Jump to content



Πόσο θα δίνατε για ??????


qwerty

Recommended Posts

Εβρισκόμενος σήμερα σε ένα κατάστημα μεγάλης αλυσίδας ηλεκτρονικών με το σλόγκαν <<Πουθενά φτηνότερα>> θέτω το παρακάτω κουίζ .

1) Πόσο θα δίνατε για 1 καλώδιο USB για τον εκτυπωτή που μόλις αγοράσατε από το παραπάνω κατάστημα και σε τιμή 1 χαμηλότερα από τη γενικό κόστος του εκτυπωτή στα υπόλοιπα μαγαζιά ?

2) Έστω και ότι στο σπίτι σας έχετε 2 υπολογιστές με απόσταση 5 μέτρων πόσο θα δίνατε για να συνδέσετε τα αγαπημένα σας μηχανήματα σε δίκτυο και με καλώδιο UTP cat5.

Επίσης μια συμβουλή αν στο κατάστημα μόλις επιλέξετε το προϊόν που θέλετε και σας ζητήσουν να περάσετε στο ταμείο και θα σας το φέρουν εκεί προσέχετε υπάρχει περίπτωση να πακετάρουν το δείγμα που είχαν στο ράφι και να σας το δώσουν για καινούριο .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ που τα λέμε πέφτει πολλή εκμετάλλευση στα καλώδια... Λες το UTP κάνει 2. Για να το φτιάξεις όμως εσύ δεν πάει ούτε 1 και πολλά λέω. Επίσης στους διακλαδωτήρες για psu... Θυμάμαι ήθελα κάποτε ένα SATA molex και πού να βρω σε ηλεκτρονικά, πήρα ένα μετατροπέα. 3.5 αν θυμάμαι καλά.... Τι; 4 καλώδια ούτε 5cm, ένα αρσενικό 4πινο και ένα θυληκό SATA...

Είμαι περίεργος να ακούσω τον qwerty τι τιμές είδε κι αυτός...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή το θέμα δεν είχε ιδιαίτερη κίνηση δίνω τις τιμές .

Για το μεν καλώδιο USB του εκτυπωτή θα δίνατε 12 και για το καλώδιο UTP 5 μέτρων θα δίνατε μόνο 14 .

Τα συμπεράσματα δικά σας

:tomato: :tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

To πιο τρανταχτό παράδειγμα πλήρους εκμετάλευσης είναι το UTP που δίνει η Microsoft για να συνδέσεις δύο κονσόλες Xbox μαζί...Νομίζω πως είναι 29 ...ΕΛΕΟΣ

Αν είναι δυνατον να πουλάνε ένα καλώδιο που το φτιχνω σπίτι με κόστος ούτε 1 και με λιγότερα απο αυτά τα λεφτα,τα 29 ευρώπουλα, αγόρασα την πένσα και φτιάχνω όποτε θέλω οτι τηλεφωνικό καθως και utp καλώδιο θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από TechZ

ελεος ρε 4.7 ευρο? αυτο θα ηταν κανα φθηνιαρικο

το καλο εχει γυρω στα 20 ευρο

Ναι απο αυτά τα "καλά" που τα πληρώνεις λες και έχουν χρυσό αντί για χαλκό... :hehe: :hehe: :hehe::p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ που τα λέμε πέφτει πολλή εκμετάλλευση στα καλώδια... Λες το UTP κάνει 2. Για να το φτιάξεις όμως εσύ δεν πάει ούτε 1 και πολλά λέω. Επίσης στους διακλαδωτήρες για psu... Θυμάμαι ήθελα κάποτε ένα SATA molex και πού να βρω σε ηλεκτρονικά, πήρα ένα μετατροπέα. 3.5 αν θυμάμαι καλά.... Τι; 4 καλώδια ούτε 5cm, ένα αρσενικό 4πινο και ένα θυληκό SATA...

Όσο για αυτό Μάκη ,το καλώδιο τροφοδοσίας SATA το πήρα 1,99 ,όπως επίσης και ένα Υ καλώδιο (πάλι 1,99). 'Οσο για UTP το Πλαίσιο το έχει 4,5 τα 5 μέτρα.

Αλήθεια βρε παιδιά πού μπορώ να βρώ τη πένσα αυτή για τα UTP;

Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζί με ηλεκτρονικό εξοπλισμό. Πρέσσα για RJ-45 τη ζητάς. τα RJ-45 είναι για δίκτυο και τα RJ-11 τα μικρότερα που είναι για τηλέφωνο. Δεν είναι απαραίτητο οτι η πρέσσα για RJ-45 πρεσσάρει και RJ-11. Η δικιά μου πχ πρεσσάρει μόνο RJ-45 και έχω άλλη μια για RJ-11. Γύρω στα 10-15 κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Οντως είναι υπερβολικές οι τιμές έως εξωφρενικές :hi:

Πάντως το καλώδιο UTP / FTP μπορεί να στοιχίσει λίγο παραπάνω απο αυτά που αναφέρθηκαν αν π.χ. το καλώδιο είναι θεωρητικά τουλάχιστον καλύτερης ποιότητας (μερικές φορές όντως ισχύει) ή υπάρχουν RJ45 βύσματα τα οποία φτάνουν τα 0,90 το ένα, στις περιπτώσεις αυτές το κόστος ανεβαίνει.

Οσο για το καλώδιο USB η τιμή που αναφέρθηκε απο τον φίλο είναι εξωφρενική, ούτε στο τελευταίο μαγαζάκι του τελευταίου χωριού δεν το έχω δεί σε τέτοια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, πρέσσα για RJ-45 λέγεται το εργαλείο... Μην πάτε πουθενά και το ζητάτε ως πένσα ή ως μέγγενη γιατί θα σας κοιτάνε περίεργα...

Δόκτωρα, δεν χρειάζεται να ειπωθεί τπτ για την κατασκευή καλωδίων... Μόλις πάρεις στα χέρια σου πρέσσα και καλώδιο θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις... ;) Το μόνο φυσικά είναι να ξέρεις τη σειρά των καλωδίων (που εδώ που τα λέμε δεν έχει νόημα άμα το κάθε καλωδιάκι πάει στις αντίστοιχες εισόδους και στα δυο βύσματα) οπότε είτε παίρνεις ένα έτοιμο καλώδιο ως παράδειγμα είτε τυπώνεις αυτό που σου δίνει ο ταραμάς... ;)

Η πρώτη εικόνα δείχνει ένα κανονικά τερματισμένο καλώδιο ενώ η δεύτερη ένα cross (η μια του πλευρά είναι κανονικά τερματισμένη)

Link to comment
Share on other sites

για να κανεις δουλεια τα καλωδια τα φτιαχνεις μονος σου!!! εγω εχω περασει εκσοτερικα καλωδιο απο τον πρωτο που μενω στο τριτο! απο που θα αγοραζα 20 μετρα ετοιμο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.