Jump to content



BenQ 1640 h Nec 3540


fotme

Ποιο DvdR  

15 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Οτι λεει ο τιτλος, μια απαντηση στο poll και ενα γιατι.

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το benq, το οποιο ειναι rebadged plextor 740, με πολυ καλη συμβατοτητα χαμηλα PO/PI errors. 55 ευρω

Απτην αλλη το Nec ηταν παντα καλο και με πολυ unofficial υποστηρηξη. 45 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Μην μου λετε απαντησεις του στυλ, Nec/Benq rulezzzz hyper piper ktlktltl,

EINAI ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΙ...ετσι κ ετσι

Και βασικα το 740 ειναι rebadged 1640

ΑΝ και καθουμενος ορθα σκεπτομενος

Το Πλαισιο εχει τις πιο καινουργιες εκδοσεις 3550 και 4550 σε καλη τιμη

ΠΟια η διαφορα τους με τα 3540?

Link to comment
Share on other sites

Στο poll γράφεις Benq 1740... μάλλον είναι ορθογραφικό. Τέσπα, αν και έχω NEC 3540, είμαι έτοιμος να τσιμπήσω ένα BenQ 1640. Οι κριτικές που διάβασα είναι άριστες. Όχι ότι το NEC θα σε δυσαρεστήσει αλλά το BenQ απλά πρέπει να είναι ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχεις δικιο, παρακαλειται καποιος αποτους mod να κανει την αλλαγη, ευχαριστω.

Αντε παιδια, 7 ψηφοι ειναι πολυ?? ΟΟχι,:blink: βαλτε καμια ψηφο να γινουμε λιγο ενδεικτικοι.

Παντως απο οτι βλεπω εως τωρα το nec προπορευται σταθερα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα ψιλοresearch για τα drive, το 3550 κ 4450 ειναι τα ιδια απλως το πρωτο δεν εχει dvdram...klein δηλαδη. Αληθεια σε τι χρησιμευει?

Επισης δεν εχω δει και τα καλυτερα για burning μιας και τα firmware ειναι ακομα ανωριμα.

Τωρα οσο αναφορα το 3540 k to 1640..

Το benq ειναι αριστο για διαγνωση εν αντιθεση με το nec που δεν ειναι καλο, θα μου πειτε τι χρειαζεται?, το μονο που θελω ειναι να γραφει και να διαβαζει σωστα. Σωστα! αλλα..το να ξερεις τι media και τι firmware βγαζουν το καταλληλο αποτελεσμα ειναι το ημιση του παντος...(υπερβολη?:upside: ) Ουτε ψαξιμο ουτε τιποτα, ξερω ποιο δισκακι/firmware μου κανει για την δουλεια που θελω.

Λογω του οτι το benq εχει τσιπσετ απο philips ειναι πολυ καλυτερο σε + εγγραφες απο το 3540, απτην αλλη ομως οχι τοσο καλο(αλλα καλο) σε -. Προσωπικα χρησιμοποιω πιο πολυ το +, αν και πολλες standalone συσκευες δεν υποστηριζουν +. Ισως με ενα firmware η κατασταση να βελτιωθει. Θεμα επιλογης λοιπον..

Καποια firmware του benq βγηκαν μαπα, το καλυτερο αυτη τη στιγμη ειναι το BLSB. Aντιστοιχα το Νεc ειχε προβλημα με τα official, ας οψεται το unofficial support apo tous liggy digy(λολ) οπου το 1.w8 core εχει βγει το καλυτερο. Σαν out of the box to benq ειναι καλυτερο.

Οσο αναφορα αλλου ειδους media, η πιτα ειναι μοιρασμενη¨, καλυτερο το 1640 σε + φορματ και cdr, πιο γρηγορο το nec σε dl, καλυτερο σε - format kai cd audio.

Noob Question : για να παιξουν τραγουδια σε audio συσκευες που δεν υποστηριζουν cdr, to media που χρησιμοποιηται ειναι cd audio????? Αυτο με αφορα και το nec εδω ειναι καλυτερο.

Κατι εχει ακουστει επισης για bulk kai retail διαφορες στα 1640, καποιες περισσοτερες επιστροφες στα πρωτα..Μαλλον για retail λοιπον αλλα παιζει μονο λευκο, αληθεια black covers που μπορω να βρω, ξερω οτι τα plextor τα δινουν με δυο προσοψεις, πουλιουνται ξεχωριστα?????

Μαλλον για benq ειμαι αλλα .... αυτη η μαρκα μου κανει κατι σε προσφορα σε ντανες στο carrefour..Σιγουρα το ονομα δεν εχει σημασια αλλα το περιεχομενο. Με χαλαει ομως λιγο το cd audio.

Το poll παντως ειναι ξεκαθαρο υπερ nec, αλλα ενταξει ειπαμε nec rulezzzz.........Πιστευω οτι και στα δυο αυτα drives you cant go wrong. Αλλα τα συν του ενος αλλα του αλλου, το θεμα ειναι πια θεωρεις ως πιο βασικα.

Δωστε ψηφους στο λαο!!!:p :P

Link to comment
Share on other sites

Ένα μειονέκτημα του νεκ είναι ότι σαν αναγνωστήρι είναι ψιλογιαταμπάζα........αρκετά αργό.

Αν έχεις και ένα dvdrom της προκοπής τότε οκ. Αν δεν έχεις...ξανασκέψου το.

Για benq δυστυχώς δεν έχω ιδέα....

Link to comment
Share on other sites

poll fixed.

η άποψή μου είναι ότι ό,τι και να πάρεις πρόβλημα δεν θά χεις.

και τα 2 πολύ καλά recorder θεωρούνται.

το benq δεν το χω δοκιμάσει προσωπικά.

έχω δοκιμάσει τα:

plextor 708a

liteon 1693s

nec 3520

Το plextor έχει αυτό που λέμε "απτή ποιότητα", αλλά δεν αξίζει τα λεφτά του.

Το liteon έχει το mediatek chipset που πρακτικά μπορείς να κάνεις τα πάντα.

Το nec κάνει τη δουλειά του μια χαρά (γράφει dvdιά).

Απ'όσο ξέρω υπάρχουν και tools για να πειράζεις το firmware.

Αν έπαιρνα κάποιο τώρα θά παιρνα το benq για να δω και πως είναι :p

Πάντως για να το πάρει και η plextor να το δίνει, σημαίνει ότι δεν είναι για τα μπάζα το drive. Από specs είναι καλό, από tools δεν ξέρω τι γίνεται, κοίτα στο cdfreaks. (tools = firmware hacks, booktype change etc.).

Πάντως το πιο αξιόπιστο σαν tester pi/po είναι τα liteon, το kprobe είναι πολύ καλό προγραμματάκι.

Επίσης κανένα από τα 3 δεν διαβάζει ιδιαίτερα καλά (γρήγορα δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.