Jump to content



απορία περί ρακόρ+waterblock


SiliconMan

Recommended Posts

Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παδιά στο forum για το καλοσώρισμα τους, μιας και είμαι καινούργιο μέλος.

Την Παρασκευή που μας πέρασε πήγα και αγόρασα ενα black ice xtreme 2 και ένα ρεζερβουάρ της Aseteκ....Παρατήρησα ότι τα ρακόρ δεν ήταν τα γνωστά σιδερένια, αλλά κάτι πλαστικά,στα οποία απλά έσπρωχνες το σωλήνα μέσα και αυτό ήταν όλο.Η απορία μου βρίσκεται στο πώς αφαιρείς το σωλήνα αφού τον έχεις τοποθετήσει μέσα σε αυτό το ρακορ???Διότι όσο και να πρόσπάθησα να βγάλω το σωλήνα, δεν τα κατάφερα....

ακόμα θα ηθέλα να ρωτήσω,πέρα από τα waterblock του 11 που απ'οτι έχω ακούσει είναι καταπληκτικά, αν αξίζουν κάτι waterblock που έχω βρει στην checkmate.Συγκεκριμένα είναι τα: 1) OCLabs Monoblock MB-06 CPU

2) Swiftech MCW-5000

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες στο φορουμ και απο μενα.Επειδη και μενα ειναι με τον ιδιο τροπο η υδροψυξη , απλα τραβας και ευχεσαι μην εκσφεντονιστει το χερι σου σε κανα λειτουργικο κομματι πανω...

Link to comment
Share on other sites

Για ρακορ μπορεις να διαβασεις εδω

Τα ρακορ σου ειναι σαν και αυτα

attachment.php?s=&postid=109635

λεγονται push fitting και χρησιμοποιουνται σε συτημα αερος με πιεση πολυ μεγαλυτερη απο αυτη που εχεις στην υδροψυξη σου οποτε ειναι αρκετα ασφαλη

Για να βγαλεις το λαστιχο πατα προς τα κατω το μαυρο πλαστικο (αναλογα με ρακορ μπορει να ειναι μπλε η και κοκκινο)και ταυτοχρονως τραβα και το λαστιχο .Δεν χρειαζεται πολυ δυναμη οποτε αν δεν βγαινει, κατι δεν κανεις καλα

Για τα μπλοκ που ρωτας πιστευω ειναι αρκετα αξιολογαμπορεις να δεις εδω

ενα συγκριτικο για το OCLabs Monoblock MB-06 CPU

Για περισοτερες πληροφοριες μπορεις επισης να ψαξεις και στο νετ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Για ρακορ μπορεις να διαβασεις εδω

Τα ρακορ σου ειναι σαν και αυτα

attachment.php?s=&postid=109635

λεγονται push fitting και χρησιμοποιουνται σε συτημα αερος με πιεση πολυ μεγαλυτερη απο αυτη που εχεις στην υδροψυξη σου οποτε ειναι αρκετα ασφαλη

Για να βγαλεις το λαστιχο πατα προς τα κατω το μαυρο πλαστικο (αναλογα με ρακορ μπορει να ειναι μπλε η και κοκκινο)και ταυτοχρονως τραβα και το λαστιχο .Δεν χρειαζεται πολυ δυναμη οποτε αν δεν βγαινει, κατι δεν κανεις καλα

Για τα μπλοκ που ρωτας πιστευω ειναι αρκετα αξιολογαμπορεις να δεις εδω

ενα συγκριτικο για το OCLabs Monoblock MB-06 CPU

Για περισοτερες πληροφοριες μπορεις επισης να ψαξεις και στο νετ

μηχαλη να σε πω.....

τα ρακορ που χρισιμοποιουμε ολοι μας για υδροψιξη δεν ειναι ιδια τα σπιροματα με αυτα για ταμηχανιμα με αερα????

αυτα που βρικα και εκαναν στην ανλια μου και το τανκ ητανε τετιου ηδους....

αυτα βαζεις και στα μπλοκ σου????

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας...

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο.Ξερετε κάποιο κατάστημα που μπορώ να βρώ push fitting ρακορ αλλά και εύκαμπτους σωλήνες 10mm(σε λογική τιμή,διότι,πχ οι Tygoon οι σωλήνες έχουν απαγορευτική τιμή)??

Μου είχαν πει σε ένα κατάστημα που είχα πάει στο Περιστέρι για την "Υδροπνευματική" που βρισκέται στη Σπύρου Πάτση ότι εκεί θα μπορούσα να βρώ οτιδήποτε έχει σχέση με ρακορ και σωλήνες.Έτσι λοιπον πήγαν από εκεί και μου είπαν ότι τέτοια ρακόρ δεν υπάρχουν....Από την άλλη μου έδωσαν ένα σωλήνα 10mm (γαλακτώδη, 0.36ευρώ/m) λέγωντας μου ότι είναι πολύ εύκαμπτος.Με την πρώτη ματιά έτσι φαινόταν.Βέβαια, όταν ξεκίνησα να τον τοποθετώ διαπίστωσα ότι δεν ήταν τόσο εύκαμπτος όσο έλεγαν με αποτέλεσμα να τσακίζει εύκολα εως και εκνευριστηκά....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.