Jump to content



Ποια σχολή ;


Dr.Paneas

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Εγώ είμαι άκυρος...δεν μπορώ να μιλήσω...

το μόνο που έχω να πω είναι...

Ότι το ακόλουθω μήνυμα θα μπορούσε να εμφανίζετε στον υπολογιστή του εκάστοτε Ηλεκτρολόγου...

"Απαγορεύεται η είσοδος στους μη έχοντες Ιδεα"

:OT:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Σορρυ που ψιλοξεθαβω το topic, αλλα έχω μια απορία. Από ΤΕΙ μπορείς να γίνεις Καθηγητής πληροφορικής ;

ΝΟμίζω ότι πρέπει να ανήκεις στο ΠΕ19, όπου ΠΕ πανεπιστημιακή εκπαίδευση...

Link to comment
Share on other sites

Καλή η πληροφορική αλλά στην Ελλάδα η εξειδίκευση πάει μαζί με τα πυρηνικά....Αν θέλεις κάποια στιγμή στην ζωή σου να κάνεις κάτι, χωρίς να σαπίζει η ζωή σου μπροστά από ένα 20αρι monitor, μη θαμπώνεσαι από τους πολύπλοκους κώδικες ούτε από τα ζοφερά χρώματα της τεχνολογίας. Στην Ελλάδα, στον χώρο της πληροφορικής, δυστυχώς το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων επιζούν μόνο ως retailers. Δεν υπάρχουν εταιρίες που να προωθούν σοβαρές τεχνολογικές λύσεις πέρα από κάτι κουλές άχρηστες λύσεις. Αν τώρα μιλήσεις για SAP, ORACLE κλπ θα στα μάθουν στην πράξη με τα ανάλογα σεμινάρια, αν και εφόσον δουλέψεις εκεί, αν και εφόσον σε επιλέξουν μεταξύ χιλιάδων βιογραφικών, με 1200 ε μικτά για αρχή . Εγώ θυμάμαι έκανα στο πανεπιστήμιο Pascal, assembly, c+ και τώρα..καμία σχέση. Δεν είμαι καθηγητής, δεν είμαι προγραμματιστής δεν είμαι πωλητής. Απλά η ζωή μου είναι συνδεδεμένη με τους υπολογιστές γιατί τους χρησιμοποιώ ως εργαλείο και μόνο (και για κανένα παιχνιδάκι). Φίλε μου, πάρε ένα οποιοδήποτε πτυχίο ΑΕΙ πληροφορικής, κάνε ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά, βρες μια δουλεία για αρχή (πχ ΙΤ consulting, telecoms, LPSI), μείνε φυσικά μακριά από βίδες και παξιμάδια, έχε κοφτερό μυαλό και πολιτική στην επικοινωνία σου και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους. Μην το κουράζεις ούτε να πήζεις .. Στην τελική βέβαια όποια και αν είναι η απόφασή σου, σου εύχομαι ότι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Αχ Ελλαδα ...μονο στην Ελλαδα γινοντε αυτα...

Φυγε εξω... Αμερικη... αλλιως Μεγαλη Βρεττανια και κατα προτιμιση Σκωτια. Ειναι πολυ ευκολο να παρεις υποτροφια εκει ειδικα για σχολες περι υπολογιστων.

Ελληνικο συστημα suckz...οταν κανεις να παρεις το πτυχιο 10 χρονια..κατι δε παει καλα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [04-02-2006 21:09]

1)Βρεθηκα σε παρομοιο διλημα οταν αποφασισα να δωσω κατακτηριες εξετασεις.Απο αυτα που ξερω οι κορυφαιες σχολες πληροφορικης ειναι της Κρητης και του Βολου.Εαν σε παιρνει για εκει φυγε κατευθειαν.Εαν θες να μεινεις στα τυπικα ορια της Β.Ελλαδος απεφυγε λιγο πολυ το πολυτεχνειο Ξανθης , αλλα και το ΑΕΙ πληροφορικης στην θεσσαλονικη.Οσο για το Μακεδονιας μακρια και αγαπημενη.Αντιθετα τοσο στο ΤΕΙ πληροφορικης οσο και στο αντιστοιχο τμημα στο πολυτεχνειο στην θεσσαλονικη γινεται καλη δουλεια.Και εφοσον ασχολεισαι με προγραμματισμο το ΤΕΙ μου φαινεται οτι εχει παραπανω θεματα στον τομεα αυτον με μειονεκτηματα του τα hardware.

2)Για το που θα βρεις δουλεια ειναι ολα σχετικα , ο καλος ποτε δεν χανεται λεει μια παροιμια.πανε μια βολτα απο τον γιωργο και ρωτα ποσα δινει και τι κανουν οι τεχνικοι του.

