Jump to content



Ας μιλήσουμε για τις 7800GS (agp)...


Freedom

Recommended Posts

ωραια καρτουλα....

αλλα μου κολλησε το aquamark ομως..

Μηπως λογω θερμοκρασιας η κατι παρομοιο εκοψε η καρτα(αυγολεμονο ηταν?) και εβγαλε αυτο το σκορ??

Συμφωνα με αυτη σελ θα επρεπε να βγαζεις κανενα 17-18χιλ sto gfx(18-20 βγαζουν οι gt-gtx)....το 12παρα ειναι ανεξηγητα χαμηλο.....

Aπο την αλλη παλι, μπορει και να εχεις δικιο...

καλοριζικη ακομα μια φορα παντως:flower:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 23:13]

ωραια καρτουλα....

αλλα μου κολλησε το aquamark ομως..

Μηπως λογω θερμοκρασιας η κατι παρομοιο εκοψε η καρτα(αυγολεμονο ηταν?) και εβγαλε αυτο το σκορ??

Συμφωνα με αυτη σελ θα επρεπε να βγαζεις κανενα 17-18χιλ sto gfx(18-20 βγαζουν οι gt-gtx)....το 12παρα ειναι ανεξηγητα χαμηλο.....

Aπο την αλλη παλι, μπορει και να εχεις δικιο...

καλοριζικη ακομα μια φορα παντως:flower:

Ευχαριστώ αδελφέ...

Ας αφήσουμε προς το παρόν τα marks και ας παίξουμε με τον μέσο όρο fps...λάθος δικό μου που αφησα τον μεσο όρο των FPS εξω απο τις εικόνες...

Στα 375/1.2 η κάρτα μου έδωσε 65,82FPS...

Από το λινκ http://www.guru3d.com/article/Videocards/319/12/ θα δεις οτι η ιδια κάρτα default εδωσε 61FPS...αρα εκει παίζουν πανω κάτω οι GS...τα marks είναι άλλη ιστορία...

Ομοίως στα 510/1.32 η κάρτα έδωσε 70,32FPS...(ναι, οντως, πολύ μικρή άνοδος)...

post-58-1416072425,7632_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πρίν αποχωριστώ την 6600GT είχα πάρει μερικές μετρήσεις σχετικά με την καταναλωση ρευματος...ετρεξα τα ίδια τεστς και με την 7800GS για να εχουν ένα clue τα παιδια που ενδιαφέρονται για την κάρτα σχετικά με την καταναλωση...(πάντα σε σχέση με μια 6600GT ε? Πάλι δεν μιλάμε για απόλυτες τιμες)...

Για τις Full load μετρήσεις χρησιμοποιησα το κλασσικό cpu-burnin. Στο 3dMark2006 έτρεχα ΜΟΝΟ το πρώτο τεστ.

6600GT, P4@3.46Ghz

Idle cpu, 6600GT Non-OCed: 194VA

Full load, 6600GT Non-OCed: 248VA

3dMark2006, 6600GT Non-OCed: 257VA

3dMark2006, 6600GT@580/1100: 264VA

7800GS, P4@3.46Ghz

Idle cpu, 7800GS Non-OCed: 200VA

Full load, 7800GS Non-OCed: 257VA

3dMark2006, 7800GS Non-OCed: 295VA

3dMark2006, 7800GS@510/1.32: 305VA

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod [Σήμερα, στις 12:01]

Φίλε αν μπορείς δώσε και τα σκορ που είχες με την 6600gt για σύγκριση

Συγκριση GeForce 6600 GT (AGP) 128 MB, GeForce 6800 GS (AGP) 256 MB, GeForce 6800 GT (AGP) 256 MB και GeForce 7800 GS (AGP) 256 MB στο κάτωθι λινκ...

http://www.guru3d.com/article/Videocards/319/1/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Freedom

Συγκριση GeForce 6600 GT (AGP) 128 MB, GeForce 6800 GS (AGP) 256 MB, GeForce 6800 GT (AGP) 256 MB και GeForce 7800 GS (AGP) 256 MB στο κάτωθι λινκ...

http://www.guru3d.com/article/Videocards/319/1/

Το ότι δεν έχει την Ultra με βάζει σε μεγάααααααααλες σκέψεις. Βέβαια θα μπορούσα να ψάξω αλλά δε μπαίνω στη διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired [Σήμερα, στις 19:55]

Το ότι δεν έχει την Ultra με βάζει σε μεγάααααααααλες σκέψεις.

