Jump to content



Αγορα μτχ αυτοκινητου περι τα 16.000ευρω


greekfragma

Recommended Posts

Λοιπόν, να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου...

Πήρε το περασμένο καλοκαίρι ο πατέρας μου ένα Saab 9-3 2.0 Turbo μοντέλο '99 με 15.000 Ευρώ (πολύ καλή τιμή από γνωστό μας). Οπότε τα 18.000 που σου είπαν πρέπει να είναι πολύ λογικά...

Από ποιότητα υλικών σκίζει (σαν τα γερμανικά, ίσως και ανώτερο σε κάποια πράγματα). Δεν ακούγεται ούτε ένα τρίξιμο μέσα στο αμάξι και έχει πολύ καλή ηχομόνωση γενικά (η μηχανή του ακούγεται ελάχιστα).

Από επιδόσεις, είναι επίσης πολύ καλό. Το δικό μας είναι 185 hp και κάνει το 0-100 σε 8,4 sec. Για κρατήματα δεν το συζητάμε, "κορυφαίο με μικρές κλίσεις και πολύ καλή απόκριση" ήταν η πρώτη εντύπωση του πατέρα μου.

Για την ασφάλεια τώρα, που σε ενδιαφέρει κιόλας, μπορώ να σου περιγράψω 2 περιστατικά στα οποία ήμουν μπροστά και είδα τη ζημιά που υπέστη το αυτοκίνητο, ενώ ο οδηγός δεν έπαθε τίποτα απολύτως.

Τέλος, προτιμώ το 9-3 αντί για το 9-5, γιατί το τελευταίο μου φαίνεται πολύ ογκώδες...

TIP: Αν τελικά καταλήξεις σε Saab 9-3, ψάξε να βρεις μοντέλο του 1999. Τα μοντέλα του '99 ήταν τα καλύτερα 9-3 που βγήκαν...

Στείλε μου ΠΜ, αν θέλεις περισσότερα για τα Saab και για την ασφάλεια... Το έχω ψάξει πολύ το θέμα και σίγουρα μπορώ να σε βοηθήσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

αυτο που λες nickstamat το γνωριζω και γω.οντως του 99 ηταν τα καλυτερα.βεβαια μας αρεσει παρα πολυ το 9-5 λογω ογκου και μεγαλυτερων χωρων.

Alexisferos πως γινεται να τα ''φερω'' απο εκει που δινεις λινκ και τι διαδικασιες χρειαζονται?οντως ειναι πολυ καινουρια μοντελα και προσπωπικα ενα τετοιο ψαχνει ο φαδερ απο Saab αν κοιταζαμε καινουρια σχεδον μοντελα.

βρε NTG:D

A_U_D_I ^^^^^^^ S_A_A_B λεμε ραααααααα:p

μην μου δειχνεις τιποτε αλλο.θενκς παντως για τον κοπο σου:cool:

Link to comment
Share on other sites

φτου και βγαινω ...(η τελευταια)..

ετσι μιας και ειναι καμποσοι οι fan της SAAB...

απο ιδιωτη παιζει κατω απο 20000 και παλι αν ψαξεις...

(προφανως οι αγγελιες ισχυουν ...οπου θες παιρνεις τηλ(αν εχει))

εδιτ

σιγα τον κοπο...

αutotriti,xe,kai mobile.de τα παιζω στα δαχτυλακια μου....εχω εξοικιωθει και με alt+prtscrn,crtl+C,ctrl+v...απλα καθημερινα πραματα:D

post-699-1416072383,3187_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παω να κανω μια σουμα και τα Α4 και επιστρεφω με μεγαλο αριθμο thumbnails.

μεχρι τοτε θα παρακαλουσα τον Alexisferos να μου πει τι γινεται με το λινκ που μου εδωσε απο το γερμανικο σαητ.σε τετοια τιμη ειναι απιστευτο για να ειναι αληθινο....προφανως θα θελει καποιες διαδικασιες ή μπερδεματα με τελωνεια κλπ......plz help a noob

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις φιλο μαντρατζη η στο τελωνειο.....θα σου ερθει λιγο πιο ακριβα αν παρεις απο εδω....

Ταλαιπωρια ,τρεξιμο...καποιος να δει το αμαξι οτι ειναι οκ στη γερμανια...να το φερεις....να μπλεξεις με γραφειοκρατια....να πληρωσεις μαζικα καμποσα χιλιαρικα €€€€€ για να σου ερθει λιγο φτηνοτερο...!Απο ιδιωτη εδω θα σου ερθει λιγο αλλα λιγο ακριβοτερα....μιας και οι μαντραδες ριξαν λιγο τις τιμες παντου...(το παντου παει στους ιδιωτες)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα 4, 5, 8 είναι καλά...

Επίσης, κάτι που θυμήθηκα τώρα: Ψάξε κάποιο που να μην έχει συναγερμό. Έχω ακούσει ότι προκαλεί διάφορα προβλήματα στα ηλεκτρολογικά. Δεν χρειάζεται έτσι κι αλλιώς γιατί το Saab έχει κλειδαριά αντικλεπτικής προστασίας TSL, που δεν ανοίγει ούτε από μέσα... Και δεν τα "ανοίγουν" τα Saab γιατί έχουν την κεντρική κλειδαριά πίσω από το λεβιέ των ταχυτήτων και όταν βγάλεις το κλειδί, κλειδώνει την ταχύτητα στην όπισθεν... από κάτω η κλειδαριά είναι προστατευμένη, οπότε ο επίδοξος κλέφτης δεν έχει ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ξεχασε ολα τα παραπανω εκτος απο το @8@

ολα τα αλλα πουληθηκαν.

