Jump to content



Τι θα γινει με τα ταξι?


morfeas-dsl-

Recommended Posts

ρε παιδια κουβεντα κανουμε αλλα δεν αντεχω αλλο με τα ταξι.

Τα θεωρω ηδη ακριβα με απαραδεκτη εξυπηρετηση και ανακοινωθηκε πως αυξανουν και αλλο οι τιμες.

Μα 2,70 ευρω ελαχιστη διαδρομη και στο 1 ευρω η σημαια? Ειμαστε σοβαροι? Λεει πως το κανει το υπουργειο για να μην αντικαταστησουν τα μεσα μαζικης μεταφορας. Δλδ αν εγω θελω να παω καπου βραδυατικα πρεπει η να περιμενω μιαμιση ωρα στη σταση ή να τα σκασω 5πλα στο ταξι?

Ασε που μου την δινουν οι περισσοτεροι. Τους λες γεια και κανουν μμμ, σε κοιτανε και δε λενε που πηγαινεις, πρεπει να πεις μονος σου. Φτανεις στον προορισμο και ακους ενα "3"(εννοει ευρω)....

Πηγαινε ο φιλος μου με την κοπελα ΤΟΥ σε κλαμπακι κ την φιλουσε πισω, κ επειδη λεει ο ταξιτζης τους κοιταγαν οι περαστικοι σταματαει το οχημα και λεει μπρος,φυγετε,βγειτε εξω.

Ελεος?

Δε πα να πεθαινω ταξι δεν ξαναπερνω:p

Link to comment
Share on other sites

Μη τα βράζουμε όλα στο ίδιο καζάνι...

Δεν είναι όλοι ίδιοι. Όποιος θέλει ας δοκιμάσει να δουλέψει ταξί να μας πει μετά αν πληρώνονται ή όχι.

Τώρα, όσο για το φίλο σου όταν λέμε τη φιλούσε ??? δεν το αναλύω παραπάνω :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Μη τα βράζουμε όλα στο ίδιο καζάνι...

Δεν είναι όλοι ίδιοι. Όποιος θέλει ας δοκιμάσει να δουλέψει ταξί να μας πει μετά αν πληρώνονται ή όχι.

Σιγουρα δεν ειναι ολοι ετσι.Δεν εχω ιδιαιτερα παραπονα απο τους επαγγελματιες οδηγους.Αλλα δεν θελω να διαβαζω οτι δεν πληρωνονται καλα.Οσοι το δουλευουν και δεν τεμπελιαζουν (ξερουν οι ταξιτζηδες τι εννοω) για κανα 12ωρο βγαζουν πολλα λεφτα.Απο την αλλη ομως δεν παραμεριζω και τις δυσκολιες του επαγγελματος τους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Πηγαινε ο φιλος μου με την κοπελα μου σε κλαμπακι κ την φιλουσε πισω,

Ο φίλος ΣΟΥ, πήγαινε και φιλούσετην κοπέλα ΣΟΥ... ?????

Πάντως οι περισσότεροι οδηγοί ΤΑΞΙ είναι τραγικοί. Και υπεράριθμοι για τα δεδομένα της Αττικής. Το κόστος μεταφοράς έχει φτάσει πλέον σε δυσθεώρητα ύψη χωρίς οι υπηρεσίες που προσφέρονται να είναι είναι οι ανάλογες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Μη τα βράζουμε όλα στο ίδιο καζάνι...

Δεν είναι όλοι ίδιοι. Όποιος θέλει ας δοκιμάσει να δουλέψει ταξί να μας πει μετά αν πληρώνονται ή όχι.

Τώρα, όσο για το φίλο σου όταν λέμε τη φιλούσε ??? δεν το αναλύω παραπάνω :p

Οχι προς θεου, δεν λεω για ολους.

Αλλα πες μου θεωρεις πως πανω απο το 10% αξιζουν να κανουν αυτη τη δουλεια? Πολλες δουλειες αν οχι ολες ειναι φορτικες αυτο δε σημαινει ομως πως πρεπει να μου φερεσαι σε μενα και στον καθε αλλο σαν ζωο και πανω απο ολα πως πρεπει να τα σκαω και χοντρα.

Και επισης γιατι να μη μου κοβουν αποδειξη μετα απο καθε διαδρομη και γιατι να πρεπει να βαζουν αλλα δυο και τρια ατομα και να περιμενω να σταματαω καθε φορα που ειτε θελει να ρωτησει καποιον που πηγαινει ειτε που θελει να αφησει καποιον.