Γιατί, νομίζεις οτι το κρατάει κανένας κρυφό???

Για πολλοστή φορά, πάρε το λινκ και κρίνε μόνος σου...

http://www.tomshardware.com/2006/02/02/nvidia_7800gs_confirms_agp_aint_dead_yet/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Freedom [09-02-2006 09:36]

@overvolt: ολα καλά και όλα ωραία...αλλά πιστεψε με δεν την πουσάρω για πλάκα...πουσάρισμα σημαίνει και εξτρα επιδόσεις...για αυτό ποσταρα και benches default/OCed...οχι για τα απολυτα νουμερα (ουτε καν τα έχω καταχωρήσει στo ORB) αλλά για να δείτε την διαφορά της απόδοσης...επειτα όσο η θερμοκρασία παραμένει σε χαμηλά επίπεδα (115C είναι το thershold, 73 maximum είδα εγώ) και ΔΕΝ παιζεις με τα ρευματα, δεν μπορουν να συμβουν και πολλά πραγματα...τέλος αν ΔΕΝ θέλεις να χωσεις εξτρα χρήματα, πουσάρεις μεχρι εκει που σε παιρνει με το τρέχον setup...αρα 510/1.32 για μενα με την στανταρντ ψυκτρα κοκ...να σκάσω Χ ευρώ για να πάρω και 10Mhz στον πυρήνα και άλλα 100Mhz στις μνήμες, οχι δεν έχει νόημα για την συγκεκριμένη κάρτα...και είσαι σωστός οταν λές οτι "επεξεργαστης , και οι μνημες , και η μητρικη πεζει τον ρολο της "...για αυτό τονίζω οτι το bottleneck στο συστημα μου προσωπικά πιστευω οτι είναι τα cpu/ram αυτή την στιγμή...

Να σε καλά φίλε μου .. από τα αυτά που γράφεις , φαίνεται ότι το ξέρεις πολύ καλά το μάθημα . ;)

Βεβαία εγώ γράφω για ενημέρωση στους πιο νέους , έτσι ώστε να μην καβαλάνε το καλάμι , από τη χαρά τους , η από αδικαιολόγητο ενθουσιασμό .

Φιλικά Κυριάκος . :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired [10-02-2006 19:55]

Το ότι δεν έχει την Ultra με βάζει σε μεγάααααααααλες σκέψεις. Βέβαια θα μπορούσα να ψάξω αλλά δε μπαίνω στη διαδικασία

Εαν βάζανε την Ultra διπλά , η έστω την 6800GT στα 380 1100 , που την έχουν άπαντες, τότε η 7800GS δεν θα έκανε και μεγάλη εντύπωση . ;)

Μεγάλη εντύπωση μου έκαναν οι 6800GS , έρχονται ολες χρονισμένες απο 350-1000 η 370-1050 η 380-1100 από την μαμά τους !!

Πάει το μεγάλο μας μυστικό ... το έμαθαν οι εταιρείες :D :D

Τώρα, τι θα κάνουμε για να λεγόμαστε Overclockers ??

Θα τυλαμε Φύκια για σουσι ??? :boxed: :clap: :D

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αλλά μην ξεχνάς ότι και οι 2 κάρτες είναι σε υψηλότερα επίπεδα τιμών,άμα τις βρει κανείς δηλ.,από μία 7800 GS και επιπλέον πιστεύω ότι δεν έχουν βγει ακόμα τα παιχνίδια εκείνα ώστε να φανούν μεγάλες διαφορές μεταξύ των σειρών 6 και 7 σε AGP πάντα!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτη η υλοποιηση ειναι αξιοπιστη??

http://www.compusa.com/products/product_info.asp?product_code=337467&pfp=BROWSE

Μου κανει εντυπωση παντως οτι στο site της PNY δεν το εχει ενω στην φωτογραφια φαινεται οτι το γραφει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt [12-02-2006 05:22]

Πάει το μεγάλο μας μυστικό ... το έμαθαν οι εταιρείες :D :D

Τώρα, τι θα κάνουμε για να λεγόμαστε Overclockers ??

