Jump to content



Συζήτηση σχετικά με SSD


sakis_the_fraud

Recommended Posts

Έλα μούκο, αφιερωμένο... ;)

Δεν έχω βγάλει τίποτα από το startup, είναι όπως ξεκινάει το pc μου κάθε μέρα.

http://rapidshare.com/files/194215581/ramos.rar

Αυτό που είπες πάντως Μιχάλη το ανέφερα τις προάλλες στον hadji_a_b_c και ακολούθησε μια παύση... υποθέτω ότι το μυαλό του κατακλυστηκε από σκέψεις τύπου "ωχ, όντως, λαλακία..."

Το μόνο θετικό είναι ότι η περκα σου μένει και δεν έχεις το φόβο όταν αλλάξει mobo αν θα παίξει το raid.

Πάντως παραγγείλαμε άλλον ένα ο καθένας. :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 369
  • Created
  • Last Reply
Έλα μούκο, αφιερωμένο... ;)

Δεν έχω βγάλει τίποτα από το startup, είναι όπως ξεκινάει το pc μου κάθε μέρα.

http://rapidshare.com/files/194215581/ramos.rar

Αυτό που είπες πάντως Μιχάλη το ανέφερα τις προάλλες στον hadji_a_b_c και ακολούθησε μια παύση... υποθέτω ότι το μυαλό του κατακλυστηκε από σκέψεις τύπου "ωχ, όντως, λαλακία..."

Το μόνο θετικό είναι ότι η περκα σου μένει και δεν έχεις το φόβο όταν αλλάξει mobo αν θα παίξει το raid.

Πάντως παραγγείλαμε άλλον ένα ο καθένας. :p

Σπέρνουν οι δίσκοι... Και το video σκέτο quality... Μπράβο Nikol μπράβο........

ΥΓ: δηλαδή πλέον θα είστε παραπάνω λεφτά απο 2 γρήγορους; :p

Link to comment
Share on other sites

Και ένα repeat γιατί τον χρειαζόμαστε μπορεί να γίνει μήπως?

Η τιμή του είναι εξωφρενική!!!!

Η Dell βγάζει 2 εκδόσεις. Η μια είναι αυτή που δείχνει το Link και η άλλη είναι για server racks.

Οι controllers είναι οι ίδιοι απλά στη 2η περίπτωση πιο φτηνοί. Οπότε αγοράζουν το detachable module της Dell με την φτηνή έκδοση, του κοπανάνε ένα pci bracket για να μπαίνει σε PC και πέφτει η τιμή.

Έτσι, έχουν κυκλοφορήσει στο ebay με 100€ περίπου νομίζω (θα σας πει ο NickL).

Link to comment
Share on other sites

Ναι για αυτούς μιλάω μερλιν.

Όσο αφορά τη περκα μια χαρά τα εξήγησαν ο skysurfer (aka τσαλούα) και ο georgesod.

Γύρω στα 130€ βγήκε με καλώδια κομπλέ.

Τώρα για το τι κοντρολερ χρειάζεται για να παίξουν σωστά δε νομίζω ότι υπάρχει απάντηση.

Εφ' όσον οι δίσκοι δε παίζουν σωστά από τη φύση τους, δε θα παίζουν πουθενά σωστά.

Απλά ένας hardware controller (onboard cache) βοηθάει λίγο έως πολύ να ελλατωθούν τα συμπτώματα όπως το stuttering.

Στο internet κυκλοφορούν διάφορα software/tweaks για ssd τα οποία βελτιώνουν αρκετά τη γενικότερη συμπεριφορά τους κυριώς στο (random) write.

Αν θέλετε να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο πάρτε slc ή τους ακριβούς mlc της ιντελ και της samsung.

Link to comment
Share on other sites

Για να βγάλω μια άκρη...δηλαδή αν τους πάρω είναι θέμα τύχης αν θα παίζουν σωστά ή όχι ? Εσένα παίζουν σωστά ? Αν όχι με controller πόσο βελτιώθηκε η κατάσταση σου. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι δε ξέρω. :p

Δε τους δοκίμασα ποτέ πάνω σε onboard controller για να τους συγκρίνω. Απλά έβλεπα αυτά που λέγανε στο internet.

Πάνω στη πέρκα μέχρι τώρα δεν έχω δει ούτε ένα κόλλημα ή τουλάχιστον δεν είδα κάτι περιέργο για να του δώσω σημασία.

Ούτε στο copy/paste στο ίδιο partition. Αντίθετα ο αντρέας με το ίδιο setup αλλά με 2 partition είδε φαινόμενα stuttering σε αντιγραφή από το ένα στο άλλο. Αργότερα βέβαια είδε βελτίωση μετά από διάφορα tweaks.

Αυτό που λέω είναι ότι οι φτηνιάρικοι με λίγο κόπο και τρόπο μπορείς να τους κάνεις να αξίζουν τα λεφτά τους.

Αν όμως θες να βάλεις ssd και να μην πολυασχοληθείς μαζί τους πάρε 2 mtron slc από ebay με 160-170€ έκαστο να είσαι ήσυχος. Εμείς ρισκάραμε λίγο αλλά άξιζε εν τέλει.

ΥΓ: δηλαδή πλέον θα είστε παραπάνω λεφτά απο 2 γρήγορους; :p

Θα είμαστε μεν παραπάνω λεφτά αλλά θα είμαστε μάλλον και παραπάνω σε επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Προχωράω στην αγορά. Με ενθουσίασαν τα videakia σου. Πραγματικά το σύστημα έχει άλλον αέρα. Μέρα με την νύχτα με οτιδήποτε έχω δει. Ευχαριστώ για της πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε ραμούλη τι μας κάνεις τώρα ...:mad: Αν και το άλλο σου το βιντεάκι

αυτό που καθόσουν στην καρέκλα ήταν πιο πικάντικο :rolleyes: αυτό με τα ssd

νομίζω θα πάει για το όσκαρ .Και στην φώτο που άνοιξες μια χαρά σε έιδα...:D

Πέρα απο την πλάκα τώρα το σύστημα πετάει και θα συμφωνήσω με τον Merlin .Απλά θέλει σκέψη σε τι αγορά θα προβεί ο καθένας

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μην το παιζετε κορωνα-γραμματα με τους MLC με τον προβληματικο controller. Δεν υπαρχει λογος οταν κυκλοφορουν στα ιδια λεφτα(ή και λιγο περισσοτερα) καλοι SLC οπως οι Mtron.

Για τους Intel δεν το συζητω γιατι μιλαμε για διαφορα μεγαλη στην τιμη αλλα αν εχεις τα φραγκα αξιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μην το παιζετε κορωνα-γραμματα με τους MLC με τον προβληματικο controller. Δεν υπαρχει λογος οταν κυκλοφορουν στα ιδια λεφτα(ή και λιγο περισσοτερα) καλοι SLC οπως οι Mtron.

Για τους Intel δεν το συζητω γιατι μιλαμε για διαφορα μεγαλη στην τιμη αλλα αν εχεις τα φραγκα αξιζουν.

Μπορείς να μου προτείνεις ένα ζευγάρι ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι λεφτα διαθετεις?

Βασικα πηγαινε εδω

http://www.realta.ie/ssdrive-ssd-shop/index.php

και διαλεξε.

Αποψη μου αν ειναι να παρεις περι τα 64GB σε SSD παρε 4 16αρηδες.

Αν θελεις 32GB παρε 2 16αρηδες.

Γενικα οσο περισσοτερους για Raid0 τοσο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.