Jump to content



Επιλογή μητρικής, ανάμεσα σε Abit AN8 ultra και Abit KN8 ultra


Psychokiller

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 motherboard και θέλω βοήθεια για την επιλογή. Εγώ βασικά τείνω προς το AN8 ultra αλλα θέλω και τις απόψεις σας.

Να και τα link της Abit:

AN8 ultra

KN8 ultra

Εδω είναι και το αντίστοιχο forum της Abit.

Η χρηματική διαφορά τους ειναι γυρω στα 25 (ακριβότερο το AN8 ultra).

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Τί ακριβώς κάνει το guru clock;

Τι λεει η Abit: μGuru

Exclusive ABIT Engineered motherboard technology designed for unprecedented power, convenience, and control over your PC.

Τι εχω καταλαβει εγω: οτι ειναι ενα προγραμμα που κανει monitoring, αλλαγη bios εν θερμο και δινει διαφωρα στοιχεια για το συστημα.

Υ.Γ Τωρα βεβαια αυτο που εχω καταλαβει εγω μπορει να απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gfa3

AN8 καλυτερα λογω παθητικης ψυξης chipset-mosfets κι αν δεν κανω λαθος εχει και το guru clock μεσα?

Η παθητικη ψυξη στο chipset μου αρεσει και εμενα οπως και αυτο που λεει:

" MOSFET Thermal Solution

With specially designed layout and heatsinks, this exclusive PWM design keeps all MOSFET under 50°C, and assists with rapid heat dissipation away from the CPU."

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Η παθητική ψύξη σου αρέσει; Μα αυτό δεν είναι περιοριστικός παράγοντας για το o/c;

ΥΓ: Guru clock και παπαριές.

Απο τη στιγμη που τα βγαζει περα με την παθητικη στις default ρυθμισεις, με ενα πολυ χαλαρο ανεμιστηρακι πανω στην παθητικη θα πηγαινει πολυ καλυτερα απο θερμοκρασιες απο οτι με κλασικη ψυκτρα του chipset της Abit σαν αυτη που εχει το KN8. Και εχω την υποψια οτι εκει που βρησκονται τα fins της ψυκτρας του chipset μπορει να τα χτυπαει ο 120mm της xp-120 που εχω στον επεξεργαστη και να μην χρειαστει κατι επιπλεον..

Βασικα ο λογος που επιλεγω την abit και οχι την dfi ειναι ψυξη του chipset. Εμενα το sli δεν με ενδιαφερει οποτε η dfi με υποχρεωνει να εχω μια αχρηστη θυρα και ενα ανεμιστηρακι που κανει θορυβο και το οποιο δεν μπορω να αλλαξω γιατι ειναι κατω απο την καρτα γραφηκων. Γενικα η λυση με τη παθητικη ψυξη μου φαινεται πολυ καλυτερη λυση. Ακομα τα 4V στις μνημες της dfi καλα ειναι για bench αλλα για καθε μερα μου φαινωνονται too much και αρκουμε αλλωστε στα 3,2V. Τωρα αναμεσα σε asus,msi,gigabite...κτλ Τεινω προς την abit που ειχα και προηγουμενη καλη αμπειρια.

Αυτο που με χαλαει στο AN8 ειναι οτι δεν εχει παραλληλη και σειριακη θυρα, γιατι εχω ενα σκανερ στην παραλληλη και το netmode στην σειρακη (στην usb κανει κατι νερα).

Αυτο που επισης με χαλαει ειναι οτι δεν εχει εξοδο για να βγαζει μπροστα το line out και to mic της καρτας ηχου, αλλα εχει καλυτερη καρτα απο το KN8 οποτε αυτο το προβλημα ειναι αμεληταιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αρχική απάντηση από firefox

τελικά την πήρες την KN8 ultra? πως σoυ φαίνεται?

Μεγαλη ιστορια.... τις δοκιαμσα ομως και τις 2 και καναδυο ακομα...

Τι θελεις να μαθεις?

Link to comment
Share on other sites

από την μεγάλη αυτή ιστορία θέλω να μάθω τις εντυπώσεις περί kn 8 ultra. τι προβλήματα αντιμετώπισες σχετικά με την σταθερότητα τις σε oc η μη, και οτιδήποτε άλλο μπορεις να μας μεταφέρεις. για να το λες όπως το λες είχες προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα σημαντικό πρόβλημα. Θα το έχω πάλι στα χεριά μου από βδομάδα.

Είναι ένα σταθερότατο και πολύ αξιόπιστο motherboard.

Σε default settings είναι άψογο.

Για να κανείς overclock πάνω από 205htt (ή 209 δεν θυμάμαι καλά) θέλει ένα bios update.

Το οποίο γίνετε πολύ εύκολα (αυτόματα) από ένα tool που σου δίνει στο cd του.

Κανένα σπασμένο bios για αυτό το m/b εξειδικευμένο για πιο extreme καταστάσεις δυστυχώς δεν βρήκα πουθενά.. Και ούτε ξερώ να τα πειράζω :(

Με το τελευταίο bios της μαμάς του πήγα στα 300htt αλλά δεν ήμουν σταθερός λόγο του ότι όταν έδινα πάνω από 0,1v (συγκεκριμένα 0,12) από το default στον πυρήνα δεν ξεκίναγε καθόλου.

