Jump to content



Θωλούρα όταν παίζω pro


Λαλάκης

Recommended Posts

Πήρα την lg 1950sq με 8 ms χρόνο απόκρισης και έχω το εξής πρόβλημα:όταν παίζω pro φαίνονται όλα θολά όταν μεταφέρεται η μπάλα.Όταν πχ κάνω μια πάσα και όταν κινήται ένας παίχτης,θολώνει η εικόνα και μετά καθαρίζει.Γιατί συμβαίνει αυτό?Είναι φυσιολογικό για μια οθόνη με 8 ms χρόνο απόκρισης?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα καλό: Δοκίμασε και κάποιο άλλο παιχνίδι (FPS - Racing<-- όχι το NFS MW) και πες μας. Αν έχει και πάλι πρόβλημα σιγουρέψου ότι έβαλες τους drivers της οθόνης σωστά.

Πάντως σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό. Ελπίζω να είναι πρόβλημα μόνο του PES.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι πρόβλημα το οποίο εμφανίζεται σε όλες τις TFT(ακόμα και σε αυτές που έχουν χαμηλό response time ανεξαρτήτως panel).Δεν είναι ghosting αλλά motion blur.Απλά μερικοί το συνηθίζουνε και άλλοι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Geo_K

Δυστυχώς είναι πρόβλημα το οποίο εμφανίζεται σε όλες τις TFT(ακόμα και σε αυτές που έχουν χαμηλό response time ανεξαρτήτως panel).Δεν είναι ghosting αλλά motion blur.Απλά μερικοί το συνηθίζουνε και άλλοι όχι.

Εμένα η 1980Q δεν το κάνει, όταν μια οθόνη έχει 8ms panel και πιάνει πραγματικά περίπου 13-16 πίστεψέ με, ούτε ghosting ούτε motion blur έχει. Δεν είναι καθόλου φυσιολογικό να είναι θολό το παιχνίδι σε μια τέτοια οθόνη, γι αυτό και αγόρασα αυτή που αγόρασα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλλει και το doom και δεν έχει πρόβλημα.Αυτό το πρόβλημα δεν μπορώ να το συνηθίσω με καμια δύναμη.Αν όντως είναι φυσιολογικό να την αλλάξω την οθόνη και να πάρω καμιά 17αρα(έχει ένα καμμένο pixel οπότε αν πάρω την αντικατάσταση την αλλάζω).

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ σε μένα μια από τα ίδια (1915s)αλλά μόνος στις γρήγορες στιγμές. Mέχρι και στο πανάρχαιο war3!

Αν και είναι ελάττωμα γιατί σε κάνει να αλληθωρίζεις , ίσως προσδίδει μια περισσότερο κινηματογραφική εμπειρία στο παιχνίδι...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το call of duty(το 2 αν υπάρχει) το nfs mw(είναι το μόνο σε ράλυ που έχω δκιμάσει) και το doom 3 και η οθόνη το έδειχνε μια χαρά.Είναι αρκετό αυτό ή πρέπει να δοκιμάσω και άλλα παιχνίδια?

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, από τη στιγμή που η οθόνη δεν έχει πρόβλημα απεικόνισεης με τα άλλα παιχνίδια τότε σίγουρα δεν είναι πρόβλημα δικό της αλλά ίσως:

1) Του PES, ίσως κάποια ασυμβατότητα την οποία κάποια νέα έκδοσή του θα τη διόρθωνε.

2) Των οδηγών της κάρτας γραφικών σου, δοκίμασε μερικούς άλλους και πες μας.

Πάντως η οθόνη δε νομίζω να έχει τπτ (ευτυχώς)

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.