Jump to content



Δημιουργία μηχανής αναζήτησης για το Firefox


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Σήμερα πρόσθεσα κάποιες μηχανές αναζήτησης που ήθελα στο firefox και έτσι για πλάκα έψαξα και για thelab.gr αλλά όπως περίμενα δε βρήκα κάτι σχετικό. Πιστεύω θα ήταν αρκετά χρήσιμο αν μπορούσε κάποιος να φτιάξει τη μηχανή αναζήτησης του Lab ως πρόσθετη στο firefox και να την ανεβάσει στην αντίστοιχη τοποθεσία... Αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα, δε νομίζω να είναι δύσκολο. :) Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειχα στο μυαλο μου να φτιαξω ενα Sherlock για τον FF, γιατι οχι για το TheLab...

Αλλα μαλλον δεν ειναι δυνατον γιατι δεν φενετε το keyword στην url...

Πχ. Κανω αναζητηση με keyword "test".

Η url ειναι η εξης:

http://www.thelab.gr/search.php?s=&action=showresults&searchid=1439747&sortby=lastpost&sortorder=descending

Την τελευταια φορα που τσεκαρα στο site του FF ηταν απαραιτητο να φενετε το search string στην url ετσι ωστε με μια απλη αντικατασταση να γινετε η αναζητηση...

Πχ. Στο google με keyword "test" η url ειναι:

http://www.google.com.gr/search?q=[b]test[/b]&sourceid=mozilla-search&start=0&start=0&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-a&rls=org.mozilla:el-GR:official

<edit>

χαχαχα...

Ξεχασα την auto-generated "searchid"....

Οποτε ξεχαστε το...

</edit>

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ;) ...

Οτι και να γίνει μας σταματάει το search id που δίδετε στην κάθε αναζήτηση αυτόματα από το VBulletin Forum System...

Τωρα αν μπορεί να γίνει κάποια ρύθμιση από Admin Panel και να αλλάξει ο τρόπος αναζήτησης κάτι μπορεί να καταφέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ουτε εγω καταλαβαινω, αλλα αν μπορει να γίνει κάποια ρύθμιση από το Admin Panel που να επιτρεπει στον Zapotek να φτιαξει κατι σαν αυτο που διχνω πιο πανω, τοτε ας την κανει καποιος βρε παιδια.:daisy:

Αφου μπορει το insomnia μπορει και το lab! :banging:

Εγω θελω βοηθισω αλλα ειμαι ασχετος με τα προγραμματιστικα. Ομως εαν θελετε μπορω να σας μαστιγωνω :whip: 6 με 10 ωρες την μερα, μπας και κατεβασεται καμια ιδεα... :D :D :D :D :D

Κουραστικη δουλεια το ξερω αλλα εγω για το αγαπημενο μου forum θα θυσιαστω!!! :D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος δωσει τον source του insomnia plug-in πιστευω μπορω να το προσαρμοσω...

Δεν πρεπει να ειναι dynamically generated τo menu καθως αυτο απαιτει συνδεση στην DB του site κατι που ειναι τεραστια security vuln.

Αρα ειναι στατικο δλδ ενα απλο μενου σε στυλ bookmark εκτος αν ειναι σε στυλ RSS feed οποτε ειναι dynamically generated που χλωμο το βλεπω.

Αν ειναι το πρωτο δεν ειναι τοσο δυσκολο να φτιαξουμε ενα για το thelab...

Επισης αν μπορουσε καποιος να ποσταρει μια search generated url του insomnia θα βοηθουσε...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει ;)

Για να μην φάω πολύ χρόνο, ας μου στείλει κάποιος που θα βρω το SDK για να φτιάξω plugin στο FF και θα σας το κάνω... Απλά σήμερα είναι πολύυυυυ δύσκολη μέρα για να ασχοληθώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατι σαν bookmark ειναι αλλα σε ξεχοριστω μενου. Τωρα σχετικα με τα "κινεζικα" που ζητατε εγω το μονοπου μπορω να σας δωσω ειναι το link για να καταβασεται το plug in του insomnia... :( Δυστηχως δεν ξερω κατι αλλο...:(

Παντως μονο με την ιδεα του μαστιγιου :whip: βλεπω ανταποκρινεστε θετικοτερα! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Οντως είναι σαν bookmark, που σημαίνει πως σε κάθε αλλαγή στις κατηγορίες του forum θα πρέπει να βγαίνει updated version...

Απο ότι βλέπω δεν ειναι δύσκολο να γραφτεί κάτι παρόμοιο για το thelab, αν και ούτε το extension του insomnia έχει Sherlock (το search engine plug-in που ζητήθηκε από τον Μακη αρχικά)...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.