Jump to content



Επιλογη Μ/Β και CPU


vazelos

Recommended Posts

Παιδια οπως ειπα και σε προηγουμενο θεμα τελειωσα το φανταριλικι καιπροχωραω σε αναβαθμιση!!!

Για Μ/Β ειμαι αναμεσα σε Asus P5ND2-SLi Deluxe και Abit NI8-SLI και για CPU, Ρ4 3,2 64bit αλλα το ψαχνω και για Dual Core 3.0GHz!

Θα ηθελα τη γνωμη σας αλλα και τις προτασεις σας γενικοτερα για Μ/Β και CPU!Εχω να ασχοληθω περιπου ενα χρονο και δεν ξερω αν......πανε και ποια πανε!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod [Σήμερα, στις 01:54]

Για τι χρήση default ή overclocked;

Οverclocked!!!Γενικα πριν παρουσιαστω ειχα αρκετα αγριες διαθεσεις....(δες και την υπογραφη μου):devil:

Τωρα θα το ξαναπροσπαθησω και βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 11:03]

γιατι δεν παιρνεις παλι κατι σε AMD?

Βασικα για Α64 ξπηγαινα αλλα με παρεσρε ενας φιλος και ειπα να κοιταξω και προς Intel μερια σε συνδιασμο με DDR2...Το συζηταω ομως...

Link to comment
Share on other sites

ωραιους φιλους εχεις :hehe: , χιουμορ ετσι.

Λοιπον κατσε λιγο διαβασε εδω μεσα τι κανουν οι Α64 και οι ιντελ και νομιζω δε θα δυσκολευτεις να αποφασισεις. Κοιτα λιγο και στα ΝΕΑ-ΕΙΔΗΣΕΙΣ και θα δεις οτι ο Ρ4 μαλλον ψυχοραγει και ερχονται νεα πραματα απο την ιντελ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 11:12]

ωραιους φιλους εχεις :hehe: , χιουμορ ετσι.

Ασε φιλε...Και δεν εχω αλλαξοπιστισει ποτε μεχρι σημερα...Παντα ΑΜD ειχα μεχρι που αρχισα να συζηταω περι αναβαθμισης με τον αλητη που προανεφερα:boxed:

Εσυ τι προταση θα εκανες για Μ/Β και CPU???

Link to comment
Share on other sites

1.η μητρικη ειναι πληρης και ειναι φτηνοτερη

2.ο επεξεργαστης ειναι κρυος

3.ειναι ταχυτερος στα παιχνιδια και σε πληθωρα εφαρμογων

4.ειναι αναβαθμισημη πλατφορμα σε διπυρηνους επεξεργαστες

5.ειναι φτηνοτερος επεξεργαστης

αυτα μοθ ερχονται στο μυαλο τωρα

Link to comment
Share on other sites

Οι λογοι που υπηρχαν παντα δηλαδη...Σε o/c τι γινεται με Intel και AMD?και ειναι και οι μνημες (DDR και DDR2)!!!

Αντε να μας πει την αποψη του και κανενας Intelακιας!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, γενικότερα η σειρά 6 ανεβαίνει αρκετά σε fsb αλλά παίζει η φάση κούφια mhz στις περισσότερες περιπτώσεις. Αν πας σε intel το ιδανικότερο board είναι της asus αυτό

Το μόνο θετικό της intel πλατφόρμας είναι η ddr2 που με μερικά "fat body" (micron based chips)

παίζουν 1:1 στα 350 με 3,2,2. Από κει και πέρα οι διπύροινοι αποδείχτηκαν "loser" σε

σχέση με τους αντίστοιχους της amd. H μόνη ελπίδα των επερχόμενων διπύροινων dothan

είναι να ανεβαίνουν αρκετά γιατί clock to clock (στα ίσια δηλ) χάνουν από τους amd.

Aν ήμουνα στην θέση σου θα πήγαινα σε dual core opteron προσέχοντας πολύ :D τι steping

θα είναι για να ανεβαίνει αρκετά ή αλλιώς single core opteron πάντα που είναι και πιο

φτηνοί και έχουν μεγάλη L2

και ανεβαίνουν αρκετά και φυσικά dfi με nforce4 ultra ή sli κ.λ.π.

Ελπίζω να σε βοήθησα :whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ε κλασσικα ,, DFI Ultra-D + 3200 A64

Εγω λεω DFI Ultra-D + opteron 146

Αρχική απάντηση από vazelos

Παιδια να ρωτησω και κατι αλλο!Στα Μ/Β με Intel955 οι συχντητες σε PCI και δισκους ανεβαινουν μαζι με το FSB η υπαρχει δυνατοτητα κλειδωματος???

Δεν εχω δοκιαμσει συγκεκριμενα το 955 αλλα οσα chip τις Intel εχω δοκιμασει, ειχαν κλειδωμα για PCI και δισκους ...

Βασικα δεν παιζει overclock στον intel αμα δεν κλειδωσεις PCI και δισκους. Στην καλυτερη να φτασει τα 210fsb. Και μην ξεχνας οτι στoν intel ο multyplier ειναι κλειδωμενος...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτο που με προβληματιζει με τους Α64 ειναι οτι μου δειχνουν μια τεχνολογια που παει για αντικατασταση!Απ'οσο διαβαζω αναμενεται καινουριο σοκετ οποτε και επεξεργαστες και φυσικα οτι και να γινει θα βγουν Μ/Β για ddr2!Δηλαδη φοβαμε μην δωσω χρηματα τωρα και σε 1-2 μηνες να ειμαι παλι για αναβαθμηση σε ολα!!!Γι'αυτο και σκεφτομαι για Intel...

