Jump to content



Conroe Performance Preview Follow-Up


RootX

Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Ας ρίξω και γω μια άποψη επί του θέματος.

Fanboy δεν είμαι καμίας εταιρίας. Όποια βγάζει το καλύτερο/για το κοστος του την εποχή που αναβαθμίζω, αυτην προτιμώ.Τόσο ψυχρά.

Εδώ και 2 χρονάκια προτιμώ AMD γιατί πιστεύω ότι για τα ευρά που της δίνω, μου έδωσε και μου δίνει φόβερές επιδόσεις τόσο σαν εργαλείο δουλειάς όσο και διασκέδασης. Αν η Intela, αποφασίσει να σταματήσει να παιζει με τα Mhz και να βγάλει cpu βαρβάτο...όταν έρθει η ώρα της αναβάθμιση σαφώς και θα την προτιμήσω.

Σχετικά με το εν λόγω ριβιου...Η INTELA δεν είναι καμια εταιριούλα χθεσινή ώστε να μην μπορεί να φτιάξει cpu με @@.Αντιθέτως! Αυτό που μου τη σπάει όμως έιναι το μαρκετινγκ της. Προσωπικά πιστέυω ότι η λάθος πρώτη δημοσίευση δεν έγινε κατα λάθος. Τέχνασμα για να κερδίσει τις εντυπωσεις.Μπορεί και όχι...αλλά εμένα έτσι μου φαίνεται.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι δεν απάντησε και δεν εμφανίστηκε ποτέ στις προσκλήσεις της AMD για συγκριτικό στους σερβεροεπεξεργαστές. Opteron vs Xeon.

Μου φαίνεται ότι κατάλαβε και η ίδια ότι δεν μπορει να κάνει δουλειά με την τραβηγμένη απο τα μαλλιά πλέον πλατφόρμα του Pentium 4 etc...

Μακάρι να αποδίδει έτσι ο Conroe και οι υπόλοιποι που θα ακολουθήσουν...μακάρι. Έτσι να αλλάζει χέρια η πρωτιά, καλό για μας είναι.

Για να μην το πάω ένα βήμα παρακάτω και σας αναλύσω τα σεναρια συνομωσίας...και καλά ότι AMD και INTEL είναι κολλητάρια και τα κανονίζουν μεταξύ τους για να μας τα τρώνε....τεσπα΄ας το αφήσω καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Bρε μακάρι να βγούν αληθινά όλα αυτά περί conroe, καμμία αντίρηση.

Απλά καμμιά φορά καλό είναι να κρατάμε μικρό καλάθι γιατί τα κεράσια μπορεί να βγούν μάπα..:D

Ολοι θέλουμε το καλύτερο για το σύστημά μας και γιά την τσέπη μας, απλά όλο αυτό το φιάσκο γίνεται για να μπορέσει η γαλάζια κυρία να μαζέψει την αιμοραγία που έχει εδώ και καιρό με τους εμπορικούς της συνεργάτες και να δεσμεύσει εκ νέου με νέα συμβόλαια μιας και όπως μας λέει σε 6 μήνες από τώρα θα μαμεί και θα δέρνει....

Ομως 6 μήνες είναι ένας αιώνας για την τεχνολογία και είμαι απόλυτα σύγουρος πως η AMD έχει κάποιους άσσους στα μανίκια της....

Αλλωστε πάντα η AMD ήταν αυτή που κρατούσε τα MHz χαμηλά και το Performance υψηλά.....

Είδωμεν...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Σήμερα, στις 14:51]

απλά όλο αυτό το φιάσκο γίνεται

που το ειδες το φιασκο ρε Μητσο?

στους pressler?

στους Yonah?

ή στους merom/conroe?

στα chipset 965/975?

ή μηπως στις ddr2 που με τετοιο ζηλο κραζατε μεχρι προσφατως?>

ας μη λεμε οτι θελουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιάσκο μάλλον είναι βαρύς χαρακτηρισμός αλλά θα συμφωνήσω με τον darkcount ότι μετά την αντικατάσταση του P3 στο 1,13 Ghz από τον willamette, θεωρώ πως η Intel χρησιμοποίσε την συχνότητα των επεξεργαστών της πρωταρχικά για ρόλους διαφήμισης και marketing και ύστερα ως μέσο για να αυξήσει τις επιδόσεις. Είναι προφανώς πολύ πιο εύκολο να πουλήσει σε απλό καταναλωτή ένα CPU με μεγάλη συχνότητα παρά να αρχίσει να λέει για εντολές, cache και λοιπά τεχνολογικά.

