κανεις μικρο παρτισιον στην αρχη, για να δεις νουμερα ΕΙΚΟΝΙΚΑ.

Εκει ειναι η διαφορα των SSD. Τα νουμερα που βλεπεις στους μηχανικους δισκους απο το HDTach, το HDTune κλπ ειναι transfer rate SEQUENTIAL. Σε εναν δισκο λειτουργικου συστηματος τιποτα δεν δουλευει Sequential, ολα ειναι random τελειως.

Γι'αυτο και η διαφορα στην αισθηση.

Και για του λογου το αληθες και για να φανει η διαφορα των SSD's του Αντωνη

δες λιγο τις παρακατω φωτογραφιες.

Στην μια ειναι το δικο μου τεστ του Diskspeed με τους 3 velocis σε Raid0 με μικρο partition 50GB και απο κατω το τεστ του Αντωνη με τους 2 SSD Patriot. Ασε το access time στην ακρη και δες τα νουμερα στα Random reads...

3xvelocisraid0ich10r50gpd5.jpg

Αν παρατηρησεις μεχρι τα 4ΚΒ blocks οι Velocis διαβαζουν σε KB/s

Δες και τους SSD's...

attachment.php?attachmentid=5415&d=1232117619

Εκει ειναι η διαφορα.

Τα προγραμματα που χρησιμοποιουμε τα οποια ολα εκτελουν Linear test δεν δειχνουν τιποτα για την καθημερινη χρηση. Γι'αυτο και το PCMark05 και το PCmark Vantage κερδιζουν τρελα νουμερα με τους SSD's. Γιατι σε REAL LIFE καταστασεις η διαφορα ειναι ΜΕΓΑΛΗ.

Για το κοστος δεν θα μιλησω, γιατι δεν μπορεις να πεισεις τον αλλον να δωσει τα λεφτα του σε κατι που δεν θελει. Αλλα οταν καποιος ( δεν μιλαω για σενα) δινει λεφτα για phase change, για VGA's των 500+€, για επεξεργαστη των 1000+€ για μερικα score, ειναι ντροπη να μιλαμε για κοστος κτησης σε κατι που θα κανει πραγματικα διαφορα και οχι +20 και +50FPS στα 250 σε ενα game.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπες συζητηση να γινεται. Για μενα, για τον Αντωνη και για τον Γιωργο ειναι προτιμοτερα τα 250€ να πανε σε 2 δισκους SSD σαν του Αντωνη, παρα σε 4 δισκους 640ΑΑΚΣ της WD για να κανεις μικρο παρτισιον στην αρχη, για να δεις νουμερα ΕΙΚΟΝΙΚΑ.

Εκει ειναι η διαφορα των SSD. Τα νουμερα που βλεπεις στους μηχανικους δισκους απο το HDTach, το HDTune κλπ ειναι transfer rate SEQUENTIAL. Σε εναν δισκο λειτουργικου συστηματος τιποτα δεν δουλευει Sequential, ολα ειναι random τελειως.

Γι'αυτο και η διαφορα στην αισθηση.

Και για του λογου το αληθες και για να φανει η διαφορα των SSD's του Αντωνη

δες λιγο τις παρακατω φωτογραφιες.

Στην μια ειναι το δικο μου τεστ του Diskspeed με τους 3 velocis σε Raid0 με μικρο partition 50GB και απο κατω το τεστ του Αντωνη με τους 2 SSD Patriot. Ασε το access time στην ακρη και δες τα νουμερα στα Random reads...

Αν παρατηρησεις μεχρι τα 4ΚΒ blocks οι Velocis διαβαζουν σε KB/s

Δες και τους SSD's...

Εκει ειναι η διαφορα.

Τα προγραμματα που χρησιμοποιουμε τα οποια ολα εκτελουν Linear test δεν δειχνουν τιποτα για την καθημερινη χρηση. Γι'αυτο και το PCMark05 και το PCmark Vantage κερδιζουν τρελα νουμερα με τους SSD's. Γιατι σε REAL LIFE καταστασεις η διαφορα ειναι ΜΕΓΑΛΗ.