Μιλάς απο προσωπική εμπειρία; Δηλαδή φαίνεται πως πέρασες σε σχολή του Πολυτεχίου Θράκης, και δεν ικανοποιήθηκες, μετά δοκίμασες λίγο ΑΕΙ Πληροφορικής Θεσ/νική, αλλά ούτε και απο εκεί έμεινες ικανοποιημένος, και στο τέλος αφού δοκίμασες 5 με 6 σχολές επέλεξες αυτή που γούσταρες στα 45 σου. Τι να πω. Να και κάτι που δεν στο είχα σκεφτεί όταν προσπαθούσα να επιλέξω "το επάγγελμα του μέλλοντος".

Όσο για σένα φίλε που ξεκίνησες αυτή την κουβέντα, μην ζητάς συμβουλές από άτομα που:

1) δεν σε γνωρίζουν (δεν ξέρουν ποιος εισαι, τι σε ενδιαφέρει κτλ)

2) δεν σε νοιάζονται (δεν τους καιγεται καρφί τι θα απογίνεις, δεν θα σε δουν και απο κοντα!)

3) δεν τους ξέρεις (στο κατω κάτω μπορει να σου απαντάει κανα 10χρονο και να πεθαίνει στα γέλια)

Και μια συμβουλη, που φαντάζομαι θα την έχεις ακούσει ήδη: Μην επιλέξεις αυτό που σπουδάσεις με σπουδαιότερο κριτήριο την επαγγελματική αποκατάσταση και την οικονομική ευελιξία που θα σου προσφέρει. Μην μπαίνεις στο τριπάκι του ανταγωνσιμού, της στιγνής επιβίωσης. Η ζωή είναι τέχνη και η ευτύχία βρίσκεται στα πιο απλά πράγματα. Καλή επιτύχια να έχεις.:)

Link to comment
Share on other sites

m3gas το συγκεκριμενο ατομο που εκανες quote τυγχαινει τον έχω γνωρισει απο κοντα και να εχουμε βρεθει καμια 5 φορες για καφε (ασχετο).

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια και τις συμβουλες, τις λαμβανω ολες υποψην και τις επεξεργαζομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλά το στείλατε το παλλικάρι.....δεν λέω ο καθένας παινεύει το σπίτι του και το παλλικάρι είναι και βιαστικό λιγουλάκι :D

εγώ δεν μπορώ να δώσω πληροφορίες για Ελλάδα γιατί ξενιτεύτηκα στην αμερικανική ήπειρο και στόχευσα στα οικονομικά με την πληροφορική σαν δεύτερη επιλογή, αυτό έγινε πριν 23 χρόνια και τότε τα πράγματα ήταν εδώ φτωχά και ο ξενιτεμός ήταν η μόνη λύση, σήμερα τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά και βέβαια η κατάσταση πολύ καλύτερη απο τότε.

Ψάχνομαι κι εγώ τώρα όχι για μένα βέβαια αλλά για τα 2 μεγάλα παιδιά μου που βρίσκονται λύκειο και με ενδιαφέρον παρακολουθώ τα λεγόμενα εδω μέσα....

ενα σχόλιο θα κάνω μόνο....

στην εκπαίδευση υποθέτω οτι έγιναν πολλά βήματα (ελπίζω μπροστά αν και η εικόνα των ΑΕΙ στην ελλάδα δεν φαίνεται και τόσο καλή στις ειδήσεις) δυστυχώς όμως στον εργασιακό τομέα δεν βλέπω να έγινε τίποτα, εξακολουθώ να βλέπω άνεργους και όσο περισσότερα μεταπτυχιακά τόσο μεγαλύτερη ανεργία, λυπάμαι αλλά εγώ αυτή την πραγματικότητα βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από feanorian82

ΝΟμίζω ότι πρέπει να ανήκεις στο ΠΕ19, όπου ΠΕ πανεπιστημιακή εκπαίδευση...

Καθηγητης σε σχολεια μεσω ΑΣΕΠ γινεσαι και απο ΠΕ και ΤΕ.

Αρχική απάντηση από M3gas

Μιλάς απο προσωπική εμπειρία; Δηλαδή φαίνεται πως πέρασες σε σχολή του Πολυτεχίου Θράκης, και δεν ικανοποιήθηκες, μετά δοκίμασες λίγο ΑΕΙ Πληροφορικής Θεσ/νική, αλλά ούτε και απο εκεί έμεινες ικανοποιημένος, και στο τέλος αφού δοκίμασες 5 με 6 σχολές επέλεξες αυτή που γούσταρες στα 45 σου. Τι να πω. Να και κάτι που δεν στο είχα σκεφτεί όταν προσπαθούσα να επιλέξω "το επάγγελμα του μέλλοντος".