Πρεπει να δοθουν κινητρα πχ ακομα φθηνοτερα αυτοκινητα, να μειωθει η φορολογια στα καυσιμα που περνουν αλλα οχι να πληρωνει μια ζωη ο πωλητης τα σπασμενα για χαμηλου επιπεδου υπηρεσιες

ΥΓ. οσο για το φιλο μου,ναι, απλα φιλιοντουσαν για αυτο το αναφερω αλλιως δικιο θα χε :>

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Ο φίλος ΣΟΥ, πήγαινε και φιλούσετην κοπέλα ΣΟΥ... ?????

lol????????????? καλα ας τολμουσε!!διορθωθηκε :D :D :D:p

Link to comment
Share on other sites

Μετρό, Ηλεκτρικός > Αυτοκίνητο > Λεωφορεία > Πόδια > Χέρια > Αναπηρικό καροτσάκι > Ταξί

Αυτή είναι η σειρά για μένα και η γνώμη μου για τους ταρίφες προφανής. Ευτυχώς υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες αλλά δυστυχώς ενας στους πέντε δε σώζει την υπόληψη του κλάδου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Δε πα να πεθαινω ταξι δεν ξαναπερνω:p

Είδες, έπιασε κιόλας η σκέψη του υποργείου.

’ρχισες να μπαίνεις στο νόημα και δεν έχει εφαρμοστεί καν το τιμολόγιο ακόμη... :-)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Μετρό, Ηλεκτρικός > Αυτοκίνητο > Λεωφορεία > Πόδια > Χέρια > Αναπηρικό καροτσάκι > Ταξί

χαχα! :> ελεος πολυ λολ!

Αρχική απάντηση από frap

Είδες, έπιασε κιόλας η σκέψη του υποργείου.

’ρχισες να μπαίνεις στο νόημα και δεν έχει εφαρμοστεί καν το τιμολόγιο ακόμη... :-)

εμ, ειδες? :<

Link to comment
Share on other sites

πανε το προσαρμοσουν κι αυτο στα Ευρωπαικα δεδομενα.....:tomato:

αλλα τουλαχιστον στις περισσοτερες Ευρωπαικες πρωτευουσες υπαρχουν επαρκεις και γρηγορες αστικες συγκοινωνιες....

οποτε πραγματικα το ταξι ειναι ειδος πολυτελειας και γιαυτο τιμολογειται και αναλογα...

στο Ελλαδισταν ομως που οι θεσεις σταθμευσης στους μεγαλους σταθμους

ειναι πιο σπανιες και απο το λοττο

και που ενιοτε περιμενεις και 50λεπτα για το λεωφορειο μεσα στη βροχη

το ταξι ειναι αναγκαιο....

ας αναβαθμιζαν τις υπηρεσιες των αστικων συγκοινωνιων πρωτα

και μετα ας πηγαιναν και τη σημαια στα 10....

αλλα...

εδω πρωτα θελουν να τα παρουν απολες τις πλευρες

(γιατι μην γελιεστε μαζι με τις αυξησεις στα κομμιστρα

ερχονται και οι αυξημενες φορολογικες επιβαρυνσεις των οδηγων αλλα αι αυξησεις στα εισητηρια των μμμ)

να φανε μετα οτι ειναι να φανε...

και μετα με οτι περισσεψει θα κανουν μια ωραια καινουρια καμπανια του ΟΑΣΑ

και θα ξαναμπερδεψουν την τραπουλα των συγκοινωνιων ωστε να νομιζει ο πολιτης οτι κατι εγινε....

(ξερετε....

κλασσικες μεθοδοι,

αλλαζω ονομασια γραμμης,

αλλαζω και το τερμα

και τσουπ!

βαλαμε νεα γραμμη....)

:sick:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον κοπρίτη στο οτι το ταξί είναι είδος πολυτελείας στο εξωτερικό

Δυστυχώς στην χώρα μας , αν αναλογιστεί κανείς τα έξοδα του ταξί σε σχέση με τα έσοδα ανα δρομολόγιο , θα δει οτι είναι απολύτως λογικό να παίρνει 2+ πελάτες προκειμένου να του μείνει του ανθρώπου και κάποιο κέρδος

Έξω , το ταξί θα το πληρώσεις 15 ευρώ + , και φυσικά θα ταξιδέψεις σαν κύριος . Ότι πληρώνεις παίρνεις που λένε

Επίσης θα συμφωνήσω οτι περίπου το 70~80% είναι πραγματικά μια ντροπή για τον κλάδο , αλλά μην τους βάζουμε όλους στην ίδια κατηγορία . Όπως υπάρχουν οι δημόσιοι που τα ξύνουν 24/7 και οι άλλοι που τρέχουν και δεν φτάνουν , έτσι και εδώ