Για το κοστος δεν θα μιλησω, γιατι δεν μπορεις να πεισεις τον αλλον να δωσει τα λεφτα σου σε κατι που δεν θελει. Αλλα οταν καποιος ( δεν μιλαω για σενα) δινει λεφτα γαι phase change, για VGA's των 500+€, για επεξεργαστη των 1000+€ για μερικα score, ειναι ντροπη να μιλαμε για κοστος κτησης σε κατι που θα κανει πραγματικα διαφορα και οχι +20 και +50FPS στα 250 σε ενα game.

Ναι Βρε αγορίνα σωστά αυτά που λες μαζί σου είμαι,άλλα ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ..:D

Δεν δίνω 250€ όπως λες και να σκέφτομαι συνεχεία ότι δεν ''χωράει να το βάλλω''..:p

Δλδ η διάφορα ειναι εμφανής...ΑΛΛΑ δεν σου χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Βρε αγορίνα σωστά αυτά που λες μαζί σου είμαι,άλλα ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ..:D

Δεν δίνω 250€ όπως λες και να σκέφτομαι συνεχεία ότι δεν ''χωράει να το βάλλω''..:p

Δλδ η διάφορα ειναι εμφανής...ΑΛΛΑ δεν σου χρειάζεται.

Βρε ναι. Εγω δεν προσπαθω να σε πεισω για την διαφορα.

Προσπαθω να σου εξηγησω, οτι με τον ιδιο τροπο που θα σου πω εγω οτι τα 4.5GHz του Core 2 Duo δεν σου χρειαζονται, ασχετως τι λες εσυ, με τον ιδιο τροπο δεν μου χρειαζονται κι εμενα οι SSD's.

Μην κρινουμε μονοπλευρα, αυτο λεω.

Για μενα π.χ. τα 60FPS average που μπορει να βγαζει μια GTX295 στο Crysis σε αναλυση 2,000,000χ1,500,000 pixels δεν λεει τιποτα γιατι δεν παιζω παιχνιδια. Αυτο δεν σημαινει οτι καποιος που θα την αγορασει θα του πω οτι "δεν σου χρειαζεται, και με μια 7800GT κανεις την ιδια δουλεια", γιατι δεν ισχυει.

Αλλες οι προτεραιοτητες του ενος, και αλλες του αλλου.

Μην κρινεις δηλαδη την αγορα του αλλου με τα δικα σου δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να γινονται και καποιες θυσιες :D

εγω εχω τα ssd για vista προγραμματα και cod και τον 640 για ολα τα αλλα που δεν με νοιαζει η ταχητητα .

ο καθενας κοιταει τις "αναγκες" του

ειχα 190 euro και τα ξοδεψα σε ssd ηθελα ομως :D.

Link to comment
Share on other sites

Για 1. Απο Ελλαδα θα τον παρω αλλα με βυσμα, χονδρικη τιμη και τρελη εκπτωση.

Γυρω στα 530 θα μου βγει.

Αν ψηνεσαι ρωτα τον chosen που δινει τον δικο του.

Εγινε acardος αυτος και τον δινει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ναι. Εγω δεν προσπαθω να σε πεισω για την διαφορα.

Προσπαθω να σου εξηγησω, οτι με τον ιδιο τροπο που θα σου πω εγω οτι τα 4.5GHz του Core 2 Duo δεν σου χρειαζονται, ασχετως τι λες εσυ, με τον ιδιο τροπο δεν μου χρειαζονται κι εμενα οι SSD's.

Μην κρινουμε μονοπλευρα, αυτο λεω.

Για μενα π.χ. τα 60FPS average που μπορει να βγαζει μια GTX295 στο Crysis σε αναλυση 2,000,000χ1,500,000 pixels δεν λεει τιποτα γιατι δεν παιζω παιχνιδια. Αυτο δεν σημαινει οτι καποιος που θα την αγορασει θα του πω οτι "δεν σου χρειαζεται, και με μια 7800GT κανεις την ιδια δουλεια", γιατι δεν ισχυει.

Αλλες οι προτεραιοτητες του ενος, και αλλες του αλλου.

Μην κρινεις δηλαδη την αγορα του αλλου με τα δικα σου δεδομενα.

Αν το δούμε από αυτή την μεριά έχεις δίκιο. (Αγορά σύμφωνα με του καθενός τα δεδομένα).

Απο άποψη τιμής/χωρητικότητας πιστεύω έχω δίκιο.

