Jump to content



Auto logon στα Windows?


hipro5

Recommended Posts

Πως γίνεται να κάνω τον υπολογιστή με τα Windows XP SP2 και όλα τα updates μέσα, να μπαίνει κατευθείαν στα Windows ΧΩΡΙΣ να μου σταματάει στην οθόνη υποδοχής και να μου ζητάει κωδικό(που δεν υπάρχει).......?............Ευχαριστώ............ :)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Tweak της MS$.

Στο έχω αντιγράψει στη βάση μου

Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ.

Θα το κρατήσω για δυο μέρες μια και κανονικά πρέπει να το κατεβάσεις από την MS$.

Το πρόγραμμα έχει επιλογή όπου βάζεις τον κωδικό σου και δεν στον ζητάει κάθε φορά που μπαίνεις Windows. Έχει και άλλα tweaks.

Εϊναι ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 10:11]

Κατέβασε το Tweak της MS$.

Στο έχω αντιγράψει στη βάση μου

Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ.

Θα το κρατήσω για δυο μέρες μια και κανονικά πρέπει να το κατεβάσεις από την MS$.

Το πρόγραμμα έχει επιλογή όπου βάζεις τον κωδικό σου και δεν στον ζητάει κάθε φορά που μπαίνεις Windows. Έχει και άλλα tweaks.

Εϊναι ωραίο.

Δε δουλεύει.........Μόνο την πρώτη φορά δουλεύει αλλά μετά το δεύτερο rebbot , πάλι τα ίδια........ :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Πως γίνεται να κάνω τον υπολογιστή με τα Windows XP SP2 και όλα τα updates μέσα, να μπαίνει κατευθείαν στα Windows ΧΩΡΙΣ να μου σταματάει στην οθόνη υποδοχής και να μου ζητάει κωδικό(που δεν υπάρχει).......?............Ευχαριστώ............ :)

μπραβο ρε συ, γιατι τελευταια φορα που ηρθα για σαμποταζ στα back-up scores σου κολησα στο logon :p

το συγκεκριμενο υπαρχει μονο στο SP2? στα SP1 δεν βλεπω κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει σωστά με το tweak της m$ πρέπει να έχεις ορίσει στον χ΄ρηστη σου και έναν τυπικό κωδικό. Καλύτερα όμως γ΄ραψε στην εκτέλεση "control userpasswords2" και ξετσεκάρισε το πρώτο κουτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [16-12-2005 10:43]

Δε δουλεύει.........Μόνο την πρώτη φορά δουλεύει αλλά μετά το δεύτερο rebbot , πάλι τα ίδια........ :(

Δουλεύει. Ίσως όμως πρέπει να δώσεις κάποιο κωδικό στον user που θέλεις να μπαίνει χωρίς να το πληκτρολογεί το password και μετά να πας ατα Tweaks Windows logon και να τον ξαναδώσεις.

Προσπάθησα σε άλλο ξένο μηχάνημα να εφαρμόσω το control userasswrds2 και με έβαλε ως administrator και οχι με το user name που είχε ο χρήστης.

Δεν το προσπάθησα παραπάνω γιατί απόσο θυμάμαι όσες φορές έπαιζα με τους users όλο και κάποια προβλήματα είχα μετά.

Κανονικά έπρεπε όταν βάζουμε user name χωρίς password να μας βάζει αυτόματα χωρίς να χρειαστεί να πατήσουμε πάνω στο User. Μετά όμως από το τελευταίο update του Net ... σταματάει πάντα στους users.

Δεν έσβυσα τον user Net γιατί δεν ξέρω τι ρόλο παίζει (μια και υπάρχουν πολλοί Users που βάζουν αυτόματα τα Windows και όταν κάποτε έσβυσα κάποιον είχα προβλήματα στο δίκτυο).

Με ενοχλούσε κι εμένα που δεν έμπαινε αυτόματα στα Windows.

Πάντως καλό είναι να υπάρχει κωδικός για λόγους ασφαλείας και να μην μπαίνουμε χωρίς κωδικό στα Windows. To Tweakui δεν αφαιρεί τον κωδικό. Απλά τον θυμάται και όταν μπαίνουμε στα Windows τον πληκτρολογεί για μας αυτόματα.

Όταν όμως ενεργοποιηθεί ο screen saver μπορούμε να επιλέξουμε να μας ζητάει το κωδικό για να ενεργοποιηθούν τα Windows αν θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.