Jump to content



Ποια σχολή ;


Dr.Paneas

Recommended Posts

Μιας και φέτος βρίσκομαι στην 2α Λυκειου του χρόνου τετοια μέρα τα πράγματα θα έχουν σφίξει αρκετά (διαβασμα, διαβασμα διαβασμα διαβασμα). Είμαι στην τεχνολογική κατεύθυνση και φυσικά θέλω να διαλέξω μία σχολή που να έχει σχέση με Πληροφορική. Εμένα που αρέσει ο προγραμματισμός αλλά θα ήθελα και την δική σας γνώμη. Ωντας λάτρεις τις τεχνολογίας και έχοντας περάσει όλοι από την θέση μου, ξέρετε νομίζω πανω-κατω ποιες σχολές είναι καλές για πληροφορική. Επίσης θα ήθελα να με ενημερώσετε όσο μπορείτε καλύτερα για την επαγγελματική αποκατάσταση που έχει ένας πληροφορικός και τι παίζεται από θέμα μισθού.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Μιας και φέτος βρίσκομαι στην 2α Λυκειου του χρόνου τετοια μέρα τα πράγματα θα έχουν σφίξει αρκετά (διαβασμα, διαβασμα διαβασμα διαβασμα). Είμαι στην τεχνολογική κατεύθυνση και φυσικά θέλω να διαλέξω μία σχολή που να έχει σχέση με Πληροφορική. Εμένα που αρέσει ο προγραμματισμός αλλά θα ήθελα και την δική σας γνώμη. Ωντας λάτρεις τις τεχνολογίας και έχοντας περάσει όλοι από την θέση μου, ξέρετε νομίζω πανω-κατω ποιες σχολές είναι καλές για πληροφορική. Επίσης θα ήθελα να με ενημερώσετε όσο μπορείτε καλύτερα για την επαγγελματική αποκατάσταση που έχει ένας πληροφορικός και τι παίζεται από θέμα μισθού.

1)Βρεθηκα σε παρομοιο διλημα οταν αποφασισα να δωσω κατακτηριες εξετασεις.Απο αυτα που ξερω οι κορυφαιες σχολες πληροφορικης ειναι της Κρητης και του Βολου.Εαν σε παιρνει για εκει φυγε κατευθειαν.Εαν θες να μεινεις στα τυπικα ορια της Β.Ελλαδος απεφυγε λιγο πολυ το πολυτεχνειο Ξανθης , αλλα και το ΑΕΙ πληροφορικης στην θεσσαλονικη.Οσο για το Μακεδονιας μακρια και αγαπημενη.Αντιθετα τοσο στο ΤΕΙ πληροφορικης οσο και στο αντιστοιχο τμημα στο πολυτεχνειο στην θεσσαλονικη γινεται καλη δουλεια.Και εφοσον ασχολεισαι με προγραμματισμο το ΤΕΙ μου φαινεται οτι εχει παραπανω θεματα στον τομεα αυτον με μειονεκτηματα του τα hardware.

2)Για το που θα βρεις δουλεια ειναι ολα σχετικα , ο καλος ποτε δεν χανεται λεει μια παροιμια.πανε μια βολτα απο τον γιωργο και ρωτα ποσα δινει και τι κανουν οι τεχνικοι του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

To θεμα ειναι και ποσα μορια περιπου θα εχεις...

:T: μεγααάλο θέμα.. :)

Αν θες να κατέβεις νότια, δες για Πάτρα, μηχανικούς η/υ και πληροφορικής (ή ηλεκ/γους μηχανικούς και τεχνολογίας υπολογιστών για πιο vlsi - hardware καταστάσεις)

http://www.upatras.gr/education/graduate/graduate.php?lang=el

και πληροφορική και τηλ/νιών Αθήνας που πέρασε ψυχάκιας με τα μαθηματικά γνωστός μου φέτος, http://www.di.uoa.gr/gr/undergr.php

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου είναι να μην επηρεαστείς από τις φήμες που λενε ότι η τάδε ή η δείνα σχολή είναι καλή συνήθως σημαίνει πως απλώς οι καθηγητές είναι απαιτητικοί στις εξετάσεις με υπερβολικό φόρτο εργασίας, ύλη, περιμένοντας από σενα να βγάλεις το φίδι από την τρύπα. Αυτό μπορεί να είναι καλό σε φιλολόγους που θα αποκτήσουν μια γενικότερη καλλιέργεια Κάτι τέτοιο όμως στην πληροφορική είναι ως ένα βαθμό άχρηστο. δεν μπορείς να τα κάνεις όλα στην πληροφορική, οπότε σε μία λογικής δυσκολίας σχολή θα τελειώνεις γρήγορα θα πάρεις τις βασικές γνώσεις σε διάφορους τομείς και θα αφιερωθείς στον τομέα που σε ενδιαφέρει είτε σε μεταπτυχιακό επίπεδο είτε μέσω της εργασιακής εμπειρίας σε ένα τομέα. Αν δεν περάσεις υπάρχει και η Αγγλία, να μη σου πω ότι είναι και καλύτερα εξαρχής, γλιτώνεις και τα χρήματα των φροντιστηρίων οπότε μπορεί να βγαίνει συνολικά και φθηνότερη

