Jump to content



Aπορία με FRITZ!Box Fon WLAN 7050


Spyrious

Recommended Posts

Είμαι έτοιμος να αγοράσω αυτό το modem,αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κάνει για pstn γραμμή.Δεν το διευκρινίζει στην σελίδα

http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=46904&ext=skroutz

http://www.avm.de/de/index.php3?Extern/serverdocs/404.html

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κάποιες εντυπώσεις από το συγκεκριμένο να σου πω τα εξής:

Καταρχήν δεν θυμάμαι αν είναι και modem. Νομίζω ότι είναι μόνο Router.

Το βασικό του προτέρημα είναι η έξοδος ISDN.

Έχει όμως ένα σημαντικό μειονέκτημα (τουλάχιστον ή Γερμανική έκδοση που δοκιμάσαμε με ένα φίλο): Οι codecs που υποστηρίζει το VOIP δεν παίζουν καλά Ελλάδα (συγκεκριμένα με δοκιμές σε γραμμές 1 Mbit (OTE / Vivodi / OTEnet).

Πιο συγκεκριμένα δεν υποστηρίζει πολλούς codecs και δεν ρυθμίζεται όπως άλλα (πχ LINKSYS PAP2) με αποτέλεσμα χαμηλή ποιότητα στην επικοινωνία (δεν θυμάμαι απέξω ποιον ακριβώς codec δεν υποστηρίζει -739 νομίζω; / αυτόν που τρώει 10 kbit - αυτόν με τον οποίον το PAP2 παίζει τέλεια).

Απ ότι κατάλαβα οι όποιες αλλαγές γίνονται μόνο με αλλαγή firmware κάτι το οποίο μειώνει κατά πολύ την χρηστικότητά του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrious

Αν έπαιρνα για modem το usr 9108 και voip το LINKSYS PHONE ADAPTER 2 VOIP PORTS PAP2, πως θα γίνει η συνδεσμολογία;

Απλούστατο:

Σε μία από τις 4 θύρες 10/100 του 9108 συνδέεις το PAP και στην μία από τις 2 αναλογικές εξόδους του PAP συνδέεις μία οποιαδήποτε αναλογική τηλεφωνική συσκευή (ενσύρματη ή ασύρματη).

Από εκεί και πέρα πρέπει να ανοίξεις στο router (9108) την πόρτα που χρησιμοποιεί το PAP.

Τέλος πρέπει να κένεις φυσικά τις κατάλληλες ρυθμίσεις στο PAP (username/password της υπηρεσίας VOIP που χρησιμοποιείς - πχ της HOL δεν έχει χρέωση, ρύθμιση codec κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Στο i-call της ACN πάντως, παίζουν εξίσου καλά και το Linksys PAP2 και το FritzBox 7050 δίχως να αλλάχτει κάποιο firmware...

Οι δοκιμές έγιναν με 2mpbs γραμμή της Acn και με μία 384 της Forthnet...

Το μόνο πρόβλημα που εντοπίσαμε είναι ότι όταν έπεσε κάποια στιγμή το i-call, το Fritz δεν έκανε για κάποιο λόγο failover στον ΟΤΕ, πράγμα περίεργο καθώς το υποστηρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση του Fritz είχατε;

Εμείς δοκιμάσαμε με την υπηρεσία της HOL.

Το θέμα της ποιότητας είναι βέβαια και λίγο υποκειμενικό: Για άλλους ο λίγος θόρυβος είναι ανεκτός, για άλλους όχι. Στην περίπτωσή μας πάντως το Fritz ήταν όντως ενοχλητικό από άποψη θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Το θέμα της ποιότητας είναι καθαρά υποκειμενικό...

To 7050 σε μάυρο χρώμα (από ebay,αυτό που δίνουν οι isp στους συνδομητές τους)...

2 lan, 3 αναλογικές, 1 isdn...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nikpet

Στο i-call της ACN πάντως, παίζουν εξίσου καλά και το Linksys PAP2 και το FritzBox 7050 δίχως να αλλάχτει κάποιο firmware...

Οι δοκιμές έγιναν με 2mpbs γραμμή της Acn και με μία 384 της Forthnet...

Το μόνο πρόβλημα που εντοπίσαμε είναι ότι όταν έπεσε κάποια στιγμή το i-call, το Fritz δεν έκανε για κάποιο λόγο failover στον ΟΤΕ, πράγμα περίεργο καθώς το υποστηρίζει...

Χρίστε, πόσα πακέτα ανά sec έχει η 384 σου?

Εμένα πάντως δεν παίζει και πολύ καλά με αυτή (το spa3000), σε πιο ευρυζωνικές καταστάσεις παίζει μια χαρά εννοείται.

Αρχική απάντηση από Spyrious

Σαν πιο οικονομική λύση αυτό πως το βλέπετε;

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.592074

αυτό παίζει μόνο με skype.

εξαρτάται τι θες να κάνεις.

αν θες να βάλεις π.χ. i-call, hol evoice etc. θες υποστήριξη του sip πρωτοκόλλου.

εγώ θα σούλεγα ή linksys pap2 ή sipura spa3000 που είναι standard αξίες :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ξερει κανεις αν το FRITZ!Box Fon WLAN 7050 ειναι αυτο που δινει τωρα η ΗΟL στους συνδρομητες της??

Αν ναι ειναι καλο?εννοω σε σημειο να μην παρω το zyxel...

Το θελω για γραμμη 4mbit:cool:

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει καιρός από τότε που άνοιξε το thread και έχοντας στο διάστημα αυτό δοκιμάσει την πανευρωπαϊκή (όχι Γερμανική) έκδοση του 7050, να πω καταρχήν ότι πρόκειται για πολύ καλό μηχανάκι.

Αρχική απάντηση από blade_pan

Ξερει κανεις αν το FRITZ!Box Fon WLAN 7050 ειναι αυτο που δινει τωρα η ΗΟL στους συνδρομητες της??

Δεν ξέρω αλλά θα μου έκανε εντύπωση καθώς είναι ακριβούτσικο (200+ )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Ξερει κανεις αν το FRITZ!Box Fon WLAN 7050 ειναι αυτο που δινει τωρα η ΗΟL στους συνδρομητες της??

Αν ναι ειναι καλο?εννοω σε σημειο να μην παρω το zyxel...

Το θελω για γραμμη 4mbit:cool:

Καμία σχέση της Hol είναι ένα μικρότερο μοντέλο.

Αλλά κάνει πολύ καλά την δουλεία του και για VOIP

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποιο fritzbox θα εχω...θα μου δωσει η HOL ενα δωρεαν με τη συνδεση που πηρα....

Τωρα εχω το usr9106 αλλα δεν κανει για ADSL 2 οποτε ελεγε να επαιρνα κανα zyxel.αποκει κει περα ομως επειδη η ΗΟL δινει τσαμπα το fritz λεω να το τεσταρω πρωτα να δω τι λεει,ομως δεν νομιζω να ειναι το 7050...

εσυ ποιο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα 7050 αλλά όχι με HOL το έχω αγοράσει εγώ, κάποιοι φίλοι μου με HOL έχουν το fritz που δίνει δεν θυμάμε πιο είναι αλλά είναι πολύ καλό σε dls και voip οτι είναι και το 7050 απλά εγώ το 7050 το έχω συνδέσει με τηλεφωνικό κέντρο γιατι δίνει SO εξόδους που το μικρό δεν έχει

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια επειδη αγορασα και γω το πακετο 512 της hol πως μπορω να δω μεσα απο την σελιδα του site της αν ενεργποιηθηκε η γραμμη μου?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.