Jump to content



Επιλογη Μ/Β και CPU


vazelos

Recommended Posts

εγω εχω κρισιμη ερωτηση...αν εχω να διαλεξω αναμεσα στον 3200+ και εναν opteron μονοπυρηνο και τελικα παρω τον opteron,που θα χασω?εχει καποια μειονεκτηματα?στα παιχνιδια η καπου αλλου?

Link to comment
Share on other sites

P5wd2 οσο την ξαχνω τοσο μου δινει περισσοτερα. Ισως η καλυτερη μητρικη που εχει περασει απο τα χερια μου. Σε συνδιασμο με εναν επεξεργαστη της σειρας 6 θα σου δωσουν πολυ καλα αποτελεσματα.

Αν παλι θες κατι ποιο φτηνο πας σε dfi και opteron ή venice.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

P5wd2 οσο την ξαχνω τοσο μου δινει περισσοτερα. Ισως η καλυτερη μητρικη που εχει περασει απο τα χερια μου. Σε συνδιασμο με εναν επεξεργαστη της σειρας 6 θα σου δωσουν πολυ καλα αποτελεσματα.

Αν παλι θες κατι ποιο φτηνο πας σε dfi και opteron ή venice.

οντως , κοιτα στις πωλησεις ειναι μια με 150 , πολυ καλη τιμη

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα την κουβεντα που κανουμε εδω αλλα και το ψαξιμο που κανω μονος μου θα εξετασω και την περιπτωση να παω σε AMD 64 3800+X2 π.χ. σε συγκριση παντα με την αρχικη μου σκεψη για Ρ4 650 ή 640...Σε τιμη δεν εχουν ιδιαιτερα μεγαλη διαφορα απο οσο βλεπω (290 περιπου ο 650 και 330-340 ο AMD). Πως το βλεπεται???Οι dual core της AMD ανεβαινουν?

Αυτο παντως που εξακολουθει να με προβληματιζει ειναι οτι οι AMD δεν παιρνουν DDR2.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 10:43]

τι εννοεις σε προβληματιζει , ειναι ξεκαθαρο οι AMD ΔΕΝ παιρνουν τετοιες μνημες.

Αυτο ακριβως.Φοβαμε οτι συντομα οι AMD θα αναγκαστουν να βαλουν DDR2 και θα πηγαινουμε για Μ/Β και μνημες.Ασε που δεν ξερω και ποσ μεγαλη ειναι και η διαφορα DDR και DDR2.

Τι λες για τους Dual σε αποδση???Ανεβαινουν???

Link to comment
Share on other sites

oi ddr2 έχουν πολύ μεγάλο cas latency παρόλο που ειπάρχει κάποια διαφορά στα mhz! Αν θες τη γνώμη μου πάνε σε AMD, εγώ τώρα έχω έναν p42.8@3.6 northwood που δουλεύει πολύ καλά σε πολύ καλές θερμοκρασίες. Είδα 3 φορές presHOT σε φίλους μου και πραγματικά ήταν για πέταμα. Στη θέση τους θα τον αντάλαζα έναν P4@1.8 Που ανεβαίνει πολύ ποιο εύκολο και θερμοκρασίες καμιά σχεση! Δλδ θέλω να σου πώ ότι χωρίς ΦΡΕΟΝ ξέχνα το oc με τους καινούργιους πέντιουμ. Πάρε AMD!!!! Δε θα το μετανιώσεις. Έτσι και αλλιώς όπως το βλέπω η ddr1 θα αντέξει αρκετά ακόμα.;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.