Αλλά μην βγάζουμε και την ουρά μας απέξω . Όταν περιμένουνε 4 άτομα σε πιάτσα , μπούνε σε ένα ταξί , και αρχίσουν "λοιπόν , θα αφήσεις πρώτα την κοπελιά εκεί , μετά το παιδί εκεί , και εμάς εκεί" , περιμένεις ο άνιρωπος να είναι μέσα στην τρελή χαρά? Και μην πει κανείς πως δεν συμβαίνει , ξέρω τουλάχιστον 2 άτομα από το πανεπιστημιακό μου περιβάλλον που και θα κάνουν τον εφέ τους με τα λεφτά του μπαμπά , θα φιγουράρουν με το νέο 600άρι κινητό , και μετά θα κοιτάξουν πως θα γλιτώσουν από τον ταρίφα και θα περιμένουν και το 10άλεπτο από το 7.90 που έγραψε . Και δεν είναι μόνο ο φοιτητής , αλλά είναι και ο γιατρός , ο δικηγόρος , ο κατουρημένος παππούς που θα σου λερώσει το κάθισμα , ο κάθε μλκς που θα σου την βγει τουλάχιστον 10 φορές την ημέρα και και και....Εδώ μια βόλτα πας με το αμάξι , και τουλάχιστον2 φορές θα δεις τον κάθε ανίδεο να κάνει ότι του κατέβει στην άσφαλτο , πόσο μάλλον όταν είσαι 12 ώρες εκεί έξω

Και στο κάτω κάτω , αν δεν θέλεις , δεν το παίρνεις ρε αδερφέ

Προσωπικά , από την στιγμή που παίρνω ταξί μόνο όταν επιστρέφω από έξοδο όπου δεν βολεύει να πάρω αμάξι , δεν με ενοχλεί να πληρώσω το έξτρα ευρώ στον ταρίφα , από την στιγμή που έχω ήδη σκάσει για ένα ποτό στην καλύτερη των περιπτώσεων ένα 10άρικο

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω καθε μερα ταξι για να πηγαινοερχομαι στη δουλεια μου και πολλες φορες και 4 φορες την ημερα. Εχω συναντησει αρκετους τυπους ταριφα.

Μερικοι απο αυτους:

1. Τον ευγενικο και επαγγελματια. Που με βλεπει σαν πελατη και με σεβεται. Μου μιλαει στον πληθυντικο, δεν στεινει αυτι οταν τυχαινει να μιλαω στο κινητο (και προπαντων δεν σχολιαζει) δεν βριζει, δεν εχει το cb και το radio στο φουλ, εχει το "εργαλειο της δουλειας" του καθαρο, ειναι ο ιδιος καθαρος,δεν καπνιζει, με χρεωνει οσο γραφει, με κατεβαζει εκει που του ειπα και δεν με βριζει αμα δεν εχω ψιλα γιατι ειναι επαγγελματιας και εχει προνοησει να εχει παντα ψιλα... Συνηθως σε αυτον θα αφησω "πουρμπουαρ" και θα του ευχηθω καλη συνεχεια.

2. Τον αγενη ζοχαδα φιλαθλο. Βριζει και φωναζει τους παντες,μυριζει σαν ασβος και ειναι μεσ' τη λιγδα, εχει το ραδιοφωνο στο φουλ συχρονισμενο σε καποιο αθλητικο σταθμο, μιλαει στο κινητο, ταυτοχρονα μιλαει και στο cb ,εχει το παραθυρο ανοιχτο (ανεξαρτητα αμα εξω εχει ψοφο) επειδη καπνιζει ακαταπαυστα, νομιζει οτι ειμαστε αδερφια, με αφηνει δυο στενα παρακατω απο εκει που συμφωνησαμε και με χρεωνει 2 ενω εχει γραψει 1.8. Οταν του ζηταω τα ρεστα μου κανει μανουρα. Συνηθως αυτοι οταν λενε "αδερφε εχεις ψιλα?", εννοουν "αδερφε εχεις 1.80 που θα κοστισει η κουρσα συν 0,2 νταβατζιλικι?"

3. Ο παλιος. Συνηθως ειναι παππους. Μπορει να μου κλεβει 0,10, να καπνιζει (αλλα πρωτα με ρωταει), να βρωμαει , να με αφηνει στο παρακατω στενο (αφου με ρωτησει,προκειμενου να εξυπηρετησει την κυρια που μπηκε μετα απο μενα) αλλα τουλαχιστον το κανει με τετοιο τροπο που δεν με τσατιζει και ειναι ευγενικος.

4. Ο νεος. Το αντιθετο με τον παππου, μονο που δεν ξερει καλα την πολη...

Το θεμα ειναι οτι καποιος ταριφας μου ειχε πει πριν καμμια εβδομαδα, οτι αν εισαι αρκετα εργατικος (8-12ωρες την ημερα) ανετα βγαζεις 3000.

