Jump to content



Κατασκευαστικες διαφορες αναμεσα σε AMD cpu and INTEL cpu............


Qlim4X

Recommended Posts

Εγώ νομίζω οτι το αποπήρατε το παλικάρι.

Ντάξει μπορεί να ηταν άκυρο το 10-15% αλλά αυτά που λέει για απόσταση κλπ έχει δίκιο. Γι'αυτό και στις μητρικές οι "δρόμοι" δεν έχουν όλοι το ίδιο σχεδιασμό και ούτε "πάνε όλοι μαζί" και άλλοι κάνουν ζικ ζακ κλπ για να κάνουν το μήκος του δρόμου Α ίση με το μήκος του δρόμου Β και τελικά να συντονίζονται κοκ.

Επίσης γι'αυτό αν συκρίνουμε ένα λαπτοπ με ένα ντεσκτοπ σύστημα με ακριβώς ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά το λαπτοπ θα έιναι κάτι τις ανεπαίσθητα πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Μα δεν μας είπε τίποτε νέο βρε NoDsl, όλοι γνωρίζουμε ότι ο ενσωματωμένος mem controller είναι πλεονέκτημα σε σχέση με τον P4 που βρίσκεται στο chipset.

Αλλά δεν χρειαζόμασταν διάγραμμα γιαυτό, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl

Εγώ νομίζω οτι το αποπήρατε το παλικάρι.

όσο μικραίνει η λιθογραφική μέθοδος, τόσο ο απτός κόσμος μας αποχαιρετά και υπάρχουν άλλα φαινόμενα που δεν μπορείς να τα παρατηρήσεις με το μάτι, ούτε γενικά με άμεσες προσεγγίσεις.

djalexxx, δεν είπαμε τίποτα για τον καθηγητή σου.

οι απλοποιημένες απόψεις είναι πολύ καλές για να καταλαβαίνει αυτός που δεν ξέρει (=οι μαθητές, σπουδαστές) τα φαινόμενα στο περίπου, αλλά από κει και πέρα μάλλον δεν επαρκούν.

προσωπικά δηλώνω παντελή άγνοια στον τομέα, παρ'όλο που ξέρω περίπου πως δουλεύει ο επεξεργαστής και έχω κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις φυσικής. οι γνώσεις μου αυτές μου επιτρέπουν να σου πω κατ'αρχάς ότι 10-15% είναι μη αποδεκτό από άποψη σφάλματος (σαν να ζυγίζεις πατάτες) και κατά δεύτερον ότι δεν είναι πολύ εύκολο να προσεγγίσεις θεωρητικά τη λειτουργία των σημερινών υπολογιστών, με 6-8 layer pcb και με χαώδεις επεξεργαστές.

πες μας όμως τι σπουδάζεις και που, το αντικείμενο (αν είναι αυτό που είπες) φαίνεται πολύ ενδιαφέρον :)

Link to comment
Share on other sites

σπουδαζω στο πανεπιστιμιο του hertfordshire στην αγγλια μεσο του ist..

που σιμενει 2 χρονια ελλαδα και πτιχιακι στην αγγλια....

τα μαθηματα γινοντε εξολοκλιρου στα αγγλικα

εμαι στο τμημα του computer science ακι ιδικοτιτα computer engeneering.....

ξεκινας με βασικα μαθηματα περι υπολογιστον και μετα καταλιγεις με την ιδικοτιτα σου....

οσο για τα cpu η μετακινιση τον ηλεκρονιων πια δεν γινετε μεσα απο τους αγογους αλλα αναμεσα σε αυτους λογο τις υψιλης ταχιτιτας τους...

τα σχεδια για τα cpu τα ζιτισα για να μπορο να μελετισο τις διαφορες αναμεσα στις 2 εταιριες και να καταλαβω τι κανει την μαι καλητερι απο την αλλη...

πρωτον ειναι ο ενσοματομενος controler.....

δευτερον η amd χρισιμοπειη εναν 64byto cpu σε σχεση με την ιντελ που εχει 2χ32 για αυτο και η μεγαλητερι θερμικη συμπεριφορα παρολο την μικροτερι ληθογραφια

τριτον η εσοτερικη σχεδιαση της executiom unit

τεταρτον η μεγαλητερι L1 cache

αυτα...............

ελπιζω να σας καλιψα εστο και λιγο......

