Jump to content



2 UPS 1 πριζα...


jara

Recommended Posts

Παιδιά έχω φάει το εξεις πακέτο.πήρα τον νέο υπολογιστή και μαζί ένα ups mustek 800 line interactive.Ο υπάρχον υπολογιστής είναι συνδεδεμένος με ένα stand by ups τις apc στα 500να.

Δυστυχώς υπάρχει μια πρίζα κοντά στους υπολογιστές!

κινδυνεύω από κάτι αν βάλω και τους δυο στην μια πρίζα?

σκέφτομαι να βάλω το apc στην πρίζα και το mustek σε μια από τις πρίζες του apc (που δεν δίνουν ρεύμα από μπαταρία).

καμια πρόταση?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!:hi:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες γίνετε αλλά και μια καλή ιδέα είναι να τα βάλεις σε σειρά. Δηλαδή το μικρό πρώτο και Πάνο σε αυτό το μεγάλο και μετά το pc σου και θα είσαι οκ

Τώρα για την πρίζα σου δες τι ασφάλεια παίζει πάνω σε αυτή και τι άλλο έχεις βάλει πάνω τις.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα πάρε ένα πολύμπριζο ασφαλείας με φίλτρο (ΜGE, APC κλπ) το οποίο παρέχει προστασία από κεραυνούς και απο το ηλεκτρικό θόρυβο. έτσι θα έχεις διπλή προστασία με ελάχιστο κόστος. στο προτείνω ανεπιφύλακτα:cool:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

οι συνηθισμένες μπρίζες (γιατί υπάρχουν και ενισχυμένες ) αντέχουν σε παροχη ~ 2KW. (οι ενισχυμένες σε αρκετά παραπάνω) οπότε μπορούν να μπουν και τα 2 UPS πάνω άνετα ακόμα και αν δουλευουν 24/7 στο 100%

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι στιγμης 2 pc ενα ups 1000VA και γενικα οτι υπαρχει στο δωματιο εκτος απο το φορτιστη του κινητου ειναι ολα σε μια πριζα και μεχρι στιγμης δεν εχει υπαρχει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ανέφερα είναι ασφάλεια και όχι πρίζα

Αν σε μια ασφάλεια 10Α βάλεις 2200watt τότε την έκατσες.

Πχ στο δωμάτιο μου που έχω 2 pc+ tv + 2ενυσχητες και μηχανήματα για dj με την δεκάρα είχα πρόβλημα και έβαλα 25αρα

Link to comment
Share on other sites

jara πάρε ένα απλό πολύμπριζο και σύνδεσε επάνω του τα 2 ups να παίρνουν ρεύμα, όχι σε σειρά το ένα με το άλλο.

D.J.AleXXX_gr όταν αλλάζεις ασφάλεια με μεγαλύτερη κοιτάζεις και αν οι καλωδιώσεις του σπιτιού σηκώνουν τέτοια αλλαγή γιατί παίζει να καρβουνιάσουν τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ λίγα (και πολύ ακριβά) ups βγάζουν στην έξοδό τους ρεύμα ίδιο με την παροχή της ΔΕΗ. Οπότε αν δεν πάρει το δεύτερο στη σειρά ups το ρεύμα με τη μορφή που έρχεται κανονικά, μπορεί να προκαλέσει ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ups ειναι ενα apc standby 500va και το δευτερο ενα mustek line interactive 800va.

Η συνδεση ειναι πριζα δεη->apc->πριζα apc->mustek.

Το συνεδεσα στο πρωτο γιατι νομιζω πως το apc εχει καλυτερα φιλτρα και θα μπορουσε να εποφεληθει το mustek που ειναι πιο μετριο.

Δεν ξερω αν βαλω το mustek κατευθειαν στην πριζα αν θα εχω την μεγιστη προστασια απο ηλεκτρικο θορυβο.Επισης δεν πολυ εμπιστευομαι τα πλουμπριζα...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έχει πρόβλημα να μπει το mustek στην παροχή της ΔΕΗ. Και τα πολύμπριζα το μόνο που κάνουν είναι να σου πολλαπλασιάζουν τις εξόδους παροχής ρεύματος της ΔΕΗ, δεν καταλαβαίνω τι εμπιστοσύνη θα έπρεπε να τους δείχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.