Jump to content



απορίες για SCSI HD


morph

Recommended Posts

Εχω απορίες σχετικά με scsi δίσκους:

1. Ενας scsi 73GB 10.000 στροφών θα είναι αποδοτικότερος / πιο αξιόπιστος από έναν SATA raptor 73gb 10.000 στροφών?

2. 2 scsi HD σε raid 0 είναι αποδοτικότεροι ή σταθερότεροι απ ότι 2 sata (10,000 στροφές, όπως παραπάνω)

2. Οι scsi δίσκοι κάνουν περισσότερο θώρυβο από τους sata?

3. Ο scsi controller συνδέεται σε PCI? τότε πώς θα φανεί η αποδοτικότητα του scsi raid0?

Γενικά, ένα configuration με scsi δίσκους στις 10,000 στροφές έχει πλεονεκτίματα (και ποιά έναντι ενός sata raid0 (με raptors 10.000rpm)

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα από αυτά που γράφεις ισχύουν ανάλογα τον controller και το bus.

1. Ναι, εφόσον ο scsi controller είναι pci-x και χρησιμοποιεί τον δίαυλο.

2. Ναι στο αποδοτικότεροι εφόσον ισχύει το 1, στο σταθερότεροι έχω κάποιες επιφυλάξεις, όπως και να το κάνεις για σκληρούς μιλάμε.

3. Ναι, στα επίπεδα των raptors οι 10Κ.

4. Ναι αλλά δεν αξίζει τον κόπο. PCI-X.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

1. Ναι, εφόσον ο scsi controller είναι pci-x και χρησιμοποιεί τον δίαυλο.

Από την στιγμή που ο περιοριστικός παράγοντας είναι η ''φυσική'' ταχύτητα του δίσκου - ~60-70 ΜΒ/S - (μιλάμε πάντα για <10Κ και όχι 15Κ) και όχι ο δίαυλος, ισχύει αυτό που λες;

Αρχική απάντηση από RootX

PCI-X.

Διευκρίνηση (μιας και συχνά γίνεται αυτό το λάθος): ’λλο PCI-X (64 bit κλπ) και άλλο το PCI-EXPRESS.

Αναφορικά με το RAID: Υποθέτω ότι οι SCSI ίσως έχουν πλεονέκτημα λόγω των καλύτερων / ωριμότερων ελεγκτών που εκμεταλλεύονται καλύτερα τους δίσκους και όχι λόγω της διαφοράς ταχύτητας των δίσκων SCSI σε σχέση με SATA (πάντα δίκαια αντιπαράθεση 10Κ - 10Κ και όχι 10Κ (SATA) - 15K (SCSI)).

Εξάλλου και οι ράπτορες τι είναι; SCSI με bridge to SATA.

Ελαφρώς άσχετο: Παίζει και νέο SERIAL ATTACHED SCSI (SAS) πρωτόκολλο: http://www.maxtor.com/portal/site/Maxtor/menuitem.f9b9cdc332b9a3a0cade4ce191346068/?channelpath=/en_us/Technologies/Serial%20Attached%20SCSI&type=overview

Link to comment
Share on other sites

μια ακομα εδω παρακαλω.:)

αν και εχω μονο στο ενα 64bitο σλοτ . το αλλο σλοτ ειναι αρκετα κοντα στην καρτα

γραφικων και οταν ειχα δοκιμασει εναν Lsi η xt ανεβαζε λιγο παραπανω θερμοκρασιες.

αα αυτος στο 64bito ειναι ενας adaptec 29160.

Link to comment
Share on other sites

Eαν δεν κανω λαθος

τα pci-x τα συνανταμε ως επι το πλειστον σε σερβερομητρικες..

αρα λιγο ενδιαφερουν τους κοινους θνητους...

ειδικα εν οψη της ευρυτερης κυκλοφοριας pci-e sata II Raid controllers

οι οποιοι τα πανε αρκετα καλα σε επιδοσεις...

αυτο που ισως να αξιζε τη συζητηση απο πλευρας επιδοσεων

ειναι ενα setup με u320 scsi hdds 15krpm

αλλα τοτε μιλαμε για 700 και ανω

μονο για μια συστοιχια λειτουργικου των 74Gb

με αναγκαια την υπαρξη εκτεταμενης ηχομονωσης στο κουτι

:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [12-12-2005 21:03]

Από την στιγμή που ο περιοριστικός παράγοντας είναι η ''φυσική'' ταχύτητα του δίσκου - ~60-70 ΜΒ/S - (μιλάμε πάντα για <10Κ και όχι 15Κ) και όχι ο δίαυλος, ισχύει αυτό που λες;

Αυτό ισχύει αν έχεις 1 δίσκο. Αλλά σε ένα raid0 με 2 δίσκους, εγώ στους ραπτορες σατα παίρνω 110ΜΒ/s. Στους scsi θα έχω κάτι αντίστοιχο ή καλύτερο; Το pci θα μπορεί να δώσει κάτι καλύτερο ή πρέπει να είναι PCI-Express

(Αν κατάλαβα καλά οι νέοι controler μπαίνουν σε pci express ή δεν κατάλαβα καλά, οπότε χρειάζεται το pci-x με τα 64bit?). Πάντα η σύγκρηση γίνεται με 10Κ δίσκους, γιατί sata 15K δεν έχουμε -- ακόμα :innocent:

Επιπλέον, για το θώρυβο δεν είπαμε τπτ. Οι scsi κάνουν θώρυβο κατα την ανάγνωση ή και στην περιστροφή;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [12-12-2005 20:33]

εχεις ιδεα ποσο κανει ενας SCSI?

Για την τιμή έχω βρεί ΑΥΤΗ την συμφαίρουσα - πιστεύω - περίπτωση της Dell. Σκεύτομαι αν αξίζει, τελικά να αλλάξω το μηχάνημα που έχω και να πάρω ένα τέτοιο.

Βεβαια, το να ξεκινήσω να αγοράσω controller και δίσκους ξεχωριστά, δεν το συζητάμε καν. Δεν μου περισσεύουν καθόλου τα

Link to comment
Share on other sites

η αξια του scsi ειναι οτι οι καλοι κοντρολερ ειναι πραγματικα εξυπνοι και κατι κολπα

σαν το ncq Που οι σατα το εχουν απο χτες οι scsi το εχουν σχεδον απο παντα

η διαφορα ειναι κυριως οταν υπαρχει φορτος εργασιας δηλαδη SQL βαση με παρα πολλους χρηστες ταυτοχρονα εκει θα φανει η αξια του scsi σε αντιγραφη αρχειων πιθανον δεν θα υπαρχει διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.