Link to comment
Share on other sites

Η amd ειχε πει οτι δεν θα βαλει bbr2 θα παει κατευθεια σε ddr3. Τωρα τι θα κανει... Εγω απο την αλλη ομως δεν μπορω να συγκρινω τον 3,2 ιντελ που λες μς εναν opteron που φτανει στα 3100 με 3200 με αερα... ;) και ειναι και αερκετα φτηνοτερος..

Link to comment
Share on other sites

μην το ψαχνεις τοσο θα πας σε amd γιατι ειναι ποιο :cool: και ποιο :crazy:

παει περασε η μοδα που λεγανε τιν cpu εχεις και ελεγες intel και ελεγαν ολοι ουοαυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

τωρα πρεπει να λες amd και ξερο ψωμι , ε πως να το κανουμε δλδ ειναι φτηνοτεροι και γρηγοροτεροι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vazelos [01-12-2005 23:45]

Παιδια οπως ειπα και σε προηγουμενο θεμα τελειωσα το φανταριλικι καιπροχωραω σε αναβαθμιση!!!

Για Μ/Β ειμαι αναμεσα σε Asus P5ND2-SLi Deluxe και Abit NI8-SLI και για CPU, Ρ4 3,2 64bit αλλα το ψαχνω και για Dual Core 3.0GHz!

Θα ηθελα τη γνωμη σας αλλα και τις προτασεις σας γενικοτερα για Μ/Β και CPU!Εχω να ασχοληθω περιπου ενα χρονο και δεν ξερω αν......πανε και ποια πανε!!!;)

Εφοσον πας για Dual Core να πας για AMD64 Χ2

και να μεινεις μακρια απο τους Pentium D οι οποιοι ειναι μη ανταγωνισιμοι και πιο θερμαστρες

Κοιτα μερικα συγκριτικα τεστ και στο internet για να καταλαβεις και μην ακους τον "καθε φιλο",

ψαξε μονος σου και λιγακι να δεις τι ειναι καλυτερο για σενα και τι ειναι αληθεια και τι ψεμα

Κατα την γνωμη μου

Κοιτα τουλαχιστον για AMD64 Χ2 3800+ αμα πας για διπλο (το λιγοτερο γιατι αμα εχεις περισσοτερα χρηματα πηγαινε καλυτερα για AMD X2 4400+)

εχουν αλλαξει οι καιροι πλεον

Μετα τον P4 Northwood (P4 C μοντελα) η Ιntel δεν προσφερει πια ιδιαιτερα καλες λυσεις (ο Prescot 64 και μη και οι Pentium D που ειναι 2 Prescot στην πραγματικοτητα ειναι ψιλομαπα...)

Ισως επανερθει βεβαια στο "θρονο" με την εισοδο καποιας εντυπωσιακης αρχιτεκτονικης CPU απο τελη 2006\2007

Νote

Ασε που οτι παρεις τωρα απο Intel του χρονου θα ειναι κιολας για αντικατασταση και θα θεωρειτε παλια γενια

Ηδη η Intel ετοιμαζει για κυκλοφορια στην αγορα καινουργιας γενιας επεξεργαστες (yonah κλπ) και καινουργια chipset μητρικων που θα ειναι ασυμβατα με προηγουμενη γενια επεξεργαστων

και μαλιστα αυτα κιολας απο αρχες 2006

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Psychokiller

Η amd ειχε πει οτι δεν θα βαλει bbr2 θα παει κατευθεια σε ddr3. Τωρα τι θα κανει... Εγω απο την αλλη ομως δεν μπορω να συγκρινω τον 3,2 ιντελ που λες μς εναν opteron που φτανει στα 3100 με 3200 με αερα... ;) και ειναι και αερκετα φτηνοτερος..

Μην συγκρινεις ενας ΑΜΔ υπεργχρονισμενο με ενα default ιντελ!Δεν ειναι ωραιος τροπος να δειξεις οτι ειναι καλυτερος!

Και εγω βεβαια opteron all the way.....

Προσωπικα δινω ενα προβαδισμα 1-1,2 γιγα στην ιντελ για να ειναι συγκρισιμα.....

ισως και ετσι να χανει παλι η ιντελ αλλα ειναι πιο σωστο απο το να λες αμδ @3000Μηζ παταει-μαμαει και οτι αλλο τον ιντελ @3.2 .

Οταν εχει 167 ο 3200 και 220(περιπου) ο 3500 τοτε ειναι ακριβος και ο 3500.Πρεπει να πεσει κατω απο 200...στα επιπεδα οπτερον146!Αν και βλεπω να πεφτει τωρα...

Επισης πως και κανενας δεν μιλησε για τα κουφια ΜΗζ της 6600GT που δουλευει στα 500

σε σχεση με την 6800GT δεν μπορω να το καταλαβω(απλο παραδειγμα).Εκει το καταλαβατε οτι ειναι διαφορετικη αρχιτεκτονικη!!

Αυτα.....μαλλον....

(τα παραπανω ενδεχεται να διαβαστουν απο εσας με εντονο υφος.Κακως.Απλα τις αποψεις μου εγραψα σε ηπιο τονο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.