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που κανει τον Κ8 να ξεχωριζει ειναι ο τροπος με τον οποιο διαχειριζεται τη μνημη.Το Northbridge ειναι υπευθηνο για την επικοινωνια με την μνημη του συστηματος.Ο επεξεργαστης

συνδεεται με το Northbridge μεσω του FSB.Η CPU χρησιμοποιει το Northbridge ως μεσολαβητη για την προσπελαση της μνημης,αυξανοντας την καθυστερηση(latency).Καθως η λειτουργει στα 400MHZ και το FSB ειναι ημικατευθηντικης επικοινωνιες(Half duplex),τετοιου ειδους συνδεσεις μπορουν να επιφερουν συμφορηση στο συστημα στο συστημα(Κ7).Στον επεξεργαστη Κ8 η AMD ενσωματωσε τον ελεντη μνημης στην ιδια την CPU.Αυτο σημαινει οτι ο επεξεργαστης μπορει να κανει απευθειας προσπελαση της μνμης του συστηματος αυξανοντας την ταχυτητα σχεδων ολων τον εφαρμογων.Πλεον,δεν εχει σημασια η επιροη του chipset στην γενικοτερη αποδοση του συστηματος,οποτε θα εχουμε φθηνοτερες mobo.Eπισης ενα αλλο θετικο χαραχτηριστικο ειναι η αντικατασταση του FSB των 400MHZ με την συνδεση HYPER TRANSPORT με ταχυτητα χρονισμου τα 2MHZ και μαλιστα με μεταφορες δεδομενων διπλης κατευθηνσης(full duplex).Το

επιπλεον ευρος μεταφορας,εξαλειφει καθε προηγουμενη υστερηση και την πιθανοτητα συμφορησης

Το παρον κειμενο ειναι παρμενο απο το περιοδικο ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

δυσκολη μερα η δευτερα.... απο την μια ο hipro, απο την αλλη ο cannisterman με τους fx60x3 σου ερχετε και ο αλεξ πακετο να σου λεει " η amd χρισιμοπειη εναν 64byto cpu σε σχεση με την ιντελ που εχει 2χ32 "....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Και με τον dothan τι παίζει που δεν τα έχει ενσωματωμένα? :p

o dothan ειναι αλλη ιστορια.

Παρακαλω για πληροφοριες απευθηνθητε στον κυριο HIPRO5:P

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

τελικα...τι συζητατε, για σχεδιαστικες ή κατασκευαστικες διαφορες?

Η δική μου γνώμη είναι ότι το προσεγγίζουμε από την ιατρική πλευρά. Πως τσεκάρει ένας ντοκτορ την ακτινογραφία και σου λέει έχεις κάταγμα? έτσι και εμείς τσεκάρουμε τις φώτος και έχουμε άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Η δική μου γνώμη είναι ότι το προσεγγίζουμε από την ιατρική πλευρά. Πως τσεκάρει ένας ντοκτορ την ακτινογραφία και σου λέει έχεις κάταγμα? έτσι και εμείς τσεκάρουμε τις φώτος και έχουμε άποψη.

Φανη περιμενω την τελικη σου διαγνωση:hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 07:49]

τεταρτον η μεγαλητερι L1 cache

H μεγαλυτερη L1, οπως και οι μεγαλυτερες L2, L3 εχουν σοβαρο αντικτυπο στην αποδοση ΠΑΝΤΑ σε σχεση με την σχεδιαση των επεξεργαστων και τον τροπο που δουλευουν (και δεν εννοω τις φωτογραφιες και τα σκιτσακια).

Πιο απλα ΑΝ φτιαξω 2 Ρ4, εναν με 32kB L1 κι εναν με 256kBL1 οι διαφορες αποδοσης (σε σχεση φυσικα με το κοστος μιας που η L1 ειναι πολυ πιο ακριβη) ειναι μεγαλες ΑΛΛΑ μπορουν να εξαλειφθουν με τουμπανιασμα σε L2/L3. Αντιθετα ενας Αthlon XP/64 με 32ΚΒ L1 ειναι τρελλο σφαξιμο γιατι η σχεδιαση του ωφελειται περισοοτερο απο την υπαρξη μεγαλης L1 παρα απο την υπαρξη... 2MB L3. Στην τελικη, αν δωσεις 256L1 στον Ρ4 δεν παιρνεις ιδιαιτερη αυξηση στην αποδοση, ειδικα δε αν του παρεις την μεγαλη L2...

Διαβαστε και aceshardware μαζι με τα υπολοιπα

Απο την αλλη βεβαια εγω πολυμερατζης ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

δυσκολη μερα η δευτερα.... απο την μια ο hipro, απο την αλλη ο cannisterman με τους fx60x3 σου ερχετε και ο αλεξ πακετο να σου λεει " η amd χρισιμοπειη εναν 64byto cpu σε σχεση με την ιντελ που εχει 2χ32 "....

ξεχασες να με συμπεριλαβεις στις εκπληξεις και θα σε τιμωρησω :D

(sorry για το offtopic)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.