Ο willamette ήταν μάλλον πατάτα, o northwood (130nm) ήταν σοβαρός επεξεργαστής και αντικαταστήθηκε από τον όχι ιδιαίτερα καλύτερο prescott (90nm) που δε πρόσφερε και πολλά παραπάνω αφού εκεί πέσανε στο τοίχο, power leakage, θερμοκρασίες (θυμάμαι φυσικά όμως και τους ΑΜD στο socketA) throttling κ.α.

Μετά οι dualcore της ήταν απλά δυο μονοπύρηνοι κολλημένοι μεταξύ τους, μικραίνωντας κλίμακα ολοκλήρωσης (Smithfield, Pressler) για να ανεβάσει συχνότητα.

Βέβαια οι ίδιοι πίστευαν πως θα έφταναν μέχρι τα 10Ghz οπότε και μελλοντικά θα βελτίωναν τις επιδόσεις με αύξηση στην συχνότητα. Απλά δε τους έκατσε και τους χάλασε τα σχέδια, παρόλαυτα βρήκαν αξιόλογα αντίμετρα (hyperthreading κ.α) για να κρατήσουν ανταγωνίσιμους τους επεξεργαστές της ενώ η αρχιτεκτονική τους είχε προδώσει.

Παραδέχθηκε αργότερα πως "it's not just frequency" αλλάζοντας και την κωδική ονομασία στη σειρά των cpu...

Έβγαζε και τους Extreme Edition φορτώνοντας τους με μνήμη, χρεώνοντας τους πολύ δυσανάλογα για τις επιπλέον επιδόσεις τους, παρουσιάζοντας τους ως κάτι που απλά δεν ήταν... (ενώ σε αντίθεση ο FX-60 αντικειμενικά νομίζω είναι ο καλύτερος desktop CPU με εν μέρει δικαιολογημένο price premium)

Θυμάμαι και την αποτυχημένη προσπάθεια να επιβάλει στις μητρικές τις RDRam, που υστερούσαν (όχι απαραίτητα σε επιδόσεις αλλά σε κόστος) έναντι στην DDR που τελικά επικράτησε.

Για την DDR2 επειδή την βόλευε μάλλον η αυξημένη της συχνότητα την διαφήμιζε ως απίστευτο τύπο μνήμης, Πάλι στον απλο καταναλωτή μία μνήμη στα 533 φαίνεται πιο γρήγορη από μια στα 400. Αν δεν κάνω λάθος στα 800Mhz φαίνεται ουσιαστικά η διαφορά από την απλή DDR.

Σε όλο αυτό το καιρό δεν θυμάμαι πόσα sockets και πόσα chipset άλλαξε για μικρή μάλλον αύξηση επιδόσεων από το προηγούμενο... Για ορισμένους cpu του ίδιου socket πρέπει να αλλάξεις και chipset για να τους δουλέψεις... Ευνόητο είναι πως οι μητρικές πρέπει έτσι να αλλάζουν σα τα πουκάμισα αν βέβαια θέλεις (όχι χρειάζεσαι) να αναβαθμίζεις.

Για τις τιμές δε λέω τίποτα γιατί τις περισσότερες φορές ότι δίνεις πέρνεις, φοβερή ψύκτρα, πραγματική εγγύηση, αξιοπιστία κ.α. Όχι όμως απαραίτητα επιδόσεις που οι περισσότεροι από εδώ ψάχνουν.

Μιλάω μόνο για desktop επεξεργαστές της πάντα.

Πρακτικά μονοπωλητής έχει μεγάλη δύναμη στην αγορά αλλά δεν μου αρέσει πως προωθεί μερικές επιλογές της, αντί να πρωτοπορεί τεχνολογικά επιλέγει πρωτίστως το marketing. Σαν εταιρία πολύ καλά κάνει, το καταλαβαίνω αλλά εγώ σαν καταναλωτής δε θέλω να με "κοροιδεύουν".