Γεγονός για το οποίο ευθύνεται το m/b γιατί το cpu το δοκίμασα πάνω σε ένα dfi και ήταν σταθερό μέχρι 310htt με επιπλέον 0,14v ή 0,16v δεν θυμάμαι ακριβώς.

Πιστεύω ότι κάποια στιγμή μπορεί να ασχοληθεί κανείς να του φτιάξει ένα ποιο γκαζιαρικο bios.

Τα αποτελέσματα που σου λέω τα είχα με έναν 146 opteron.

Χαρακτηριστικό σε αυτό το m/b είναι οτι φοράει τις μνήμες σε διπλανά slots για να τις τρέχει σε dual mode και όχι σε ενα παρά ενα slot όπως τα περισσότερα άλλα.

Στην αρχή αυτό μου την έσπασε γιατί υπέθεσα ότι θα εχει χειρότερες θερμοκρασίες στις μνήμες με αυτόν τον τρόπο. Όταν όμως το έστησα για πρώτη φορά διαπίστωσα ότι χρησιμοποιώντας τα slot 1 και 2 και οι δυο μνήμες είναι κυριολεκτικά κάτω από την XP120 που χρησιμοποιώ με αποτέλεσμα να χτυπάει και τις 2 μνήμες ο ανεμιστήρας της XP. :) Αυτό όπως καταλαβαίνεις μου έδινε πολύ καλές θερμοκρασίες χωρίς να χρειαστώ άλλο ανεμιστήρα για τις μνήμες (πολύ βολικό).

Αυτό το χαρακτηριστικό το έχει και το AN8 Ultra το οποίο έχει πολύ μικρές διαφορές σε σχέση με το KN8 Ultra.

Αυτά σε γενικές γραμμές, αν θέλεις κάτι ποιο συγκεκριμένο ρώτησε με.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Psychokiller [Σήμερα, στις 18:11]

Με το τελευταίο bios της μαμάς του πήγα στα 300htt αλλά δεν ήμουν σταθερός λόγο του ότι όταν έδινα πάνω από 0,1v (συγκεκριμένα 0,12) από το default στον πυρήνα δεν ξεκίναγε καθόλου.

Γεγονός για το οποίο ευθύνεται το m/b γιατί το cpu το δοκίμασα πάνω σε ένα dfi και ήταν σταθερό μέχρι 310htt με επιπλέον 0,14v ή 0,16v δεν θυμάμαι ακριβώς.

δηλαδή τι μου λες εδώ πέρα? ότι όταν έδινες περισσότερη τάση στη cpu δεν ξεκίναγε καθόλου το mobo?αυτό μου λες η δεν κατάλαβα κάτι καλά?

αν είναι έτσι....τότε απαράδεκτο σιγά την υψηλή τάση που έδωσες. που να έδινες 0.2V δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από firefox

δηλαδή τι μου λες εδώ πέρα? ότι όταν έδινες περισσότερη τάση στη cpu δεν ξεκίναγε καθόλου το mobo?αυτό μου λες η δεν κατάλαβα κάτι καλά?

αν είναι έτσι....τότε απαράδεκτο σιγά την υψηλή τάση που έδωσες. που να έδινες 0.2V δηλαδή.

Ολα καλα τα καταλαβες, βεβαια με αλλο cpu δεν ξερω πως θα συμπεριφερθει. Εαν θελεις max overclock παρε dfi δεν υπαρχει αλλη παρομοια λυση.

Αλλα η dfi ειναι εκτος απο το overclock ειναι γνωστη και για τα κομπελεξ της τα οποια ομως συνηθως ξεπερνιουνται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από firefox

τελικά λέω να πάρο μια msi K8N Neo4 Platinum

Ειχα δοκιμασει και μια τετοια. Απο Overclock ηταν χαλια...

Μπορει βεβαια να εκανα κα εγω καμια μ---κια,

αλλα με τον ιδιο επεξεργαστη δεν περασα το 257...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Psychokiller [Σήμερα, στις 19:44]

Ειχα δοκιμασει και μια τετοια. Απο Overclock ηταν χαλια...

Μπορει βεβαια να εκανα κα εγω καμια μ---κια,

αλλα με τον ιδιο επεξεργαστη δεν περασα το 257...

τώρα μπερδεύομαι ακόμα πιο πολύ. δεν πέρασες τα 257HTT? σε κάποια reviews είδα την συγκεκριμένη μσι να πιάνει 310HTT.

δηλαδή ρε γαμώτο μονο dfi μένει για σίγουρο oc? έχω φοβηθεί με την dfi με αυτά που ακούω.οντως έχει τόσες ρύθμισεις που σε μπερδεύει σε υπερβολικό βαθμό?

η fatality δεν είναι πανάκριβη?200? ως 140 άντε να δώσω παραπάνω όχι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.