Jump to content



Conroe Performance Preview Follow-Up


RootX

Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

αυτο ειναι το μονο σιγουρο,οταν με 1200ευρο παιρνεις εναν fx60 και δεν αξιζει τα λεφτα του(επιδοσεις)και μαλλον αυτο καταφερε να κανει η intel ενω στην αρχη προσφερε ψηλα ghz και με χαμηλες επιδοσεις τωρα με χαμηλα ghz δινει ψηλες επιδοσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 16:31]

οταν με 1200ευρο παιρνεις εναν fx60 και δεν αξιζει τα λεφτα του(επιδοσεις)

Καλα μην τρελλαινομαστε τωρα... Ποτε δεν αξιζει τα λεφτα της η κορυφαια επιλογη απο καμμια εταιρια (ειτε λεγεται extreme edition ειτε FX). Μην πεις οτι δεν στο λεγαμε ολοι εδω πριν αγορασεις???

Οταν παιρνεις FX/XE δεν το παιρνεις επειδη "αξιζει τα λεφτα του".

Αν θες κατι που να "αξιζει τα λεφτα του" πας σε celeron/sempron/gto2/9500pro και στις μεγαλα εξοδα σε 805/X23800+

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω οτι δεν μου το λεγατε,τωρα βεβαια να ζητησω συγνωμη γιατι θα ξεφυγουμε απο το θεμα αλλα οτι εχω απο pc ειναι ολα αγορασμενα απο τον αδελφο μου,τωρα οσα παιδια εχουν Χ3800,η Χ4400 εχουν extreme ψυξη και τα υπερχρονιζουνε και τα ανεβαζουνε παραπανω απο εναν fx60,εγω προς το παρον δεν εχω κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

για να μην παρεξηγηθω,διευκρινιζω οτι δεν εχω τιποτε με τα παιδια που εχουν extreme ψυξης,πολυ καλα κανουν και αγοραζουν εναν φτηνo cpu και τον υπερχρονιζουν πολυ ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

:) ναι βρε μα δεν ειπωθηκε κατι τετοιο απο ποστ σου απλα επειδη ειπες πως επειδη δεν εχεις κατι τετοιο <--- xtreme ψυξη ,,---> σου λεω πως δεν ειναι απαραιτητο παντα να τα σκας με το τσουβαλι για το γρηγοροτερο cpu και τα phase στις μερες μας ειναι πολυ προσιτα. Μπορεις να αγορασεις ενα single και οτι Cpu παιρνεις να το σκιζεις κανονικοτατα ,. :)
Link to comment
Share on other sites

ότι βγαίνει φέτος πάρτε του χρόνου και είνα σίγουρο ότι θα έχετε κέρδος 1000% Δεν θα υστερείτε σε τίποτα από επιδόσεις απλά τον πρώτο χρόνο οι εταιρείες από τις τιμές θέλουν να κάνουν την απόσβεση ολόκληρου του project

Link to comment
Share on other sites

Παραδέχομαι ότι ο Conroe μπορεί να είναι αστέρι, αλλά να εξηγήσω και κάτι που δε μου "κάθεται" καλά: Overclocked FX-60 με ΑΤΙ τελευταίας γενιάς και χτυπάει 160fps στο UT2004, ενώ σε άλλα sites βλέπω ακριβώς το ίδιο score με FX-57 & 6800GT; Μήπως κάτι δεν πάει καλά; Μήπως να μη πιστεύαμε ό,τι σαβούρα μας πετάνε στη μάπα οι PR τύποι της εκάστοτε εταιρίας;

Εγώ προσωπικά, θα χαρώ πολύ να ξαναγυρίσουμε στις μέρες των ανταγωνιστικών τιμών, αλλά θα χαρώ κανονικά όταν κυκλοφορήσει η ταινία και την δούμε όλη. Όχι όταν μας "το πούνε" οι γιακάδες της ΧΧΧΧ εταιρίας...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουνε αρκετα "κενα" στην ιστορια. Μακαρι να βγω ψευτης... Αντιθετα με τον Πετρο εμενα πολλα δεν μου καθονται καλα!

Μην πει κανενας για fanboy!

Δεν υπαρχει περιπτωση να του λες του αλλουνου δωσε 300 ευρω για cpu και ανεβα 40% σε αποδοση και να σου λεει "AMD ρααα".................. αλλα το παραμυθι εχει καπου και δρακο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνεχεια παραφιλολογιας περι conroe και πρωτου πεταξετε ολοι τους οπτερον νομιζοντας οτι ο conroe ειναι ο σωτηρας,δειτε την παρουσιαση της ιδιας της $ntel πανω στο νεο της cpu.

να τονισω τα

<<fiρst single thread performance of the CORE is slower than 2GHZ Opteron 246, secondly the scale up factor of 8 cores is only 4.7>>

δειτε τα σχετικα τραγικα νουμερα που παρουσιασαν στο cinebench και το πολυ κακο escalation.