Πάμε τώρα για την AMD μιας και το ξεκίνησα... :D

Πιστεύω πως έπρεπε να αποβάλει την εικόνα της δεύτερης, εναλλακτικής, φθηνής επιλογής με τους Athlon (thunderbird εως barton) που ζεσταίνονταν, που δεν είχαν πραγματική εγγύηση, τους πούλαγε χύμα, κολλάγανε σίγουρα σε πολλές περιπτώσεις και άλλα άσχημα που όμως είχαν επίπτωση και στις τιμές της...

Οπότε με τους Athlon 64 (socket 754) έβαλε heatspreader, νορμάλ συσκευασία, οι επιδόσεις αυξήθηκαν, ενώ ενσωμάτωσε πολλά νέα τεχνολογικά χαρακτηριστικά...

Βέβαια ακόμα και τώρα τα διαφημιζόμενα 64bit δεν έχουν πλεονέκτημα...

Με τo socket 939 πιστεύω έφτασε στην πιο ώριμη φάση της, βέβαια ακόμη και εκεί πάλι έχει κάποιες ασυμβατότητες και μερικά κουλά αλλά σίγουρα ήταν μια πολύ γρήγορη πλατφόρμα.

Βελτιώνει συνέχεια τους 64μπιτους Athlon με νέα revision, δεν έχει την ικανότητα να αλλάζει μέθοδο λιθογραφίας όπως η Intel, διορθώνοντας διάφορα ζητήματα στους CPU της και βελτιώνοντας τους σταδιακά (SSE3, καλύτερος IMC κ.α).

Προσφέρει μάλλον καλύτερες επιδόσεις με πιο κρύους επεξεργαστές σε λογικό φάσμα τιμών... Μιλάω για desktop όχι για notebooks ή για servers, αν και στο τελευταίο οι οpteron ακολουθούν πολύ καλή πορεία.

Δεν νομίζω πως έχει μείνει στάσιμη, μένει να δούμε πόσο καλό θα είναι το socket AM2 με το νέο revision F, η αλήθεια είναι όμως πως θα ήθελα να ενσωματώσει αν όχι νέα αρχιτεκτονικά χαρακτηριστικά είτε cache είτε να ανεβάσει αρκετά, συχνότητα.

Μου αρέσει που προσπαθεί να πρωτοπορεί με σταθερές επιλογές, ενώ υστερεί πάρα πολύ σε εξοπλισμό και πάγια κεφάλαια.

Εξάλου ο μικρός, outsider που καινοτομεί είναι πιο συμπαθής για να υποστηρίζει κανείς από τον καταξιωμένο, μονοπωληστή γίγαντα. Δεν είμαι οπαδός της αλλά χάρηκα που η ΑΜD κέρδισε κάποιο μερίδο αγοράς γιατί νομίζω πως ήταν δικαιολογημένο. Αν η Ιntel με πείσει για τον Conroe θα αγοράσω Conroe.

Λογικό είναι επομένως οι προσδοκίες που έχει κανείς για την Intel να είναι πολύ υψηλότερες από τις αντίστοιχες της AMD, προσδοκίες που απότι φαίνεται με την core αρχιτεκτονική και τους νέους επεξεργαστές της θα πραγματοποιηθούν...

Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα αναξιόπιστων review από πλευράς Ιntel, δεκτό πως το bios ήταν παλιό αλλά δε σε σώζει ένα bios update για να καλύψει 40% κενό. Η Intel έδειξε τα δόντια της, αυτό το κατάλαβαν όλοι.

Η ειρωνία είναι πως η νέα αρχιτεκτονική βασίστηκε στην αρχιτεκτονική και στους μηχανικούς που αρχικά φτιάξανε τον PIII και τον Pentium m αναιρώντας όσο ναναι το κυνήγι των Ghz του P4...

"It took 30 years to reach 1.0 GHz, 18 months to reach 2.0 GHz, and now only 13 months to reach 3.06 GHz."

Σόρυ αν σας κούρασα, ξεκίνησα για μια παράγραφο και έγραψα μια σελίδα :D

μερικά links:

http://www.firingsquad.com/features/intel_core_new_low/

http://www.penstarsys.com/index.html (March8 - Intel Conroe Thoughts)

Link to comment
Share on other sites

While I support AMD (having built AMD systems exclusively since '99), and enjoy reading the occassional Chris Tom anti-Dell & Intel rants, this forum has since become a magnet for rabid AMD fanboys.Ever since the Conroe benchmark episode, you will not find a more myopic and overzealous group of fanboys anywhere else (not even pro-Intel or the graphics card afficionados hold candle to the cult-like following of AMDers).