Στο πολυτεχνειο Ξανθης θα τελειωσω το καλοκαιρι το μεταπτυχιακο μου , οποτε μπορω να εχω γνωμη για το τι γινεται.Για το ΑΕι πληροφορικης οχι δεν σπουδασα απλα πρωτου δωσω κατακτηριες διαλεξα προσωπικα το τμημα στο οποιο θελω να σπουδασω και να ικανοποιει και του περιορισμους μου : να βρισκεται το τμημα ειτε Θεσσαλονικη ειτε Ξανθη.Ειχα ηδη προσωπικη επαφη με τους καθηγητες του και ηξερα τι περιπου γινεται μεσα στην σχολη.Για αυτο αλλωστε και εδωσα κατακτηριες για το ΤΕΙ Πληροφορικης ενω στο αντιστοιχο ΑΕΙ θα μπορουσα να περασω χωρις εξετασεις. Και οπως καταλαβες εχω αρκετη εμπειρια απο διαφορες σχολες.

Link to comment
Share on other sites

αντε να πω και εγω 2 λογια, μιας και τελειωνω τωρα το τμημα ηλεκτρονικων υπολογιστικων συστηματων στο ΤΕΙ πειραια.

κατ αρχας το τι δουλεια θα βρεις και με ποσα λεφτα δεν ειναι απαραιτητα σχετικο με το τι πτυχια εχεις... απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι μετρανε τα εξης πιο πολυ απο το πτυχιο: βυσμα, ικανοτητα στο ψεμα και στην πολιτικη, και σαν πιο δευτερευων και εφικτο θα σου πω εξειδικευση, προυπηρεσια και πρακτικες γνωσεις, ωστε τη δουλεια που θα κανεις να τη γνωριζεις. Αυτο μετραει περισσοτερο απο τις θεωρητικες γνωσεις τουλαχιστον στη χωρα μας.

αν δεν εχεις αυτα δυστυχως πρεπει να εισαι λιγο τυχερος και ψαγμενος για να βρεις δουλεια με πανω απο 600-700 καθαρα σημερα. Επισης πολλα λεφτα δεν προκειται να βγαλεις ποτε ως υπαλληλος, και κατι διευθυντες που βλεπεις και βγαζουν κατι 10χιλιαρα το μηνα μην τους ζηλευεις και πολυ γιατι οι ανθρωποι δουλευουν κανα 12ωρο τη μερα το λιγοτερο.

θα σου προτεινα να μην αγχωνεσαι απο τωρα. αυτα τα θεματα ψαξε τα καλυτερα οταν τελειωνεις τη σχολη, και η κυριοτερη συμβουλη μου ειναι να κανεις μια μικρη προυπηρεσια παραλληλα με τη σχολη σου πανω στους υπολογιστες. θα σε βοηθησει πολυ. και καποια χρηματα θα βγαζεις και στο εγγυωμαι οτι μετραει παρα πολυ στο βιογραφικο σου στο μελλον.

και μην ξεχνας πως εδω, οτι δηλωσεις εισαι. βγαλε οτι σχολη υπολογιστων θες, και μετα πιασε δουλεια στον προγραμματισμο μαθαινοντας και ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ εκτος της σχολης (και φυσικα απο μεταπτυχιακο..) . οι σχολες σου δινουν μονο ενα πατημα, ειδικα στον τομεα μας τα περισσοτερα πρεπει να τα μαθεις μονος σου.

με λιγα λογια βγαλε μια σχολη και αν μπορεις δουλεψε και κανα χρονο παραλληλα, κανε μεταπτυχιακο εξω σ αυτο που σ αρεσει και που θα εχει ζητηση και τα πραγματα θα ειναι λιγο πιο ευκολα....

ελπιζω να σε βοηθησα λιγο!!!! αν δε συμφωνει καποιος ας το συζητησουμε γιατι ειναι και 4 η ωρα πια και ισως να μου ξεφυγε και κανενα λαθος. bb all :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από M3gas

Η ζωή είναι τέχνη και η ευτύχία βρίσκεται στα πιο απλά πράγματα.

τωρα το προσεξα... πολυ σοφη κουβεντα! εχει να κανει και με αυτο που σου ειπα να μη ζηλευεις τους αλλους. bb ξανα!!

