Jump to content



DELL 2407FPW και 2007FPW specs.


Πριονέτο

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Καποιες (ελαχιστες) φορες ο spc εχει δικιο.Μπορει να παρεις με το παλιο fw αλλα να μην εχεις προβλημα.Μην το θεωρεις δεδομενο και μην χαλαστεις αν παρεις παλιο fw αλλα τελικα δεν εχει προβλημα η οθονη.Μην βαζουμε τσαμπα το μικροβιο μεσα μας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Καποιες (ελαχιστες) φορες ο spc εχει δικιο.Μπορει να παρεις με το παλιο fw αλλα να μην εχεις προβλημα.Μην το θεωρεις δεδομενο και μην χαλαστεις αν παρεις παλιο fw αλλα τελικα δεν εχει προβλημα η οθονη.Μην βαζουμε τσαμπα το μικροβιο μεσα μας...

Κάποιες (πάντα) φορές έχει δίκιο. :p

Λολέν πάντως γιατί στην προκειμένη περίπτωση και διαβάζοντας την απάντηση της DELL σε ένα forum, το πρόβλημα μου φάνηκε υπαρκτό (ακούγεται λογικό καθώς δεν είναι σαν κάτι άλλα πχ του τύπου ''Το backlight μου φαίνεται ότι δεν είναι ομοιόμορφο'' όπου υπεισέρχεται ο υποκειμενικός παράγοντας και από τα οποία ξεκινάνε τα ράδιο αρβύλα περί ''ελαττωματικών παρτίδων'' κλπ).

Link to comment
Share on other sites

παίδες γνωρίζει κανένας, αν κάνω παραγγελία τώρα από την dell hellas αν η οθόνη που θα παραλάβω θα είναι η τελευταία revision ή τέλος πάντων αν έχει περασμένο το τελευταίο firmware??

έχω ήδη ζητήσει προσφορά για την 2007, αλλά δυο φορές που μιλήσα μαζί τους δεν μπορούσαν να μου δώσουν απάντηση στο ερώτημα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

λυθηκε το προβλημα για το color banding αλλα...

Dell has a firmware update that adjusts the ACC (Adaptive Color and Contrast) & ACM (Active Color Management) features, eliminating the banding issue when using the Desktop mode. All of these monitors have three display modes: Desktop, Multimedia and Gaming. The firmware turns off Faroudja video processing in Desktop mode. It remains enabled in the other two modes
This flash cannot be done at your home.

Δυστυχως αν και πολυ στυλατη εξωτερικα οθονη...προσωπικα nope...:getlost:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από Jos3ph [05-08-2006 15:27]

Το πήρε κάποιος συμφορουμίτης τελικά;

κανα μινι review όχι τόσο για τα εντυπωσιακά του αποτελέσματα όσο εαν παρουσίασε προβλήματα;

φιλε Jos3ph εχω την 2007 εδω και ενα μηνα περιπου, απλα δεν ειμαι ο ανθρωπος που θα μιλησει για ghosting, banding, response time κτλ, οποτε καταλαβαινεις οτι δεν μπορω να προσφερω στο forum λεγοντας την αποψη μου. ειναi βλεπεις και η πρωτη μου tft και μαλιστα wide, και το σοκ απο την μεταβαση απο την 17αρα crt ειναι μεγαλο :boxed:

για τη χρηση που κανω εγω παντως(κοινες desktop εργασιες) ειναι μια χαρα. για games αν και η καρτα μου που ειναι μια 9600le δεν βοηθαει, δεν παρατηρησα καποιο προβλημα σε native αναλυση στο tomb raider - the legend(κλειστα βεβαια ολα τα φιλτρα). για video και ταινιες αν κοιτας απο κοντα σιγουρα υπαρχει μια αλλιωση στην ποιοτητα, απο μακρια παντως που ειδα 1-2 dvd ολα ειναι μια χαρα.

εδω να πω οτι η ποιοτητα κατασκευης μου φαινεται εξαιρετικη, ωραιο μενου ρυθμισεων αν και τα εχω αφησει ολα στα default, πολυ ομορφη και στιβαρη βαση και φυσικα οι 4 εισοδοι συνδεσης και οι Usb θυρες εντυπωσιαζουν. ευτυχως οι φοβοι μου (οπως και καθε πρωταρη στις tft) για καμμενα pixels δεν επιβεβαιωθηκαν, (το απολυτο zero!!!! :T: )

και τελος για τα 538 που εδωσα συνολικα, νομιζω οτι εκανα μια πολυ καλη αγορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 09:30]

τι rev είναι η οθόνη σου psybill?

ειναι Α01. ξερω οτι δεν ειναι το τελευταιο, αλλα αν εχω καταλαβει σωστα το προβλημα του banding ειχε λυθει απο αυτο το revision.

να σου πω την αληθεια πιο πολυ αγχος ειχα για τα καμμενα pixels παρα για το banding που ουσιαστικα δεν εχω καταλαβει και τι ακριβως ειναι. ετσι αφου ειμαι στο 0 απο pixels ειπα να μην κανω καμια κινηση για αντικατασταση απο την dell.

