Jump to content



Πρόβλημα με dfi


johnnymous

Recommended Posts

καλησπέρα και καλή χρονια παίδες

μόλις έχτισα το pc μου και έχω ένα μικρό πρόβλημα.

οι μνήμες τις υπογραφής μου δεν μπαίνουν ταυτοχρονα (δεν ειναι dual channel)

μπαίνει μόνο η μία και αυτή μονο στην dimm 2

η μνήμες είναι οκ τις έχω δοκιμάσει και αλλού..

2)έχω πρόβλημα με τους σκληρούς. χρησιμοποιώ ένα maxtor 120sata και ένα ide αλλά μία τον αναγνωρίζει(ide) και άλλες φορές σκαλώνει στα windows. αυτό δεν γίνεται με τον sata μόνο

3) για όσους έχουν το στανκερ παρακαλώ να ανεβάσουν μία φωτό με τα πινς που είναι για τα μπροστινα λαμπάκια (power, hdd) γιατι έχω ένα πρόβλημα με την εγκαταστασή τους(πως μπαίνουν και την σειρά τους εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sisman [Χθες, στις 23:27]

Οταν λες δε μπαινουν τι ενωεις? Τις εβαλες οπως ακριβος λεει στο manual για να παιξουν dual channel?

βάζω και τις δύο και δεν ανοίγει το πσ. βάζω την μία και πρέπει να την βάλω στην δεύτερη θύρα για να ξεκινήσει...(οι μνήμες δεν υποστηρίζουν dual channel) απλά θέλω να έχω 1gb στο pc)

Link to comment
Share on other sites

Eχεις συνδεσει ολα τα καλωδια τροφοδοσιας πανω στην μητρικη σου?Για να μην αναβει καθολου ή και να κολλαει στο Boot βλεπω να φταιει η μητρικη ή το τροφοδοτικο.Δεν πιστευω το δευτερο(εκτος αν μολις το αγορασες και βγηκε ελαττωματικο),αρα τσεκαρε την μητρικη σου αν μπορεις καπου αλλου..

Link to comment
Share on other sites

το καλωδιο τροφοδοσιας των 12Volt το εχεις συνδεδεμένο στην μητρική?έιχα και γω το ίδιο πρόβλημα με μια μητρική της Abit δοκιμασα τα παντα τελικα εφταιγε οτι δεν ειχα συνδεδεμενο το καλωδιο των 12V

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από since1984 [Σήμερα, στις 09:54]

το καλωδιο τροφοδοσιας των 12Volt το εχεις συνδεδεμένο στην μητρική?έιχα και γω το ίδιο πρόβλημα με μια μητρική της Abit δοκιμασα τα παντα τελικα εφταιγε οτι δεν ειχα συνδεδεμενο το καλωδιο των 12V

Ποιο ακριβώς εννοείς?

το μεγάλο με τα 24πινς??

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω...η dfi ΔΕΝ είναι για σένα...όρρυ που στο λέω...αλλά αυτό βλέπω....

Το 12ν είναι το 4πινο αν και απο ότι θυμάμαι η expert παίρνει 8πινο

@since1984

Αν δεν το βάλει δεν ξεκινάει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Οκ αν εσύ βρίσκεις λογικό ένας άνθρωπος που δεν ξέρει να βάζει τα λαμπάκια του Stacker στο Mobo(δεν είναι κακό αλλά mobo σαν την Expert ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ θέλει κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις) μπορεί να έχει DFI με 25 ρυθμίσεις για τις μνήμες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 00:03]

Όλοι μας πριν μάθουμε δεν ξέραμε...

Δεν νομίζω να είπα πουθενά το αντίθετο...ίσα ίσα

Ας πούμε μόλις πήρες διπλωμα για μηχανή και δεν έχεις ξανακαβαλήσει πάνω από 200κ.εκ και πας και παίρνεις 1000κ.εκ...δεν θα σκωτωθείς?

Αυτό που θέλω να πώ είναι....ότι καλύτερα θα ήταν να πάρει μις Asus A8N και μετά όταν θα μάθαινε να την σκότωνε και να έπερνε μια DFI....όχι κατευθείαν στα βαθιά....

Link to comment
Share on other sites

Όλα μια ιδέα είναι και συ απλά θα τα αφήσει στο αυτο όλα μέχρι να μάθει και εγώ μέχρι που πήρα την dfi (πριν κάνα χρόνο που ανακάλυψα το thelab δλδ) δεν ήξερα ποια είναι η κάρτα γραφικών σε ένα κουτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με λίγο ψαξιμο όλα λύνονται..

και τα κολλημέτα στο λογοτυπο τα εφτιαξα...

και τα φωτάκια στο κουτί τα εφτιαξα...

αλλά τις μνήμες ακόμα τίποτα.

όσο αναφορά την επιλογή της mobo αστο να το κρίνω εγώ αυτό. Δεν σου ζητήθηκε η γνώμη σου στο θέμα της επιλογής της mobo αλλά για το πρόβλημα. Λοιπόν μην είσαι off topic.. Ευχαριστώ τους άλλους για τις πληροφορίες. Μόλις φτιάξω τις μνήμες θα αρχίσω τα πρώτα βήματα μου και εγω στο overclocking(με την πολύτιμη βοήθεια σας φυσικά γιατί θεωρία ξέρω Πρακτική δεν ξέρω)

Link to comment
Share on other sites

εμένα έφταιγε ένα maxtor sata που είχε τα xp μέσα...

τώρα έβαλα εναν ide για μαστερ με τα xp και τον maxtor για τα άλλα και είναι οκ...

απλά τις μνήμες θέλω να δω γιατι τις δοκίμασα σε ενα socket 478 και έπαιζαν κανονικά και οι δύο.. ’μα είναι να τις πουλήσω και να πάρω 2*512 με dual channel

Link to comment
Share on other sites

Ρευμα στις μνήμες δοκίμασες να πειράξεις αν δεν το έχεις ήδη κάνει ? Αν το έχεις στο auto παίζει να είναι και τπτ 2.5++ οποτε αν τα ocz σου ειναι bh με 2.5 περνάνε χειμερία νάρκη .

βάλτο 2.8 το vdimm

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.