Jump to content



Us-Robotics - 56Kbps - Modems... Help!


R@tNET

Recommended Posts

Ξέρει κανένας αν το USB Modem της US-Robotics δουλεύει τόσο καλά στο Linux OS όπως και το Serial Modem της... :help:

Είδα αυτά στον multirama:

Modem PSTN - USB - Us-Robotics - 56Kbps - V.92

Modem PSTN - Serial - Us-Robotics - 56Kbps - V.92

... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός  	 	0126076
Κατασκευαστής US ROBOTICS
Εγγύηση (Έτη)
Τύπος Σύνδεσης SERIAL
Πρωτόκολλο PSTN
Ταχύτητα Δεδομένων (Kbps) 56Kbps
Αποστολή - Λήψη Φαξ Yes
Συμβατότητα Windows
Extras

αφού το λένε οι άνθρωποι, W I N D O W S, μην κάνεις ηλίθιες ερωτήσεις :p

δε νομίζω να χεις πρόβλημα με κάποιο από τα 2, αλλά με βάση τις τελευταίες ερωτήσεις που βλέπω να κάνεις, πάρε το σειριακό :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 23:22]

αφού το λένε οι άνθρωποι, W I N D O W S, μην κάνεις ηλίθιες ερωτήσεις :p

δε νομίζω να χεις πρόβλημα με κάποιο από τα 2, αλλά με βάση τις τελευταίες ερωτήσεις που βλέπω να κάνεις, πάρε το σειριακό :p

...:devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από R@tNET

Ρωτάω κύριε εξυπνάκο (που νομίζεις ότι μας την είπες) επειδή είναι USB και θα μπει σε PCάκι με SuSE 7.2 Professional με kernel 2.4.4... ok; :tongue:

και το pcάκι δεν μπορεί να αλλάξει kernel?

βασικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να βάλεις 7.2 professional και όχι ένα latest debian, αλλά δικό σου θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβό αλλά οι πιθανότητες να έχεις προβλήματα είναι μηδαμινές! Και εγώ αυτό έχω αγόρασμενο το 99 προς 30.000 δρχ τότε. Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο!

Από την άλλη ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Έχω εδώ και ένα robotics usb που είναι.....

Link to comment
Share on other sites

βασικά το σειριακό είναι το κλασσικό usr 56k modem που πάντα ήθελα . το usb φαίνεται (και από την τιμή) ότι είναι πιο μούφικο. τώρα για υποστήριξη σε linux, μάλλον θα παίζει, αλλά εγώ θά παιρνα το σειριακό.

ps οι dsl έχουν πέσει;)

Link to comment
Share on other sites

... :getlost:

Μετά από ένα μικρό ψαξιματάκη πήρα τις απαντήσεις μου.

Tο U.S.R. 56K USB Faxmodem (Model 5633) έχει Conexant USBHCF chipset.

Με λίγα λόγια είναι για το... πέταμα.

&

Tο U.S.R. 56K Serial Faxmodem... είναι τζάμι. :T:

’ρα το SERIAL modemάκι κάνει μόνο.

- Πληροφορίες για modem σε Linux -

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλα μιλαμε για πολυ lol modem.Δεν εχει power για να το βρουνε τα windows τραβας το καλωδιο usb απο πισω και για να ανοιξει το power πρεπει να περασεις τους drivers πρωτα.Και πιστεψε με στο cd αν θυμαμαι καλα δεν ειχε linux drivers.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stknightmare [Σήμερα, στις 03:22]

Καλα μιλαμε για πολυ lol modem.Δεν εχει power για να το βρουνε τα windows τραβας το καλωδιο usb απο πισω και για να ανοιξει το power πρεπει να περασεις τους drivers πρωτα.Και πιστεψε με στο cd αν θυμαμαι καλα δεν ειχε linux drivers.

Εεπ... μπόρεσες και εγκατέστησε το U.S.R. USB modem σε Linux;;; Πως;;; ;)

Για Windows - και εδώ τα ίδια χάλια είναι... έχω SupraMax USB modem που θέλει μια από τα ίδια για να δουλέψει. :confused::p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από R@tNET

Εεπ... μπόρεσες και εγκατέστησε το U.S.R. USB modem σε Linux;;; Πως;;; ;)

Για Windows - και εδώ τα ίδια χάλια είναι... έχω SupraMax USB modem που θέλει μια από τα ίδια για να δουλέψει. :confused::p

Παρεξηγησες windows το βαλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.