πρεπει να γινονται και καποιες θυσιες :D

εγω εχω τα ssd για vista προγράμματα και cod και τον 640 για ολα τα άλλα που δεν με νοιαζει η ταχύτητα .

ο καθενας κοιταει τις "αναγκες" του

ειχα 190 euro και τα ξοδεψα σε ssd ηθελα ομως :D.

Για το προγράμματα το καταλαβαίνω.

Τώρα κατάλαβα όμως γιατί κάνεις ποιο γρήγορα ''Respawn'' από έμενα.:respect:

Link to comment
Share on other sites

Αν το δούμε από αυτή την μεριά έχεις δίκιο. (Αγορά σύμφωνα με του καθενός τα δεδομένα).

Απο άποψη τιμής/χωρητικότητας πιστεύω έχω δίκιο.

Απο αποψης τιμης χωρητικοτητας ναι εχεις δικιο. Αλλα πες μου εσυ οτι την μητρικη σου, η την καρτα γραφικων σου ή τον επεξεργαστη τον αγορασες με βαση το value/money που δινουν. Αν μου πεις ναι, λες ψεματα.

Αρα και το θεμα τιμη/χωρητικοτητα το εμφανιζουμε επειδη ειναι μικροι οι δισκοι. Αν ειχαν π.χ. τα 500GB, 500€ θα το συζητουσαμε αλλιως.

Επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι συζηταμε για χωρητικοτητα σε εναν δισκο λειτουργικου συστηματος, οταν ΟΛΟΙ μας εχουμε Raid με 3-4-5 δισκους και partition των 50GB στην αρχη, για το λειτουργικο.

Για νουμερα? μαλλον. Για ταχυτητα? η διαφορα σε σχεση με 2 καλους SSD ειναι χαοτικη, ειδικα στο λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα πες μου εσυ οτι την μητρικη σου, η την καρτα γραφικων σου ή τον επεξεργαστη τον αγορασες με βαση το value/money που δινουν. Αν μου πεις ναι, λες ψεματα.

Καταρχάς άλλη η φιλοσοφία του παίρνω κάτι με 100-200 ευρώ και το κάνω να αποδίδει στον θεό(OC),και άλλο να δώσω 250€ min για μια νέα τεχνολογία.

Και θα σου απαντήσω ΝΑΙ (κατά 95%) και αιτιολογώ σε πμ/msn όμως γιατί θα πω πράματα που δεν πρέπει να βγούνε προς τα έξω.

Αρα και το θεμα τιμη/χωρητικοτητα το εμφανιζουμε επειδη ειναι μικροι οι δισκοι. Αν ειχαν π.χ. τα 500GB, 500€ θα το συζητουσαμε αλλιως.

Εννοείτε..:p

Επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι συζηταμε για χωρητικοτητα σε εναν δισκο λειτουργικου συστηματος, οταν ΟΛΟΙ μας εχουμε Raid με 3-4-5 δισκους και partition των 50GB στην αρχη, για το λειτουργικο.

Για νουμερα? μαλλον. Για ταχυτητα? η διαφορα σε σχεση με 2 καλους SSD ειναι χαοτικη, ειδικα στο λειτουργικο.

Ναι ΟΚ..τα είπαμε και παραπάνω.;)

Η διαφορά είναι χαοτική..χαοτική η τιμή για άλλους..μικρή και η χωρητικότητα για άλλους ..ανάγκες FTW.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν κοιτας το Value/money οπως λες παραπανω αλλα την αποδοση σε o/c.

100€ δεν υπαρχει κατι που κανει στο συστημα σου, αυτο σου εξηγω.

Ακομα και η ψυξη που εχεις για ολα τα υποσυστηματα κοστιζει πανω απο 100€.

Αρα οπως ειπες αναγκες FTW.....

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν κοιτας το Value/money οπως λες παραπανω αλλα την αποδοση σε o/c.

100€ δεν υπαρχει κατι που κανει στο συστημα σου, αυτο σου εξηγω.

Ακομα και η ψυξη που εχεις για ολα τα υποσυστηματα κοστιζει πανω απο 100€.

Νταξ τώρα το πας αλλου..:D Γιατί αναφέρεσαι ειδικά?..δεν υπαρχει νοημα.

Μαλλον δεν καταλαβαίνεις τι θελω να πω παραπανω.;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.