Jump to content



Ποιά ψήκτρα ?


cebit

Recommended Posts

και εγω ειμαι ενας της τακτικης βαζεις μια λεπτη στρωση παστασ και ολα οκ.σημερα ειδα ξαφνικα η γραφικων μου να ανεβαζει θερμοκρασια απο τα 45 σε 51 χωρις να εχω αλλαξει κατι.υπεθεσα κατι με την παστα η το πατημα του μπλοκ και αλλαξα παστα κλασικα τη λεπτη στρωση.η θερμοκρασια πηγε 50.ξαναεβαλα παστα λεπτη στρωση παλι 50.τσατιστηκα εβαλα παστα με τη ψυχαρα μου και πηγε 39.αυτο πως το εξηγειται?

ειναι αρκετοι παραγοντες που παιζουν ρολο.

αρχικα πρεπει να μας πεις αν η διαφορα ειναι σε load ή idle. Υποθετω σε idle.

Οταν αλλαξες παστα, αν εβαλες AS5, λογικο ειναι να εχεις λιγο υψηλοτερες θερμοκρασιες μιας και αυτη θελει 1-2 βδομαδες για να "στρωσει".

Για να επεσες μετα στους 39, σημαινει οτι ή τις προηγουμενες φορες δεν πατουσε καλα το μπλοκ, δηλαδη δεν ηταν τελεια σφιγμενο ή το ειχες σφιξει στραβα, ή κατι δεν ειναι λειο, ειτε το heatspreader ειτε το block και με την αρκετη παστα καλύφθηκε το κενο.

δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο.

Ενας φανταστικος moderator ας το κανει ενα νεο θεματακι :)

Link to comment
Share on other sites

αν και λιγο οφτοπικ παρολα αυτα θα ηθελα να ρωτησω κατι επαυτου.και εγω ειμαι ενας της τακτικης βαζεις μια λεπτη στρωση παστασ και ολα οκ.σημερα ειδα ξαφνικα η γραφικων μου να ανεβαζει θερμοκρασια απο τα 45 σε 51 χωριςνα εχω αλλαξει κατι.υπεθεσα κατι με την παστα η το πατημα του μπλοκ και αλλαξα παστα κλασικα τηλεπτη στρωση.οι θερμοκρασια πηγε 50.ξαναεβαλα παστα λεπτη στρωση παλι 50.τσατιστηκα εβαλα παστα με τη ψυχαρα μου και πηγε 39.αυτο πως το εξηγειται?συγνωμη για το οφτοπικ αλλα ωρες ωρες τα παιζω με το μηχανημα μου

Εξαρτάται τι θεωρεί κανείς λίγο η πολύ.

Αν είχες βγάλει φωτο θα βλέπαμε.

Link to comment
Share on other sites

το πατημα παιδια ητανε ακριβως ιδιο.η παστα ειναι η αρκτικ κεραμικ η ασπρη.τωρα μαλιστα ειναι 39.saki σε idle μιλαμε παντα.και σε full load παει 45.πρεπει να κανε τελειο πατημα.χμ τι φωτο ακριβως χριστ?

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο για μένα είναι να βάλεις μια πολύ λεπτή στρώση σε όλο το μήκος και πλάτος του επεξεργαστή και αυτός ας βρει σε όσα σημεία της ψήκτρας είναι εφικτό!

Πάντως να ξέρεις πως η AS5 θέλει το χρόνο της! Σε 2-3 βδομάδες η θερμοκρασία σε full load ίσως πέσει και 4-5 βαθμούς!

Πλέον και μετά από αρκετά cycles hot/cool η Full Load Temp έπεσε από 60 στους 58 με ambient τους 20.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά χαρά κι απο μένα, λέω ν' αλλάξω την ψύκτρα της intel (C2D E8400) με αφορμή εκτός του θορύβου οτι εδω και δύο μέρες που κάπως έχουν ανέβει οι θερμοκρασίες του χώρου, το PC Wizard μου δείχνει τον επεξεργαστή, την ώρα που επεξεργάζομαι στο Virtual Dub ένα MPEG-2, στους http://imageshack.gr/files/eqscbjwef06ze7pgh0m6.jpg"]70+[/url] (βέβαια είναι ψιλοφυσιολογική για 8400) φαντάσου να παίξω και κανα GTAIV, το 80άρι τό 'χω σίγουρο.

Θά 'θελα λοιπόν προτάσεις αλλα και γνώμες για αυτές που έχω βάλει στο μάτι: η πρώτη είναι http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650604"]αυτή[/url] η δέυτερη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650535"]αυτή[/url] και η τρίτη είναι http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805905"]αυτή[/url].

Τί λέτε ;;

Ευτυχώς και οι τρείς έχουν προσαρμογέα για 1366, οπότε με 4-5€ μπορώ να χρησιμοποιήσω την ψύκτρα σε κανα χρόνο που σκέφτομαι να μεταπειδήσω σε i7, εγώ κλείνω περισσότερο προς την τρίτη.