το 8 δεν πουληθηκε ακομα και ο μαντρας φανηκε θετικος στα παζαρια.....υπολογιζω περι τα 18.500 να τον παζαρεψουμε

εχω ακομα ενα Saab 9-3 Aero 205Hp απο ιδιώτη με 70χιλιαδες χλμ.

το αυτοκινητο του το αγορασε η εταιρεια για προσωπικη του χρηση το 2000 τον μαρτιο.

ειναι πολυ προσεγμενο απο οτι μου πε.για τιμη ζηταει περι τα 19000.ποια ειναι η γνωμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

λοιπον ξεχασε ολα τα παραπανω εκτος απο το @8@

ολα τα αλλα πουληθηκαν.

το 8 δεν πουληθηκε ακομα και ο μαντρας φανηκε θετικος στα παζαρια.....υπολογιζω περι τα 18.500 να τον παζαρεψουμε

εχω ακομα ενα Saab 9-3 Aero 205Hp απο ιδιώτη με 70χιλιαδες χλμ.

το αυτοκινητο του το αγορασε η εταιρεια για προσωπικη του χρηση το 2000 τον μαρτιο.

ειναι πολυ προσεγμενο απο οτι μου πε.για τιμη ζηταει περι τα 19000.ποια ειναι η γνωμη σου?

Κοίταξε να δεις, αυτό θα είναι πολύ καλό, αν είναι όπως το λες... Το μόνο πρόβλημα θα είναι η τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 20:46]

το 8 δεν πουληθηκε ακομα και ο μαντρας φανηκε θετικος στα παζαρια.....υπολογιζω περι τα 18.500 να τον παζαρεψουμε....

υποπτο αυτο...

ελεγξε το καλα Γιωργη

για να μην εχει πουληθει ακομα και να δεχεται και παζαρια...

καποιο λακκο θα εχει η φαβα

(μακαρι να βγω ψευτης γιατι το συγκεκριμενο ειναι και ομορφουλικο

σε σχεση με τις προηγουμενες νεκροφορες που εδειχνες βλ.μοντ. 9-5 '99-'01)

Link to comment
Share on other sites

ισως να μην το εθεσα καλα......οταν λεω θετικος απλα του ειπα για 60% προκαταβολη με μια εκπτωση απο τη μερια του.

και απαντησε οτι κατι θα γινει.......αλλα μας παροτρυνε να παμε απο εκει να το δουμε και απο κοντα και να γινει και test drive.

σχετικα με τα μηχανικα μερη εχουμε γνωστο σε συνεργειο και μπορει να βγαλει και ακτινογραφια ακομα και τη μηχανη να δει εαν εχει ρωγμες οποτε ειμαστε πληρως καλυμμενοι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

εαν μπορεις να μου πεις 2 τιμες που θα ηταν ικανοποιητικες και σε περιπτωση που και τα 2 αμαξια ειναι σε αριστη κατασταση οταν τα δω απο κοντα θα ημουν ευγνωμων.

Εννοούσα ότι είναι πρόβλημα για σένα και τον πατέρα σου, γιατί δίνετε μέχρι 16.000 Ευρώ...

Επίσης, μην κοιτάς και πολύ τα άλογα... Δεν είναι ανάγκη δηλαδή να κοιτάς για Aero ή Viggen... Μπορείς πάντα να πας στην αντιπροσωπεία (αργότερα, αν κρίνεις ότι δε σου φτάνουν) και να σου το κάνουν και 230+ άλογα με ένα απλό ECU upgrade πάντα με την εγγύηση της εταιρίας... :T:

Link to comment
Share on other sites

μπα δεν ειμαστε για upgrade και τετοια.......ο φαδερ με 150 αλογα ειναι ικανοποιημενος....οποτε και σε απλη εκδοση 9-3 με 185 ειναι υπερευχαριστημενος........ε μην καιει και τρελες βενζινες...........παντως μονο θετικα ακουω για τα 9-3......και χαιρομαι ιδιαιτερα

Link to comment
Share on other sites

fragma , εγω δεν σου προτεινω μεταχειρισμενα αμαξια...δεν ξερεις τι προβληματα μπορει να εχουν...το golf ειναι πολυ καλη επιλογη(αν κανω λαθος στην τιμη , edit me :D)

Link to comment
Share on other sites

πριν πουμε οτι παιρνουμε το Χ αμαξι θα περασει απο ακτινογραφο και το σασι και η μηχανη για τυχον μπαλωματα ρωγμες κλπ.......οποτε εαν εχει τρακαριστει το αμαξι ή εχει κατι ο κινητηρας θα το ξερουμε.

μιας και σχεδον κατεληξα σε Saab 9-3 εχει καποιος κανα κονε να ρωτησουμε εκ του ασφαλους τιμες και κολπακια κατα την αγορα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.