Το θεμα επισης ειναι οτι μπορει για μενα 0,10 να μην ειναι φοβερο ποσο ,αλλα για τον ταριφα μπορει στο τελος της ημερας να ειναι μισο μεροκαματο. Φαντασου αν "κλεβει" 0.10 απο τον καθενα ποσα βγαζει αν το κανει σε 50 ατομα την ημερα=350/βδομαδα=1400/μηνα(τουλαχιστον).

Δεν βρισκω επισης τον λογω να δινω 1 δωρο χριστουγεννων...

Βρισκω υπερβολικη την αυξηση ,απο τη στιγμη που κανενας ιδιωτικος υπαλληλος δεν παιρνει τοσο μεγαλη αυξηση στο μισθο του.

Στο κατω-κατω αυξανονται τα εσοδα τους αλλα οχι και το επιπεδο των υπηρεσιων τους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747[και με χρεωνει 2 ενω εχει γραψει 1.8. Οταν του ζηταω τα ρεστα μου κανει μανουρα. Συνηθως αυτοι οταν λενε "αδερφε εχεις ψιλα?", εννοουν "αδερφε εχεις 1.80 που θα κοστισει η κουρσα συν 0,2 νταβατζιλικι?"

δε βρισκω επισης τον λογω να δινω 1 δωρο χριστουγεννων...

Βρισκω υπερβολικη την αυξηση ,απο τη στιγμη που κανενας ιδιωτικος υπαλληλος δεν παιρνει τοσο μεγαλη αυξηση στο μισθο του.

2 ευρω ειναι το ελαχιστο. Τωρα θα γινει 2,5 αθηνα και 2,7 επαρχια (αλλο και αυτο δυο μετρα και δυο σταθμα..)

συμφωνω πως ενα ευρω τα χριτουγεννα ειναι πολυ ειδικα οταν εχει τοση κινηση που βγαζει τα διπλα για την ιδια διαδρομη

Link to comment
Share on other sites

Εγω (ευτυχως) εχω να παρω ταξι πολυ καιρο επειδη εχω αμαξι.Μερικοι <<επαγγελματιες>> νομιζουν οτι αν παρεις ταξι ,δεν ξερεις και τους δρομους ή οτι εισαι χαζος και κοβουν κατι τεραστιες βολτες ή πηγαινουν απο εκει που εχει μποτιλιαρισμα με αποτελεσμα να κανεις πολυ περισσοτερο χρονο και απο τα μεσα μαζικης μεταφορας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι παραπονιεστε.

Το ταξι ηταν,ειναι και θα ειναι ενα ακριβο μεσον μεταφορας.

Οποιος τα εχει ας κυκλοφορει μ'αυτο...

Το κακο ειναι οτι οι νεοελληνες σημερα θελουν την ευκολια τους εχουν δεν εχουν χρηματα.

Ψηφιζω:

Μετρό, Ηλεκτρικός > Αυτοκίνητο > Λεωφορεία > Πόδια > Χέρια > Αναπηρικό καροτσάκι

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε με ενοχλεί τόσο η αύξηση ως χρηματικό ποσό αλλά ως κίνηση και καλά για την προώθηση ανύπαρκτων ΜΜΜ.

Μένω κοντά στο μετρό Δουκίσσης (5 λεπτά με το αμάξι). Πριν πάρω το αυτοκίνητο περίμενα στη στάση τουλάχιστον 10-15 λεπτά κι έχω περιμένει μέχρι και 50. ’λλοι που στηρίζονται στο λεωφορείο για να πάνε στη δουλειά τους και παίρνουν ταξι από ανάγκη, θα το πληρώνουν σχεδόν 1 χιλιάρικο θέλουν δε θέλουν.

Και το αυτοκίνητο βέβαια δεν είναι πανάκεια. Έχω κάνει και 45' γύρω γύρω χωρίς να βρω θέση σε απόσταση <10 λεπτά ποδαράτο.

Link to comment
Share on other sites

όπως προαναφέρθηκε, πολυτελές μέσο μεταφοράς και δεν το χρησιμοποιω. Προτιμω 1000 φορες συνδυασμο λεωφορειο/τρενο/μετρο....

με ενόχλησε όμως όταν είμουν φαντάρος στον Εύρο, βλέπανε φαντάρια και τα ταράζανε, και αμα τους έλεγες όχι θα πάρω το ΚΤΕΛ θυμώνανε κιόλας "εγώ φταίω που σταμάτησα" (χωρις να του έχεις κάνει νόημα) ή κάνανε παζάρια...

ΑΝ ΕΒΡΕΧΕ ΌΜΩΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΦΑΝΤΑΡΟΥΣ

στην πυρά όλοι τους και όσον αφορά τους καλους/επαγγελματιες "καθαρός ουρανός, αστραπές δεν φοβάται)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.