Jump to content



Εγκατασταση CD-RW σε Intel TurboDrive 486 στα 100Mhz


jimaros69

Recommended Posts

Χαιρετε, σας διαβαζω εδω και καποιο καιρο αλλα οι γνωσεις μου δεν νομιζω να επαρκουν για να γραψω σε οποιοδηποτε τοπικ.

Θα ηθελα λοιπον την βοηθεια οποιου ξερει.

Επεσε στα χερια μου ενας υπολογιστης με:

επεξεργαστη intel turbodrive 486 στα 100Mhz

μνημη ram 4MB

σκληρο δισκο WD 634ΜΒ

μητρικη μαλλον jetway J446 V2.00.

Θελω και εγω να του βαλω ενα CD-RW asus που εχω περισσιο να μπορω να του βαλω κανενα προγραμμα χωρις να παιδευομαι με δισκετες.

Το προβλημα εγκειτε στο εξης, εχω δοκιμασει μαλλον ολους τους πιθανους συνδιασμους μεσα απο το BIOS και με τα Jumperακια πισω απο τις 2 συσκευες ( σκληρο και CD ) εκτος του cable select που δεν ξερω τι κανει αλλα προκοπη δεν ειδα.

Παρακαλω οποιος ξερει ας ριξει καποια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν πες μας τι λειτουργικό έχεις.....

επίσης το βλέπω κάπως δυσκολο να παίξει και αν σου παίξει θα δουλεψει σε πολυ χαμήλη ταχύτητα εγγραφής.Στο λέψ απο δική μου εμπειρία με ενα amd sta 300Mhz.

Link to comment
Share on other sites

Του εχω βαλει Widow! 95.

Δεν με νοιαζει αν θα γραφει οσο το να διαβαζει CD για να του περναω προγραμματα.

Το συνδεσα και στο δευτερο IDE και σαν master αλλα και σαν slave και με το BIOS στο auto αλλα δεν...

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι καθολου σιγουρος...

αλλα απο οτι θυμαμαι πρεπει να τρεξεις 'η τελος παντων να κανεις κατι με

το αρχειο MSCDEX.EXE...

αν λεω βλακειες μπορειτε να με κραξετε....

περισσοτερα εδω

Link to comment
Share on other sites

είναι ελάχιστα, αν όχι μηδαμινά, τα προγράμματα που μπορείς να τρέξεις και οι δουλειές που μπορείς να κάνεις με αυτό το μηχάνημα

κοίτα καλύτερα σε κάτι μεταχειρισμένο που μπορείς να βρεις με ελάχιστα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας αλλα τελικα το πορισμα βγηκε απο την ΑSUS.

Το CD-RW δεν υποστηριζει Widow Makers 95. Μιας και δεν σηκωνει 98 μαλλον θα το κανω στολιδι σε καποιο Χριστουγεννιατικο καδο.

Ξανα ευχαριστω πολυ.

JIMmaros

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ αλλα μου εφερε χθες ενας φιλος 2 8αρια και ειπαμε να κανουμε μια clean εγκατασταση των 98 (αφου ειχαν crashαρει 4 φορες τα 95) και τις 5 φορες η εγκατασταση κολουσε σε αλλο σημειο. Οσο δια τα Simm δεν συμφερει μιας και μενω Αλεξανδρουπολη και εχω ορκιστει στον εαυτο μου οτι δεν θα δωσω φραγκο για αυτον, εκτος και αν ειναι να τον πετσοκοψω για να τον κανω Micro-tower για τον δικο μου. Ευχαριστω πολυ παντως.

Υ.Γ. Το site της Motherboard τελικα εγραφε σε μια γωνιτσα οτι "Ντεν εκει μπαιος γκια σενα, λογο του τζιπ που χρισιμοποιουσαν εγκεινο το καιρο.... : ((

Link to comment
Share on other sites

Σε 486 δεν σηκωνει εγγραφη cd με τιποτα. Στο δικο μου πριν απο αρκετα χρονια μονο ενα ricoh 1x scsi που βρηκα μεταχειρισμενο επαιζε.

Αν θες να βαλεις cd-rom δεν θα εχεις προβλημα λογικα με τα 95 αρκει να εγκαταστησεις drivers στο dos.

Τελος τα 98 δεν ειναι και πολυ ανετα με 486 ακομα και αν προσθεσεις ram, καλυτερα να μεινεις με τα 95.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimaros69 [Χθες, στις 17:15]

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας αλλα τελικα το πορισμα βγηκε απο την ΑSUS.

Το CD-RW δεν υποστηριζει Widow Makers 95. Μιας και δεν σηκωνει 98 μαλλον θα το κανω στολιδι σε καποιο Χριστουγεννιατικο καδο.

Linux?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Linux?

Θες να εισαι ο μεντορας μου?

Απο χθες εβαλα στο κανονικο PC το Fedora Core 3 και δεν βγαζω ακρη.

Ουτε καν τα usb δεν βρηκα, ποσο μαλλον να βρω drivers για το crypto f200 μηπως και μπω στο Internet...

Φαντασου αυτα στον 486

Εχω κακομαθει με τις Widows ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.