Jump to content



Ποιά ψήκτρα ?


cebit

Recommended Posts

Οι θερμοκρασίες που έχω στην CPU είναι 42 (idle), 75 (full load μετά από καμιά ώρα prime95).

Το σύστημα περιγράφεται στην υπογραφή. Πρόβλημα με Airflow δεν νομίζω να έχει το κουτί, όπως μπορείτε να δείτε στις σχετικές φωτό.

Με ποιά ψήκτρα μπορώ να ρίξω την θερμοκρασία στον επεξεργαστή με το λιγότερο δυνατό penalty σε θόρυβο ?

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα στην Xigmatek Achilles.

Idle έχω γύρω στους 34 και σε full load 58-60 μετρημένα με Realtemp+Coretemp (ακριβώς τα ίδια readings).

Αυτό που με απασχολεί είναι το 58-60. Το σύστημα δεν είναι O/Ced

Ambient: 20 Celsius

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες που έχω στην CPU είναι 42 (idle), 75 (full load μετά από καμιά ώρα prime95).
Idle έχω γύρω στους 34 και σε full load 58-60 μετρημένα με Realtemp+Coretemp (ακριβώς τα ίδια readings).

42-34=8, 75-60=15

130W TDP τερατάκι είναι ο 920...

μια χαρα ειναι οι θερμοκρασιες σου με το "τερατακι".

ελπιζω να εχεις τοποθετησει σωστα την ψυκτρα και τα fan...

[ATTACH]5027[/ATTACH]

post-543-1414343256,8249_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως στην φωτό σου είναι, με το fan να σπρώχνει προς τον πισινό ανεμιστήρα του κουτιού.

Πάστα έβαλα την Silver 5. Παράλληλες στρώσεις κατά μήκος των HeatPipes στην βάση του Αχιλλέα.

Γιατί όμως το ανέφερες εξαρχής ? Δικαιολογούνται αυτές οι θερμοκρασίες από λάθος στην τοποθέτηση ?

Θα ποστάρω φωτό από το κουτί και από την βάση της ψήκτρας ASAP.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως το ανέφερες εξαρχής ? Δικαιολογούνται αυτές οι θερμοκρασίες από λάθος στην τοποθέτηση ?

επαναλαμβανω πως οι θερμοκρασιες σου ειναι οκ. απλα κοιτουσα το κουτι σου και ειδα πως εχεις και πανω φουρφουρια, οποτε και οριζοντια να την εβαζες το "κυμα αερα" θα υπηρχε, αλλα η τοποθετηση θα ηταν, στην θεωρια τουλαχιστον, λαθος. ;)

Πάστα έβαλα την Silver 5. Παράλληλες στρώσεις κατά μήκος των HeatPipes στην βάση του Αχιλλέα.

εδω πρεπει να εχεις κανει το λαθος. παστα βαζουμε σε ολη την επιφανεια του heatspreader. :) ενα πολυ λεπτο στρωμα σαν μεμβρανη αρκει

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις είναι αντικρουόμενες εδώ.

Σ'αυτό (πιστεύω respectable) το Review είδα ότι ο τύπος το έκανε με παράλληλες στρώσεις και είχε πολύ καλή απόδοση. Οπότε τον ακολούθησα με κλειστά τα μάτια.

Θα δοκιμάσω και με την κλασσική μέθοδο και βλέπουμε.

Έχω και την Red Scorpion και σε λίγες μέρες περιμένω το kit της ThermalRight TrueBlack για 1366.

Ποσταίρνω με ό,τι νεότερο προκύψει.

Ευχαριστώ για όλα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο για μένα είναι να βάλεις μια πολύ λεπτή στρώση σε όλο το μήκος και πλάτος του επεξεργαστή και αυτός ας βρει σε όσα σημεία της ψήκτρας είναι εφικτό!

Πάντως να ξέρεις πως η AS5 θέλει το χρόνο της! Σε 2-3 βδομάδες η θερμοκρασία σε full load ίσως πέσει και 4-5 βαθμούς!

Link to comment
Share on other sites

εδω πρεπει να εχεις κανει το λαθος. παστα βαζουμε σε ολη την επιφανεια του heatspreader. :) ενα πολυ λεπτο στρωμα σαν μεμβρανη αρκει

Πολύ σωστός!

Κατέληξα στην Xigmatek Achilles.

Idle έχω γύρω στους 34 και σε full load 58-60 μετρημένα με Realtemp+Coretemp (ακριβώς τα ίδια readings).

Αν μπορείς κάνε μία αναφορά και στις θερμοκρασίες με την μαμά ψύκτρα.

Είμαι για άλλη πάστα αμέσου δράσεως (αν υπάρχει - hand & toes fingers crossed). Γούγλε γούγλε !

Για πάστα βάλε Ceramique.

Link to comment
Share on other sites

εδω πρεπει να εχεις κανει το λαθος. παστα βαζουμε σε ολη την επιφανεια του heatspreader. :) ενα πολυ λεπτο στρωμα σαν μεμβρανη αρκει

αν και λιγο οφτοπικ παρολα αυτα θα ηθελα να ρωτησω κατι επαυτου.και εγω ειμαι ενας της τακτικης βαζεις μια λεπτη στρωση παστασ και ολα οκ.σημερα ειδα ξαφνικα η γραφικων μου να ανεβαζει θερμοκρασια απο τα 45 σε 51 χωριςνα εχω αλλαξει κατι.υπεθεσα κατι με την παστα η το πατημα του μπλοκ και αλλαξα παστα κλασικα τηλεπτη στρωση.οι θερμοκρασια πηγε 50.ξαναεβαλα παστα λεπτη στρωση παλι 50.τσατιστηκα εβαλα παστα με τη ψυχαρα μου και πηγε 39.αυτο πως το εξηγειται?συγνωμη για το οφτοπικ αλλα ωρες ωρες τα παιζω με το μηχανημα μου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.