εσυ τι μου προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Αφου είσαι Α01 πρέπει να εισαι ΟΚ. Αν ήσουν Α00 τότε βουρ για αλλαγή...αλλά δεν είσαι.

Κάνε δοκιμές για banding με gradient εικονες και αν δεις κάτι ζήτα αντικατάσταση με Α02. Αν δεν δεις τίποτα...να την χαίρεσαι.

Εγώ έστειλα τη δικιά μου πακέτο πίσω και περιμένω Α02.

Πάντως πολύ τζιτζι η οθονούλα:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 09:56]

Αφου είσαι Α01 πρέπει να εισαι ΟΚ. Αν ήσουν Α00 τότε βουρ για αλλαγή...αλλά δεν είσαι.

Κάνε δοκιμές για banding με gradient εικονες και αν δεις κάτι ζήτα αντικατάσταση με Α02. Αν δεν δεις τίποτα...να την χαίρεσαι.

Εγώ έστειλα τη δικιά μου πακέτο πίσω και περιμένω Α02.

Πάντως πολύ τζιτζι η οθονούλα:T:

οπως ειπα και παραπανω, δεν εχει προβλημα τουλαχιστον για τα δικα μου δεδομενα, οποτε δεν νομιζω να μπω σε τετοια διαδικασια.

ποσο θα περιμενεις για τη νεα οθονη? κακνονικα δεν θα επρεπε να γινει αμεση αντικατασταση χωρις να περιμενεις?

Link to comment
Share on other sites

Ε για να γίνει άμεση πρέπει να υπάρχει και άμεσα revA02 για να μου δώσουν...περιμένουμε λίγο λοιπόν.

Πάντως αν θες να τσεκάρεις στείλε μου σε πμ το μαιλ σου να σου στείλω ένα αρχειάκι που εμφανίζει gradients για να είσαι σίγουρος.

Και στο Guru3d υπάρχει το DPT.exe σαν download που τεστάρει για νεκρα πίξελ και υποπίξελ.

Στο λαπτοπ μου ανακάλυψα με δαύτο ότι έχω 1 ψώφιο κόκκινο υποπίξελ:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να δείτε πόσο μας κλέβουνε. Αν πας στην dell hellas(ή όπου σε πάει τσπ όταν διαλέγεις Ελλάντα), θα δεις ότι η 2407WFP κάνει 969euro(χωρίς ΦΠΑ)

http://dellware.euro.dell.com/dellstore/dellware/config/default.asp?s=grbsd&l=en&c=gr6198&cu=grbsd&v=d&b=Dgr_200-38595

Αν πας στη dell αμερικής(USA), θα δεις ότι η ίδια οθόνη κάνει 703$(χωρίς ΦΠΑ), δηλαδή 546euro.

http://accessories.us.dell.com/sna/productdetail.aspx?sku=320-4335&cs=04&c=us&l=en

969euro(χωρίς ΦΠΑ) στο Ελλάντα, 546euro(χωρίς ΦΠΑ) στην Αμερική. Το ΦΠΑ στο Ελλάντα είναι 19% ενώ στην Αμερική είναι γύρω στο 10%(ανάλογα τη πολιτεία που μένεις). Δηλαδή, με ΦΠΑ οι τιμές είναι 1153euro στο Ελλάντα και 600euro στην Αμερική. ’ρα στο Ελλάντα την ίδια οθόνη, από την ίδια εταιρία, τη πληρώνουμε 2πλάσια τιμή.

Σκόπευα να την αγοράσω τη συγκεκριμένη οθόνη αλλά όταν είδα τη παραπάνω κοροϊδία, ξενέρωσα όσο δεν παίρνει. Πιο φτηνά σου βγαίνει να πάρεις το αεροπλάνο, να πας στην αμερική και να πάρεις την οθόνη, παρά να την πάρεις από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τότε πάνε στην Αμερική και πάρ'το , αλλά θα μείνεις χωρίς εγγύηση αφού δεν ισχύει στην ευρώπη και κυρίως η DELL δεν έχει την ίδια αγορά στην ευρώπη ώστε να προσφέρει καλύτερες τιμές ... Το εισιτήριο για αμερική και πίσω πάει γύρω στα 2000 ευρώ ... Αλλωστε είναι ακόμα φρέσκια , 6 μήνες νομίζω; , φαντάζομαι τα χριστούγεννα θα βγει στο σφυρί με 600-700 ευρώ ...

Link to comment
Share on other sites

Jos3ph οι dell φτιάχνονται στην ιρλανδία... αν και έχουμε άλλους ειδικότερους εδώ να μας το πουν...

Και η εγγύηση της dell νομίζω επιτρέπει μεταφορά από χώρα σε χώρα... τουλάχιστον στα pda γίνεται με το service tag

Link to comment
Share on other sites

Με λιγότερα από 1000euro(920euro) πας και έρχεσαι Νέα Υόρκη(με british airways, jfk airport, economy class).

