Jump to content



Accelero X1 σε ASUS 7800GTX 256


Maximus

Recommended Posts

Σήμερα ήρθε στα χέρια μου το πολυπόθητο Accelero και αφού πέρασε η διαδικασία της περιεργασίας (δεν έχει και τα καλύτερα υλικά που θα μπορούσε να έχει είναι η αλήθεια) έκανα την εγκατάστασή του στην κάρτα μου και έτρεξα να δω τα αποτελέσματα. Η διαδικασία της μέτρησης έγινε μέσω του Rivatuner και έτρεξα κατά σειρά τα τεστ 3DMark01, 3DMark03, 3DMark05 & 3DMark06.

Τα αποτελέσματα? Αρκετά ικανοποιητικά μπορώ να πω, 15-20 βαθμούς κάτω είναι πράγματι κάτι το εντυπωσιακό. Ο θόρυβος μειώθηκε ακόμα περισσότερο και τώρα μάλλον οι δυνατότητες της κάρτας στο overclocking αυξήθηκαν (σίγουρος δεν είμαι, θα δοκιμάσω και θα σας πω).

Τα τεστ έτρεξαν όλα με τις ρυθμίσεις της υπογραφής:

Default:

2001 - 70 C Max

2003 - 80 C Max

2005 - 77 C Max

2006 - 70 C Max

Idle - 55

Accelero X1:

2001 - 60 C Max

2003 - 65 C Max

2005 - 65 C Max

2006 - 55 C Max

Idle - 35

(να τονίσω ότι εντυπωσιάστηκα και από την ταχύτητα του καταστήματος HAC από το οποίο το αγόρασα - Δευτέρα παραγγελία -> Τρίτη πρωί στην πόρτα μου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Ψιλοακυρος σχεδιασμος..... Που σκ@τ@ παει ολη αυτη η ζεστη απο την καρτα?

Να λες καλά που έχω βάλει ένα κάρο ανεμιστήρες στο Stacker jax, η ψύκτρα διώχνει τον αέρα κατακόρυφα μέσα στο κουτί και σκάει πάνω στην κάρτα ήχου. Βέβαια δουλειά κάνει (δουλεύει σε πολύ χαμηλές στροφές - 1000 περίπου -) αλλά και πάλι αν δεν είχα τον πλαϊνό ανεμιστήρα μπορεί και να είχα πρόβλημα.

Πάντως μου φαίνεται ότι δε σκέφτηκαν καθόλου τους κατόχους SLI που θα δεινοπαθήσουν αν βάλουν δύο τέτοια. Εκτός βέβαια εάν έχουν το πλαϊνό του Stacker 830 με τους 4*12...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.