It's sad to say as a former AMDZone visitor, I can no longer recommend this site to anyone wishing to read unbiased, informational, or educational sources. It's become apparent when it comes to CPUs, this site will go to any length to show Intel (or Dell) in a negative light. What has Intel or Dell done to you to warrant such venegeful comments?

Although I'll reserve judgement until unbiased and independent 3rd-party benchmarking tests have concluded, not even you can deny that the Core platform from Intel will offer serious competition for AMD to an extent that AMD will need to deliver a more competitive product than the current K8-derived CPU architect.

καποιες αληθειες εδω περα

Link to comment
Share on other sites

Παντου υπαρχουνε λαλακες Γιωργη...

Οπου και να κοιταξεις. Δεν τους... εκτρεφουνε στα AMDforums, ουτε τους κατασκευαζουνε στα... Intel Development Forums. Προυπηρχαν των 2 εταιριων!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από darkCount

Συγνώμη...τα 3 βολτ που λέει ρεύμα εκει πέρα στέκουν????? bug????? Ή είναι μούφα γενικότερα η πηγή?????

μαλλον BUG , μηπως εχουνε 2Χ1.5 βολτ και τα δειχνει σαν συνολικο V?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

To sandra δειχνει SSE4 οποτε δεν πιστευω να δειχνει κατι ουσιαστικο....

δεν ειναι λιγη η διαφορα σε σχεση με τον fx60 που σε μενα δινει στα 2.6 49400

Link to comment
Share on other sites

Εσυ που τα μιλάς φαρσί τα Βορειοευρωπαϊκά ρε συ def, πες μας αν αναφέρει κάτι για τα βολτ.

Περίεργο μου φαίνεται 65nm CPU να τρώει τόσα βολτ...θα έπρεπε να μοιάζει σαν φρεσκοψημένη Γαλλική μπακέτα ξεχασμένη στο φούρνο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Εσυ που τα μιλάς φαρσί τα Βορειοευρωπαϊκά ρε συ def, πες μας αν αναφέρει κάτι για τα βολτ.

Περίεργο μου φαίνεται 65nm CPU να τρώει τόσα βολτ...θα έπρεπε να μοιάζει σαν φρεσκοψημένη Γαλλική μπακέτα ξεχασμένη στο φούρνο...

δυστηχως δεν μιλαω Σουηδικα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 15:50]

πολυ καλο σκορ στο sandra

πηγη

http://www.techsweden.org/forum/viewtopic.php?t=135687

Aρχιζω να πιστευω οτι μας δουλευουνε!!

101 χιλιαρικα δεν ειχε πιασει ο Fugger με τον ιδιο επεξεργαστη (ή με τον merom, αν θυμαμαι καλα χρονισμενο στα 2GHz κιολας!!) ????? Δεν μπορω να βρω το λινκ του freecableguy που το ειχε ποσταρει

Τι διαφορες ειχαν τα 2 σεταπ και βγαζει ο ενας 30Κ περισσοτερο απο τον αλλονε??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Aρχιζω να πιστευω οτι μας δουλευουνε!!

101 χιλιαρικα δεν ειχε πιασει ο Fugger με τον ιδιο επεξεργαστη (ή με τον merom, αν θυμαμαι καλα χρονισμενο στα 2GHz κιολας!!) ????? Δεν μπορω να βρω το λινκ του freecableguy που το ειχε ποσταρει

Τι διαφορες ειχαν τα 2 σεταπ και βγαζει ο ενας 30Κ περισσοτερο απο τον αλλονε??

παντος η διαφορα ειναι μεγαλη σε συγκριση με τον fx,η iNTEL εκανε πολυ καλη δουλεια προσωπικη γνωμη παντα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 16:02]

Εσυ που τα μιλάς φαρσί τα Βορειοευρωπαϊκά ρε συ def, πες μας αν αναφέρει κάτι για τα βολτ.

Περίεργο μου φαίνεται 65nm CPU να τρώει τόσα βολτ...θα έπρεπε να μοιάζει σαν φρεσκοψημένη Γαλλική μπακέτα ξεχασμένη στο φούρνο...

Δεν ειναι πραγματικο και δεν ειναι αθροισμα των 2 core ειναι απλα ενα bug ετσι εχουν αναφερει απο 1ο χέρι. [ατομα που δοκιμασαν δλδ]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.