Jump to content



Προσθήκη μνήμης σε DELL


colt3003

Recommended Posts

καλησπέρα

έφτασε χτες στα χέρια μου ένα μηχανακι της dell το otiplex 110 με Ρ ΙΙΙ στα 667 και 128 ραμ και παραθύρια ΧΡ. σκέφτηκα να του δώσω μια ανάσα προσθέτοντας λίγο παραπάνω μνήμη και έτσι αφαίρεσα την μια απο τις 2 64αρες και πρόσθεσα μια 256.... στην εκκίνηση το bios αναγνώρισε ''προσθήκη ραμ'' (δεν μας είπε πόσο) αλλά στα windows μετά, τόσο στις πληροφορίες συστήματος όσο και στη διαχείριση εργασιών εβλεπα πάλι 128 mb ram αντι για 320 που είχα επάνω... κάνω επανεκίνηση, μπαίνω στο bios και βλέπω οτι το μηχανάκι βλέπει πάλι 128 ραμ.... χωρίς ανάλυση σε ποια banks είναι τι μνήμες. Μου διαφεύγει κάτι σοβαρό ειναι προφανές... αλλά τι ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από colt3003

καλησπέρα

έφτασε χτες στα χέρια μου ένα μηχανακι της dell το otiplex 110 με Ρ ΙΙΙ στα 667 και 128 ραμ και παραθύρια ΧΡ. σκέφτηκα να του δώσω μια ανάσα προσθέτοντας λίγο παραπάνω μνήμη και έτσι αφαίρεσα την μια απο τις 2 64αρες και πρόσθεσα μια 256.... στην εκκίνηση το bios αναγνώρισε ''προσθήκη ραμ'' (δεν μας είπε πόσο) αλλά στα windows μετά, τόσο στις πληροφορίες συστήματος όσο και στη διαχείριση εργασιών εβλεπα πάλι 128 mb ram αντι για 320 που είχα επάνω... κάνω επανεκίνηση, μπαίνω στο bios και βλέπω οτι το μηχανάκι βλέπει πάλι 128 ραμ.... χωρίς ανάλυση σε ποια banks είναι τι μνήμες. Μου διαφεύγει κάτι σοβαρό ειναι προφανές... αλλά τι ???

για δοκίμασε να βάλεις μόνο τη δικιά σου (τη 256) να δεις πόσο θα δει.

υπάρχει μια πιθανότητα να μην υποστηρίζει high density dimmάκια, αλλά τα νούμερα δεν ταιριάζουν.

δοκίμασε και πες:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

υπάρχει μια πιθανότητα να μην υποστηρίζει high density dimmάκια, αλλά τα νούμερα δεν ταιριάζουν.

και εμένα αυτό δεν μου έκατσε καλά... περίμενα στη χειρότερη 192, αλλά αυτό με αιφνιδίασε... τόσο που δεν σκέφτηκα καθόλου να βάλω τη 256 μόνη της. Αυριο πρωί πρωί έχουμε δοκιμές ......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Δοκίμασα τελικα να βάλω την 256 μονη της στο μηχανάκι... Στην εκκίνηση έβγαζε σειρά απο μπιπ και δεν αναβε καν η οθόνη. αυτό γινόταν σε όποια απο τις 2 θέσεις έβαζα τη μνήμη... αρα μάλλον δεν θέλει. Για την ιστορία η μνήμη ειναι single sided 256mb αγνώστου (?) κατασκευαστή.... ίσως να φταίει και αυτό... μάλλον θα πρέπει να συνηθίσω στην ιδέα να μείνει με τα 128 που ειχε αρχικά μιας και το ενδεχόμενο αγοράς 128αρας φαινεται μαλλον απίθανο...

ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.