++ δειτε κ αυτο..

http://s10.photobucket.com/albums/a134/rivieracadman/?action=view&current=bench.png

διαβαστε οπωσδηποτε και αυτο που ειναι ολο το αρθρο

http://sharikou.blogspot.com/2006/04/clovertown-scores-revealed.html

το δικο μου συμπερασμα που λενε και μεσα:οσο χρησιμοποιειται η cache του conroe ολα καλα..μολις βγει απεξω τρωει ηταν ακομα και απο socket 754...

PS:λεω και γω ρε παιδι μου απο το πουθενα βγαλαν την απολυτη cpu?

PS2:οποιος θελει να δωσει τα amd του ας τα στειλει σε εμενα :D :D :D

PS3:μηπως ο conroe εγινε pi optimized?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι Intel αγαπάνε τα μαθηματικά, το θέμα είναι να τον δούμε στην πράξη. Από τη μια πολλά υποσχόμενος (ίσως υπερβολικά πολλά - με 550$ να έχεις καλύτερες επιδόσεις από των 1000+$ FX), από την άλλη όμως δε μας πείθει.

Από τη στιγμή πάντως που δεν μπορούμε να τον δούμε στην πράξη, νομίζω πως άδικα ασχολούμαστε με εικασίες. Εγώ βλέπω μια Intel με πολύ καλούς φορητούς επεξεργαστές και μια σοβαρή σειρά διπύρηνων (9xx) και εύχομαι να συνεχίσει έτσι, για το καλό όλων μας. Αν ο Conroe είναι τόσο δυνατός όσο λένε, καλοδεχούμενος. Η AMD από την άλλη θεωρώ ότι με το ΑΜ2 και τις DDR2 βαδίζει σε λάθος μονοπάτια. Θα δείξει. Πάντως καλό είναι να προχωράμε γιατί πολύ κολλήσαμε σε αυτά τα 4 (έστω και θεωρητικά για την AMD) GHz.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 08:47]

Η AMD από την άλλη θεωρώ ότι με το ΑΜ2 και τις DDR2 βαδίζει σε λάθος μονοπάτια.

μαλλον το αντιθετο. ο ανθρωπος της intel το εδειξε καθαρα: το bus δε χωραει πολλους πυρηνες. οπως το ελεγαν στα χαρτια εδω και καιρο. τα 64αρια της amd απο την αρχη ειναι σχεδιασμενα για να δουλευουν με πολλους πυρηνες μαζι. γι αυτο και η μεταβαση σε ddr2.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον νομιζω οτι βλεπετε τα πραγματα παααρα πολυ επιφανειακα χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν...:)

Ολοι ξερουμε οτι οι εταιριες στον τεχνολογικο τομεα παντα.. βγαζουν καινουρια προιοντα ανα 3~5 μηνες. Οι κινισεις της ΙΝΤΕΛ δεν ειναι τοσο χαζες πιστευω..κανεις μα κανεις δεν θα ελεγε στον αντιπαλο τι προκειτε να βγαλει σε 6 μηνες απο τωρα γιατι πολυ απλα θα εδεινε απλοχερα την ευκαιρια στην ΑΜΔ να προετοιμαστει καλυτερα με κατι πιο δυνατο! Αρα πρωσοπικη μου αποψη οτι η ΙντεΛ πεταει καπνο στα ματια μας:TD:

Πιστευω οτι η ΙΝΤΕΛ θα βγαλει τον κονροε σε 6~7 μηνες το πολυ και θα εχει ετοιμο και αλλο ενα οπλακι(κρυφο ακομα...) για την ΑΜΔ σε περηπτωση απαντησης της!

Ομως απο οτι εχω δει τα τελευταια 5 χρονια στον χωρο αυτο, οποιος βιαζεται σκονταφτει!! Και τρωει την μπανανα :tomato:

Η ΑΜΔ εχει (για μενα ) καιρο να βγαλει κατι τουρμπατο και καινουριο...πισω εχει η αχλαδα την ουρα!! Στα υπογεια της ετοιμαζει κατι πολυ δυνατο! δεν μπορω να πω παραπανω αλλα περιμενετε για να βγαλετε συμπερασματα τον Νοεμβρη που ερχετε!!!!!

οσον αφορα για πλατφορμες ΑΜΔ2 και ΔΔΡ2 ολα αφτα ειναι μια απο τα ιδια της Ιντελ...και τα δυο στρατοπεδα πετανε χαρταετο αυτη την φαση για να προσανατολισουν τα κατασκευαστηκα τμηματα τους:whistling :whistling

Τον ιουνιο που ερχετε θα ανακοινωσει τα κονδιλια για τους επεξεργαστες της η ΑΜΔ που θα βγουν σε κυκλοφορια...συντομα... μουαχαχαχαχχαα!!

Προσωπικα ελπιζω το κρυφο οπλο της ΑΜΔ να ειναι πιο δυνατο γιατι αυτη θα απαντησει τελευταια στα καλεσματα του πολεμαρχου Βασιλακη της ΙΝΤΕΛ και αν γινει αυτο οι τιμες θα ειναι αρκετα προσιτες για μας!

Ο χρονος παντα γιατρευει λενε και αποκαληπτει ...οποτε περημενουμε στην σκια για τνα δουμε τις κινησεις των 2 εταιριων!:clap: :clap: :clap:

Καλο πασχα σε ολους!!!!! :hi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.