Link to comment
Share on other sites

Στο πολυτεχνειο Ξανθης θα τελειωσω το καλοκαιρι το μεταπτυχιακο μου , οποτε μπορω να εχω γνωμη για το τι γινεται.Για το ΑΕι πληροφορικης οχι δεν σπουδασα απλα πρωτου δωσω κατακτηριες διαλεξα προσωπικα το τμημα στο οποιο θελω να σπουδασω και να ικανοποιει και του περιορισμους μου : να βρισκεται το τμημα ειτε Θεσσαλονικη ειτε Ξανθη.Ειχα ηδη προσωπικη επαφη με τους καθηγητες του και ηξερα τι περιπου γινεται μεσα στην σχολη.Για αυτο αλλωστε και εδωσα κατακτηριες για το ΤΕΙ Πληροφορικης ενω στο αντιστοιχο ΑΕΙ θα μπορουσα να περασω χωρις εξετασεις. Και οπως καταλαβες εχω αρκετη εμπειρια απο διαφορες σχολες.

Δεν μπορείς να έχεισ ιδέα τι γίνεται προπτυχιακά επειδή απλά κάνεις μεταπτυχιακό στο συγκεκριμένο πολυτεχνίο. Αλλιλως αντιμετωπίζονται οι προπτυχιακοί και αλλιώς οι μεταπτυχιακοί, για τον απλό λόγο ότι οι μεταπτυχιακοί πληρώνουν.

Μέχρι στιγμής έχεις εμπειρία από σχολή στην οποία κάνεις μεταπτυχιακό (οπότε προπτυχιάκά...μαύρα σκοτάδια) και για μια άλλη για την οποία έχεις κουβεντιάσει...Κουβεντιάζοντας πάμε στο φεγγάρι!!!!

Δεν έχεις ιδέα τι γίνεται μέσα σε μια σχολή αν δεν σπουδάσεις και ακόμα όταν σπουδάσεις, εάν δεν ασχοληθείς με την σχολή σου. Γι αυτό μην κρίνεις με τόσο απλά κριτήρια τις διάφορες σχολές για τις οποιες έχεις ακούσει κάποια πράματα.

Link to comment
Share on other sites

600 το εξάμηνο. Είναι γνωστό ότι το Δ.Π.Θ. δεν χρηματοδοτείται απο το κράτος αρκέτα (παρόλο που είναι απο τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια και καλύπτει όλη την Θράκη), και έχει τρομερά οικονομικά προβλήματα. Κατάλαβες ποιος ήρθε? Όπου μπαίνει το χρήμα άλλάζουν οι σχέσεις των ανθρώπων. Είσαι πελάτης πλέον. Γι'αυτό έχει διαφορά το προπτυχιακό από το μεταπτυχιακό επίπεδο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ξερω ουτε ενα πανεπιστημιο που να χρηματοδοτειται απο το κρατος "αρκετα".

Οι πληρωμες/διδακτρα ξερω οτι εχουνε να κανουνε με το αν δεν υπαρχουνε προγραμματα (π.χ παιδαγωγικα/φιλολογικα, κατι Α.Σ.Ο.Ε. που την εχουνε δει "uber-scientists") για να συντηρειται το εκαστοτε εργαστηριο και κατα συνεπεια το τμημα. Θελεις να σου πω μηπως το Πανεπιστημιο Πατρων (που υποτιθεται οτι δεν ειναι στο οικονομικο χαλι του Δ.Π.Θ). ποσα "κονδυλια" παιρνει ο καθε καθηγητης απο το κρατος για να συντηρηθει το 2005-2006?? 241 ευρω για ολη την διετια...

Τωρα με το Γ' ΚΠΣ που δεν υπηρχε απορροφηση κονδυλιων και εδιναν αβερτα ερευνητικα προγραμματα (π.χ. Ακμων, με γελοιους ορους και υποχρεωσεις (μονο και μονο για να φαινεται οτι τα λεφτα της ΕΟΚ δεν καθονται) πρεπει να εισαι πολυ ξυστης καθηγητης για να μην παιρνεις προγραμματα και κατα συνεπεια να μην πληρωνεις τους μεταπτυχιακους σου. Ποσο μαλλον να ζητας και διδακτρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pReHiStoRik

Εγώ είμαι άκυρος...δεν μπορώ να μιλήσω...

το μόνο που έχω να πω είναι...

Ότι το ακόλουθω μήνυμα θα μπορούσε να εμφανίζετε στον υπολογιστή του εκάστοτε Ηλεκτρολόγου...

"Απαγορεύεται η είσοδος στους μη έχοντες Ιδεα"

:OT:

Σώπα ρε φίλε, τέτοια σας μαθαίνουν εκεί που είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.