Flight reservation summary

08:15 departure 10:15 arrival ATHENS - LONDON

British Airways BA 631 (Boeing 767-200)

Departure date : 18 August 2006 Friday

Arrival date : 18 August 2006 Friday

13:40 departure 16:10 arrival LONDON - NEW YORK

British Airways BA 177 (Boeing 747-400)

Departure date : 18 August 2006 Friday

Arrival date : 18 August 2006 Friday

20:30 departure 08:25 arrival NEW YORK - LONDON

British Airways BA 114 (Boeing 747-400)

Departure date : 25 August 2006 Friday

Arrival date : 26 August 2006 Saturday*

11:50 departure 17:35 arrival LONDON - ATHENS

British Airways BA 632 (Boeing 767-200)

Departure date : 26 August 2006 Saturday

Arrival date : 26 August 2006 Saturday

Price details

Adult(s) 682.00 x 1 682.00 EUR

Tax 239.10 EUR

Total 921.10 EUR

Σύμφωνα με το www.memphis.gr(δεν το ξέρω το site ή/και πόσο αξιόπιστο/φτηνό είναι, απλώς το βρήκα με το google). Νομίζω ότι συμπεριλαμβάνει τους φόρους αεροδρομίου, κλπ. Δηλαδή 2 οθόνες να πάρεις, το έβγαλες τσάμπα το ταξιδάκι.

Τσπ, το νόημα είναι ότι μας κλέβουν. Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος για να υπάρχει τόσο γιγάντια διαφορά στη τιμή. Γιατί όλες οι αμερικάνικες(και γιαπωνέζικες) εταιρίες χρησιμοποιούν το 1$=1euro; Γιατί υπάρχει τόσο γιγάντια διαφορά στις τιμές των ηλεκτρονικών; Προφανώς, δεν είναι θέμα μεταφορικών ή δασμών. Μήπως υπάρχουν άλλοι λόγοι;

Και σαν να μην μας έφτανε αυτό, έχουμε και το ελληνικό κράτος με το 19% ΦΠΑ(το κερασάκι στη τούρτα).

ΥΓ Ακόμα και λάθος να έχω καταλάβει και να είναι 2k το εισητήριο, δεν έχει σημασία(πάρε 4 οθόνες αντί για 2). Σημασία έχει ότι η διαφορά στη τιμή είναι γιγάντια.

Link to comment
Share on other sites

NIB έχεις ακούσει ποτέ την λέξη 'Τελωνείο';

Είπε κανείς πως η dell στην ελλάδα ασχολείται με ψιλικοκό; (aka retail). Ασχολείται με μεγάλες πωλήσεις σε δημόσιο και εταιρίες, όπου φυσικά εκεί είναι άκρως ανταγωνιστική. Απλά δεν την ενδιαφέρει να πουλήσει σε home users... Αν κάποιος όμως αποφασίσει να τα σκάσει θα πάρει εξαιρετικό service next business day με επισκεύη/αντικατάσταση onsite

Είναι τόσο απλό.

H dell ελλάς ακολουθεί τον δρόμο που χάραξε η rainbow. (στον τομέα των πωλήσεων και όχι στο θέμα του service)

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις και βίζα η οποία δεν είναι μέσα... Τέσπα το θέμα δεν είναι να πας NY αλλά LAS VEGAS οοπς λάθος forum ... Δεν είναι εδώ για αποτοξίνωση του τζόγου ...

Γενικά σε κάποια πράγματα οφελούμαστε περισσότερο ( πχ WL100 προτζέκτορας 2000 ευρώ πιο φτηνα απο οπουδήποτε αλλού στην Ευρώπη ) και σε κάποια άλλα αδικούμαστε ... Τύφλα να έχει το μονοπώλειο του ΟΤΕ ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NIB [Σήμερα, στις 00:20]

Τσπ, το νόημα είναι ότι μας κλέβουν. Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος για να υπάρχει τόσο γιγάντια διαφορά στη τιμή. Γιατί όλες οι αμερικάνικες(και γιαπωνέζικες) εταιρίες χρησιμοποιούν το 1$=1euro; Γιατί υπάρχει τόσο γιγάντια διαφορά στις τιμές των ηλεκτρονικών; Προφανώς, δεν είναι θέμα μεταφορικών ή δασμών. Μήπως υπάρχουν άλλοι λόγοι;

Αυτό ισχύει παντού στην Ευρώπη και για τα περισσότερα προϊόντα. Στην Αγγλία είναι 1$=1£. Στην Αμερική δεν έχουν ΦΠΑ αλλά ρώτα κανένα Αμερικάνο πόσο πληρώνουν για φορολογία και για ασφάλειες - στην καλύτερη περίπτωση θα σου μείνει στα χέρια με το που αναφέρεις τη μαγική λέξη "tax".

Αν πάρεις από τη Dell

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.