Έβαλα στο μάτι αυτές γιατί έχουν την μεγαλύτερη ροή αέρα, οπότε νομίζω θα προσφέρουν τα μέγιστα στην διατήρηση χαμηλών θερμοκρασιών του επεξεργαστή και φαντάζομαι θα ρίξουν κανα δύο βαθμους και την συνολική θερμοκρασία μέσα στο κουτί.

Υ.Γ. Μπορώ να δώ κάπου τα χαρακτηρηστικά της stock ψύκτρα της intel ;;

Link to comment
Share on other sites

links fixed στο quote μου.

Γειά χαρά κι απο μένα, λέω ν' αλλάξω την ψύκτρα της intel (C2D E8400) με αφορμή εκτός του θορύβου οτι εδω και δύο μέρες που κάπως έχουν ανέβει οι θερμοκρασίες του χώρου, το PC Wizard μου δείχνει τον επεξεργαστή, την ώρα που επεξεργάζομαι στο Virtual Dub ένα MPEG-2, στους 70+ (βέβαια είναι ψιλοφυσιολογική για 8400) φαντάσου να παίξω και κανα GTAIV, το 80άρι τό 'χω σίγουρο. Θά 'θελα λοιπόν προτάσεις αλλα και γνώμες για αυτές που έχω βάλει στο μάτι: η πρώτη είναι αυτή η δέυτερη αυτή και η τρίτη είναι αυτή.

Καλως ηρθες!

Προσωπικα αποκλειω εκ πρωτης οψεως την THERMALTAKE CL-P0310 BIG TYPHOON 120 VX καθως ο σχεδιασμος της σπρωχνει τον ζεστο αερα προς τον επεξεργαστη και οχι μακρια του.

Για την πρωτη απλα δεν γνωριζω καποιον που να την εχει ωστε να εχουμε καποια αποψη.

Η τριτη λυση ειναι αξιολογη και μοιαζει με ενα αλλο μοντελο της ιδιας εταιριας, την Zerotherm BTF90, την οποια ειχαμε παρουσιασει εδω. Παρουσιαση, συγκριση.

Επιπλεον, υπαρχουν και οι λυσεις απο την Xigmatek. Τρεις παρομοιες ψυκτρες με μονη διαφορα το μεγεθος τους.

Xigmatek HDT-S1284-Big Scoprion Cpu Cooler - Διαστάσεις (mm) 159 x 120 x 60 mm

Xigmatek HDT-RS1283 Red Cpu Cooler ---------- Διαστάσεις (mm) 134 x 140 x 150 mm

Xigmatek HDT-S1283 Darknight Cpu Cooler ----- Διαστάσεις (mm) 159 x 120 x 50 mm

Για τις Xigmatek, υπαρχει ενα bracket και για σοκετ 1366 αναλογα με τα heatpipes της ψυκτρας ( 3 ή 4). Σε αυτο το thread, ο cebit κατέληξε στην Xigmatek Achilles και ειδε διαφορα της ταξης των 8 βαθμων σε idle και 15 σε Load. Μπορεις να δεις εδω και εδω οπου γινονται παρομοιες συζητησεις.

ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα περισσοτερο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολυ sakis_the_fraud για το κατατοπιστικότατο μήνυμά σου.

Άν δε σε κουράζω θα ήθελα να ρωτήσω εσένα ή όποιον άλλον, να μου απαντήσει αν η V1 (που έχω στις προτάσεις μου) που έχει 86κάτι CFM λογικά δέν θα είναι πιό αποτελεσματική απ΄τις Xigmatek που έχουν CFM γύρω στα 55 ;;

Link to comment
Share on other sites

Άν δε σε κουράζω θα ήθελα να ρωτήσω εσένα ή όποιον άλλον, να μου απαντήσει αν η V1 (που έχω στις προτάσεις μου) που έχει 86κάτι CFM λογικά δέν θα είναι πιό αποτελεσματική απ΄τις Xigmatek που έχουν CFM γύρω στα 55 ;;

ο αριθμος CFM δεν εχει να κανει με την ψυκτρα, αλλα με το φουρφουρι που εχει πανω. CFM σημαινει Cubic Feet per Minutes, κυβικα ποδια ανα λεπτο. Το χρησιμοποιουμε για να μετρησουμε ποση ποσοτητα αεριου ή υγρου περναει απο ενα σταθερο σημειο (στην προκειμενη περιπτωση το φουρφουρι) στην διαρκεια ενος λεπτου. ;)

η διαφορα τους, δημιουργειται απο την διαφορα που εχουν στις στροφες.

THERMALTAKE CL-P0401 - Αριθμός στροφών ανεμιστήρα (RPM):1300 - 2000 RPM.

HDT-S1284-Big Scoprion - Αριθμός στροφών ανεμιστήρα (RPM): 800 - 1500 RPM.

περισσοτερες στροφες = περισσοτερος θορυβος και ας εχουν τα ιδια επιπεδα θορυβου στις προδιαγραφες. η καθε εταιρια τα μετραει αλλιως.

Επιπλεον, στην Xigmatek, αν γινει καμια στραβη (χτυπα ξυλο) με το φουρφουρι, μπορεις να το αλλαξεις, ενω στην THERMALTAKE αντε να περιμενεις να σου στειλουν αυτοι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.