Θα τυλαμε Φύκια για σουσι ??? :boxed: :clap: :D

Τι βαρύγδουπες δηλώσεις είναι αυτές ρε φίλε; Από που και ως που εσύ overclocker; Αφού σε κάθε post σου βλέπω ότι αποθαρρύνεις τους πάντες όσον αφορά το oc. Και φαίνεται από το rig σου 2,8@3,3 :D :D

Link to comment
Share on other sites

Με γειά η κάρτα Freedom και από εμένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την κατανάλωση όμως.Τα αποτελέσματα που παρέθεσες σε σχέση με την 6600gt δεν τα κατάλαβα είναι η αλήθεια.Το μόνο που μπόρεσα να διακρίνω είναι ότι οι τιμές έχουν μικρή διαφορά μεταξύ τους, αν κατάλαβα σωστά κιόλας! :D

Ενδιαφέρομαι και εγώ για μια νέα κάρτα (agp πάντα) και υποψήφιες είναι οι εξής δύο: 7800gs και 6800gs.Η αλήθεια είναι πως δε θα είχα πρόβλημα να πάρω την 7800 με τη σημερινή τιμή της, αλλά τίθεται το θέμα του τροφοδοτικού.Έχω ένα levicom 420w.Από όσα έχω δει μέχρι στιγμής, γιατί το θέμα αυτών των δύο καρτών το ψάχνω από τις αρχές του χρόνου, τα 400 με 420 watt θεωρούνται το ελάχιστο για να είσαι εντάξει με την 7800.Ωραία, είμαι στο κατώτατο σκαλί, αλλά το θέμα είναι πως στα 12v το τροφοδοτικό μου βγάζει 15A, ενώ προτείνεται 20.Αν πάρω την κάρτα λοιπόν, θα έχω προβλήματα;Δε θα ήθελα να αλλάξω και τροφοδοτικό γιατί το κόστος ανεβαίνει τόσο που δεν αξίζει με τέτοιο ποσό, νομίζω, να μη μεταβώ σε pci-e.Οπότε σε αυτή την περίπτωση πάμε για 6800 και είμαστε ωραίοι.Οποιαδήποτε γνώμη θα τη θεωρούσα κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη! :worship:

Πάντως πραγματικά δεν αξίζει αν έχεις ήδη μια 6800ultra, εκτός αν πουλήσεις την πρώτη καλά και η διαφορά τιμής είναι μικρή.Δε μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις όμως.Προσωπικά αν έχεις ακόμα και μια 6800gt σήμερα, δε βρίσκω κανένα λόγο να την αλλάξεις.Επίσης νομίζω πως από άποψη τιμής, αν σκεφτούμε κιόλας πόσο νέα κάρτα είναι, είναι μια χαρά.Συγκρινόμενη με μια 7800gt εντάξει δεν έχει τύχη.Αλλά δεν έχει κανένα νόημα η σύγκριση αυτή.Από τη στιγμή που είναι η πιο δυνατή agp κάρτα (ή έστω σχεδόν η πιο δυνατή) και είναι πιο φθηνή ακόμα και από μια 6800gt, νομίζω πως είναι κάτι παραπάνω από δελεαστική.

Link to comment
Share on other sites

lol

Μάλλον κάποιο λάθος έχει γίνει γιατί αποκλείεται να έχει η 7800 GS 20 pixel και 7 vertex pipelines :blink: :blink:

Εξάλου όσα άρθρα ανφέρονται σε 7800 GS τονίζουν το γεγονός ότι μιλάμε για κομμένη έκδοση σε σχέση με αυτές σε PCI-e!!!!!

Καλή η περίπτωση της XFX όπως και να έχει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bigi [Σήμερα, στις 17:07]

Ε, ναι προφανώς.Το αντιγράψανε από την 7800gt και αλλάξανε μόνο το <<S>>.’μα βαριέται ο άνθρωπος...:tomato:

Για τα της κατανάλωσης ξέρει παιδιά κανείς κάτι να μας πει;

Από μια συνέντευξη που είδα στο νετ εκπροσώπου της nvidia λέει ότι από 350w και πάνω είσαι cool. Όσο για το τροφοδοτικό σου το είχα και γω κάποια στιγμή. Όχι τίποτα ιδιαίτερο αλλά ούτε και το χειρότερο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.