Jump to content



7800GT -> Ξεκλειδώνουν τα Pipelines?


Maximus

Recommended Posts

Σα χαρούμενο παιδί που είμαι είπα να ζορίσω λίγο την καινούρια μου κάρτα και αφού δοκίμασα τις αλλαγές στους χρονισμούς της (σημ.: σε όσες σελίδες κοίταξα που την έκαναν παρουσίαση έπιαναν νούμερα του στυλ 485-1200, μάλλον δε δοκίμασαν το 3DMark03...Στο 05 με αυτά τα νούμερα, όλα καλά όπως και το σκορ (7942) αλλά δοκιμάζοντας το 03, στο τελευταίο τεστ (Nature) τα artifacts εξαφανίστηκαν μόνο όταν έριξα την κάρτα στα 450-1150. Λίγο προσοχή με όσα λένε οι διάφορες σελίδες λοιπόν.) είπα να δοκιμάσω με το Rivatuner να βγάλω τα εξτρά 4 pipelines. Αμ δε...Μουλάρωσε....

Nα και μια εικόνα του προγράμματος όπου φαίνονται τα disabled pipelines (bit 03):

imageview.php?image=5454

Ξέρει κανείς τίποτα για το αν θα βγει κάποια έκδοση του προγράμματος που θα τα ξεκλειδώνει? Διάβασα σε άρθρα στο νετ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο ξεκλείδωμα αλλά στην ασφάλεια που έχει βάλει η NVidia για να μην ξεκλειδώνουν. Στην ουσία χρειάζονται το κατάλληλο "crack". Έχετε καμιά πληροφορία? Θα μου πεις 20 δε σου φτάνουν?...

Ε άλλο 20 και άλλο 24!

:D

Link to comment
Share on other sites

Eγώ διάβασα ότι στις δοκιμαστικές κάρτες που μοίρασαν μπορούσαν άνετα να ξεκλειδωθούν, μετέπειτα όμως τις κλείδωσαν με ένα σύστημα ασφαλείας που οι προγραμματιστές δεν έχουν ξαναδεί. Αρκετά καλό κόλπο για να ξεγελάσουν τον κόσμο στο να τρέξει τις πρώτες μέρες να τις πάρει. Είναι λένε πολύ πιθανό, αν καταφέρουν να το ξεκλειδώσουν, τα pipes να δουλεύουν κανονικά. Τα ίδια ακριβώς λέει και ο δημιουργός του Rivatuner. Είναι κομμένα λοιπόν ή κλειδωμένα?

Μην ξεχνάμε ότι και η 6800 γινόταν GT μέχρι τα νέα revision της, στα οποία έχει πάρει εντολές παρόμοιες με αυτές των 7800 που δεν επιτρέπουν το ξεκλείδωμά της.

Link to comment
Share on other sites

λαθος μου.

αλλα το αποτελεσμα ειναι παλι οχι

"Thus, the four pixel pipelines and one vertex pipeline are locked either inside the die or with the help of programmable registers, or in BIOS. The last two options provide a chance to unlock them. In case of the first option you may kiss goodbye the chance to update GT into GTX. To the pity of overclockers, NVIDIA designers used the first option. "

http://www.digit-life.com/articles2/video/g70-4.html

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο 4ο τεστ του 2003 μου έβγαλε, σε όλα τα άλλα + τα παιχνίδια (call of duty 2, hl lost coast, riddick, fear, nfs mw) μια χαρά έπαιζε. Δεν το ρισκάρω όμως, και 450 μια χαρά είμαι. Οι μνήμες ανεβαίνουν παράξενα καλά πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει απο οσο ξερω κανενας καταφέρει να ξεκλειδωσει 7800gt.Εχει περασει αρκετος καιρος που εχει βγει η καρτα στην αγορα και μιας και ατομα απο Ρωσια μερια κυριως, "λιωνουν" πανω σε αυτο το τομεα, δε νομιζω να αλλαξει τιποτα πια 6 μηνες αφοτου κυκλοφορησε

Link to comment
Share on other sites

Tώρα που το πρόσεξα ΑΝ7, το NV Silencer 5 που έχεις βάλει "πατάει" καλά πάνω στην κάρτα? Σκεφτόμουν να το χρησιμοποιήσω και εγώ αλλά δεν ήμουν σίγουρος για το αποτέλεσμα. Βλέπω έχεις ανεβάσει αρκετά ψηλά τη δικιά σου και ζηλεύω :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μη ξεκλειδώνουν τα pipes αλλά στις περισσότερες 7800GT μπορείς με bios mod να αυξήσεις κατά 0.1v τη τάση του πυρήνα...Κάνε μια έρευνα στο net και θα το βρεις...

Δυστυχώς σε 7800GTX πρέπει να γίνει hard mod...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Tώρα που το πρόσεξα ΑΝ7, το NV Silencer 5 που έχεις βάλει "πατάει" καλά πάνω στην κάρτα? Σκεφτόμουν να το χρησιμοποιήσω και εγώ αλλά δεν ήμουν σίγουρος για το αποτέλεσμα. Βλέπω έχεις ανεβάσει αρκετά ψηλά τη δικιά σου και ζηλεύω :)

Nαι παταει καλα και μαλιστα σε αυτο το revision οι μνημες ακουμπανε κατευθειαν την ψυχτρα χωρις να παρεμβαλονται οι χοντροκομενες κουβερτες.

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα το απογευματάκι και έκαψα λιγάκι τις μνήμες και έπιασα 1220 κόφτη. Τις έβαλα στα 1200 για σιγουριά και εκεί θα παραμείνουν. Ο πυρήνας με παιδεύει, ακόμα κομπλάρει στο 2003 και είναι σπαστικό :rant:

Όπως και να χει, θα δοκιμάσω το βολτ μοντ μετά την εξεταστική, για αρχή λέω να πάρω το Silencer 5 (βρήκα όμως τη revision 3, θα είναι εντάξει ή να ψάξω την 1?) και βλέποντας.

:)

Link to comment
Share on other sites

To rev1 με μια πατέντα στις βίδες μπαίνει κυριλέ

Το rev3 μπαίνει χωρίς καμιά πατέντα αλλά στις μνήμες έχει κάτι ηλίθιες κουβέρτες για την μετάδωση της θερμότητας στην πλάκα ενώ το 1 έχει φίλα χαλκού ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.