Jump to content



Συζήτηση σχετικά με SSD


sakis_the_fraud

Recommended Posts

  • Replies 369
  • Created
  • Last Reply
Νταξ τώρα το πας αλλου..:D Γιατί αναφέρεσαι ειδικά?..δεν υπαρχει νοημα.

Μαλλον δεν καταλαβαίνεις τι θελω να πω παραπανω.;)

Ρε δεν αναφερομαι ειδικα.

Γενικα αναφερομαι απλα εσυ εισαι το παραδειγμα.

Οπως εσυ δινεις 100 μονο για την ψυξη, αλλος δινει 100€ για βιζιτες,

αλλος 200€ στα μπουζουκια, αλλος 1000€ για στοιχημα, αλλος 5000€ στο Καζινο και αλλος 200.000 για μια φερραρι.

Οπως ειπε ο Αντωνης ο καθενας την καυλα του κανει και δεν ειναι κατακριτεο γιατι δεν τα παιρνει απο την δικη μου τσεπη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε δεν αναφερομαι ειδικα.

Γενικα αναφερομαι απλα εσυ εισαι το παραδειγμα.

Οπως εσυ δινεις 100 μονο για την ψυξη, αλλος δινει 100€ για βιζιτες,

αλλος 200€ στα μπουζουκια, αλλος 1000€ για στοιχημα, αλλος 5000€ στο Καζινο και αλλος 200.000 για μια φερραρι.

Οπως ειπε ο Αντωνης ο καθενας την καυλα του κανει και δεν ειναι κατακριτεο γιατι δεν τα παιρνει απο την δικη μου τσεπη.

Μα δεν εκρινα κάποιον για το οτι πήρε/θα παρει SSD.Γουστο του και καπελο του.Μην το πάμε εκεί.Σε 2 ποστ αλλάζεις ολο το νόημα της συζήτησης.;)

Την γνώμη μου απλά ειπα για τους SSD...εξαρχης..:)

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελια εγινε. Intel X25-E 32Gb SLC. Τελικη τιμη 390€(πως ακριβως μην ρωτησετε, υπαρχει μεγαλο μεσον).

Λογικα Πεμπτη θα τον εχω στα χερια μου αν ολα πανε καλα.

Αναμεινατε για μερικα νουμερακια...

Link to comment
Share on other sites

Tι διάφορα εχει ενας ''φτηνος'' MLC απο εναν SLC??

O SLC βγαζει παραπανω Read?

νομιζω πολυ περισοοτερο γιωργο μπορει οσο βγαζω εγω με 2 να τα βγαζει ο ενας

http://www.oempcworld.com/support/SLC_vs_MLC.htm

βρηκα αυτο εδω .

Link to comment
Share on other sites

Ο SLC βγαζει σιγουρα παραπανω write, ειδικα σε καταστασεις random.

O MLC ειναι πιο γρηγορος στο read, συνηθως. Τουλαχιστον αυτο συμβαινει με τους 2 Intel (X25-E και X25-M).

Βεβαια στην συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε παντα για τους Intel γιατι δεν υπαρχει κατι αλλο τοσο γρηγορο σε single SSD. Σε Raid εννοειτε οτι μπορεις να φτασεις πιο ψηλα για Read καταστασεις αλλα οταν μετρας ταχυτητα Linear. Σε Random δυσκολα.

Εγω ευελπιστω με τον εναν X25-E να ειμαι σε read περιπου στα 240-250 και σε write καπου στα 180.

Αυτα τα νουμερα ναι μεν φαινονται σε linear καταστασεις πολυ μικρα, αλλα σε random υπαρχει τεραστια διαφορα και εκει ειναι που μετραει η ταχυτητα των SSDs.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρουμε τους καλους MLC πιο γρηγορους στην αναγνωση και καλυτερους στο value/money.

Οι SLC συνηθως ειναι καλυτεροι στα writes και στο reliability. To κακο ειναι οτι ειναι κατα πολυ ακριβοτεροι.

Μην βιαστειτε να παρετε κατι. Ειδικα σε MLC drives.

Λογω του προβληματικου jmicron controller που γεμισε ολη η αγορα οι φθηνοι MLC εχουν stuttering issues.

Περισσοτερα διαβαστε στον anand εδω:

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/intel/showdoc.aspx?i=3403&p=7

Οι σειρες OCZ Core, Core V2, Solid series, οι Partiot, οι Gskill ολοι φορανε αυτον τον controller.

Για μενα καλυτερο value αυτη την στιγμη ειναι οι mtron mobi 3500 series οι οποιο ειναι ΟΛΟΙ SLC που σημαινει οτι δεν εχουν προβλημα με τον jmicron controller.

Αν θελεις οπως κατι πολυ καλυτερο πρεπει να τα σταξεις.

Οι διαφορες παντως αξιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Σαν λειτουργικο θα βαλω τα 7. Απλα στα 7 δεν μ'αφηνει να ενεργοποιησω το write back cache και θελω να το ψαξω πρωτα.

Απο Σαββατο θα δωσω ενα μικρο review για το τι ειδα, μαζι με κανενα βιντεακι.

Link to comment
Share on other sites

ζαχο πολυ καλα νουμερακια .

ειδικα το write .

με το CrystalDiskMark παιζει ρολο αν εχεις λειτουργικο στον δισκο ?

για το write λεω .

Απ'οσο ειχα δει με τους velociraptors οχι, δεν παιζει ρολο. Γιατι το bench το ειχα τρεξει και οταν τους ειχα, ξεχωριστα για το review και οταν τους εβαλα επανω το λειτουργικο.

Μετα το review, που θα βαλω επανω το λειτουργικο θα σου απαντησω, 100%.

Παντως τα νουμερα ειναι αναμενομενα γιατι και ο chosen απο το thelab τοσο ειχε βγαλει με τον δισκο σαν C: drive.

Τα πάνε καλύτερα με τα SSD λογικά.

GV δεν ισχυει αυτο. Το προβλημα με τους SSD δεν ειναι το λειτουργικο αλλα το File System.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δείτε πάντως άμα θέλετε ένα βιντεάκι που τράβηξα στα γρήγορα με 2x32GB σε raid 0 με κάτι φτηνιάρικους supertalent πάνω στη πέρκα.

http://rapidshare.com/files/194002796/2x32SuperT.rar

Δε τα πάνε και άσχημα για 160 έουροζ.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε πάντως άμα θέλετε ένα βιντεάκι που τράβηξα στα γρήγορα με 2x32GB σε raid 0 με κάτι φτηνιάρικους supertalent πάνω στη πέρκα.

http://rapidshare.com/files/194002796/2x32SuperT.rar

Δε τα πάνε και άσχημα για 160 έουροζ.

Κύριε σκηνοθέτα αν μπορείς βγάλε και ενα βιντεο στο boot ( τις μπάρες που λέμε) και αν σε παίρνει μολις μπεί στα παραθύρια ανοιξε κανα φωτοτσόπ η κάτι άλλο βαρύ .:)

Δηλ εχουμε και λέμε

Περκα =~130 έουροζ (κομπλέ να υποθέσω)

2x32GB supertalent ssd =2χ80 έουροζ

Το σύνολον =290 έουροζ

Το κόστος είναι περίπου το ίδιο με 2X MTRON slc (αγορά απο έξω)

Η να δώσεις ~420 έουροζ για τον Ιντελ

Χμμμμμμ.......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.