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Οντως το ποσα μόρια θα βγάλω είναι ενα μεγαλο θέμα. Αλλά είμαι τόσο πωρομένος με τον προγραμματισμό που είμαι ικανός να διαβαζω 24 ωρες το 24ωρο. Αλλωστε ειμαι αρκετα καλός μαθητής, οπότε θελω να πιστεύω πως θα βγάλω αρκετά μόρια. Παιδιά λόγο οικονομικών, δεν νομίζω να απομακρυνθώ από Θεσσαλονίκη γι αυτό θα μείνω σε αυτά που πρότειν ο Πάρης.

Παρη, τι εννοείς όταν λεες μακρυά απο ΑΕΙ ; Το Αριστοτέλειο εννοεις ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian [Σήμερα, στις 21:48]

Αν δεν περάσεις υπάρχει και η Αγγλία, να μη σου πω ότι είναι και καλύτερα εξαρχής, γλιτώνεις και τα χρήματα των φροντιστηρίων οπότε μπορεί να βγαίνει συνολικά και φθηνότερη

Συμφωνώ ότι καλύτερα είναι να φύγεις απο την αρχή...Έχεις και περισσότερες πιθανότητες νομίζω να σε πάρει κάποια εταιρεία με καλύτερο μισθό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas [Σήμερα, στις 22:02]

Καταρχας σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Οντως το ποσα μόρια θα βγάλω είναι ενα μεγαλο θέμα. Αλλά είμαι τόσο πωρομένος με τον προγραμματισμό που είμαι ικανός να διαβαζω 24 ωρες το 24ωρο. Αλλωστε ειμαι αρκετα καλός μαθητής, οπότε θελω να πιστεύω πως θα βγάλω αρκετά μόρια. Παιδιά λόγο οικονομικών, δεν νομίζω να απομακρυνθώ από Θεσσαλονίκη γι αυτό θα μείνω σε αυτά που πρότειν ο Πάρης.

Παρη, τι εννοείς όταν λεες μακρυά απο ΑΕΙ ; Το Αριστοτέλειο εννοεις ;

Αφού είσαι καλός μπορείς να παρεις υποτροφία. Μην ξεχνάς και αυτή την περίπτωση..

Link to comment
Share on other sites

Μια ψήφος ακόμα στο τμήμα Μηχ. Η/Υ και Πληροφορική του Πανεπιστημίου Πατρών...καθώς πέραν των σημερινών εξελίξεων καλό θα ήτανε να ξέρουμε και λίγη ιστορία...τουτ εστιν...το πρώτο τμήμα πληροφορικής και γενικότερα Η/Υ στην Ελλάδα απο το 1980...πολύ καλες συνεργασίες και διασυνδεσεις...με αξιόλογα πανεπιστημια του κοσμου...και τελευταιον και σημαντικότερον...ο κ.κ. Αθανασιος Τσακαλιδης...απο τους πρωτεργατες του τμήματος...:) νομίζω ότι είναι εγγύση ο άνθρωπος...και όπως ο ίδιος συνηθίζει να λέει...υπάρχει Lacoste made in Turkey και Lacoste made in France...είναι θέμα προσωπικής επιλογής...χωρίς να θέλω φυσικά να κατηγορίσω επουδενί...τα άλλα τμήματα...αλλά "Έκαστος στο είδος του..." δεν συμφωνείτε...?

P.S. Ειδικά για το πανεπιστήμειο του Βόλου...έ μην τα παραλέμε τα πράγματα...το συγκεκριμένω τμήμα στερείτε υποδομής...είναι πολύ νέο τμήμα ακόμα... :)

P.S.2 Για το Πανεπιστήμειο Κρήτης πολύ καλά λόγια έχω ακούσει...

P.S.3 Εγώ λέω να πας καλύτερα Ηλεκτρολόγος μηχανολόγος αδερφέ...ακόμα και αυτοί υπολογιστές "λογίζουν" οτι κάνουν...και με το δίκιο του...ηλεκτρισμος και αντιστάσεις είναι ένας υπολογιστής...για να μην πούμε για την "Ηλεκτρική εγκατάσταση των Windows":D :p

Κατα τ'άλλα είναι πολύ "mast" και "in"...Γεμίσαμε γιατρούς δικηγόρους...και Ηλεκτρολόγους :)

Αυτά κι άλλα πολλά...με φιλικούς χαιρετισμούς (και σε καμια περίπτωση δεν θέλω να αντιπαρατεθώ με κανέναν :)

Link to comment
Share on other sites

Αγγλια ; Το σκέφτηκα κι εγω αλλα δύσκολο να παω μονάχος μου στην ξενυτια:p Ασε που αρχίσανε τις βόμβες εκει περα!!! lol !

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, άντε να απαντατε κι αλλοι! 10000 members εχει το forum που μπορουν να παρουν θεση εδω.

Link to comment
Share on other sites

:OT:

pReHiStoRiK μηχανικοί είναι οι άνθρωποι όχι μηχανολόγοι, :flower: έχω συνηθίσει να το λέω εκατοντάδες φορές στη μάνα μου όλο μηχανολόγους τους λέει :p και αυτοί πρώτη χρονικά (νομίζω 2,3 χρόνια πριν το μετσόβειο) σχολή ηλεκτρολόγων είναι, ε δεν είναι και άσχημη η σχολούλα τους... peace και από μένα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Καταρχας σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Οντως το ποσα μόρια θα βγάλω είναι ενα μεγαλο θέμα. Αλλά είμαι τόσο πωρομένος με τον προγραμματισμό που είμαι ικανός να διαβαζω 24 ωρες το 24ωρο. Αλλωστε ειμαι αρκετα καλός μαθητής, οπότε θελω να πιστεύω πως θα βγάλω αρκετά μόρια. Παιδιά λόγο οικονομικών, δεν νομίζω να απομακρυνθώ από Θεσσαλονίκη γι αυτό θα μείνω σε αυτά που πρότειν ο Πάρης.

Παρη, τι εννοείς όταν λεες μακρυά απο ΑΕΙ ; Το Αριστοτέλειο εννοεις ;

Ναι απο το Αριστετελειο.Τα 2 πρωτα χρονια θα βαρεθεις να κανεις μαθηματικα 20 απο τα 24 μαθηματα ειναι ιδια με αυα του μαθητικου.προγραμματισμο θα κανεις προς το τελος σαν επιλογης

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, οπότε απο Θεσσαλονίκη μόνο το ΤΕΙ Πληροφορικής προτείνεις ; Αλήθεια, είναι καλύτερα να προτιμήσω ΤΕΙ ή Πανεπιστήμειο ; Από την εμπειρία που έχετε πείτε μου.

btw: Παω για νανι γιατι αυριο πρεπει να ξυπνησω πολυ πολυ πρωι!!!

Καληνυχτα και Keep posting!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Μαλιστα, οπότε απο Θεσσαλονίκη μόνο το ΤΕΙ Πληροφορικής προτείνεις ; Αλήθεια, είναι καλύτερα να προτιμήσω ΤΕΙ ή Πανεπιστήμειο ; Από την εμπειρία που έχετε πείτε μου.

btw: Παω για νανι γιατι αυριο πρεπει να ξυπνησω πολυ πολυ πρωι!!!

Καληνυχτα και Keep posting!

Πολυτεχνειο:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

1)Βρεθηκα σε παρομοιο διλημα οταν αποφασισα να δωσω κατακτηριες εξετασεις.Απο αυτα που ξερω οι κορυφαιες σχολες πληροφορικης ειναι της Κρητης και του Βολου.Εαν σε παιρνει για εκει φυγε κατευθειαν.Εαν θες να μεινεις στα τυπικα ορια της Β.Ελλαδος απεφυγε λιγο πολυ το πολυτεχνειο Ξανθης , αλλα και το ΑΕΙ πληροφορικης στην θεσσαλονικη.Οσο για το Μακεδονιας μακρια και αγαπημενη.Αντιθετα τοσο στο ΤΕΙ πληροφορικης οσο και στο αντιστοιχο τμημα στο πολυτεχνειο στην θεσσαλονικη γινεται καλη δουλεια.Και εφοσον ασχολεισαι με προγραμματισμο το ΤΕΙ μου φαινεται οτι εχει παραπανω θεματα στον τομεα αυτον με μειονεκτηματα του τα hardware.

2)Για το που θα βρεις δουλεια ειναι ολα σχετικα , ο καλος ποτε δεν χανεται λεει μια παροιμια.πανε μια βολτα απο τον γιωργο και ρωτα ποσα δινει και τι κανουν οι τεχνικοι του.

τι σε χάλασε στο πολυτεχνείο της Ξάνθης ρε φίλος?

το πολυτεχνείο της Ξάνθης πάλι είναι απο τα καλύτερα και μεγαλύτερα. 200+ άτομα παίρνει στο Πολ. Μηχανικών και στο Ηλ. Μηχανικών κάθε χρόνο

το πολυτεχνείο έχει από το 1975 και έχει πάρα πολύ καλές υποδομές και διασυνδέσεις

από πολυτεχνείο Βόλου έχεις ιδέα? νομίζω έχει το χειρότερο πολυτεχνείο στο Hellas...

εσύ σε ποιά σχολή είσαι και που?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.