Jump to content



ποια παστα;


athlon=greek

Recommended Posts

Εχω την arctic cooling freezer 64 pro(εχει χαλκινα heatpipes απο τη βαση της) με τον 3500 amd ποια παστα να βαλω παιδες;Γενικα εχω καλες θερμοκαρασιες αλλα για κατι καλυτερο τι προτεινεται;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Insane

Arctic Silver 5.Κατα τη γνωμη μου η καλητερη παστα για θερμοκρασιες πανω απο τους 0 βαθμους.

ρε παιδιά ακούω παντού για την Arctic Silver 5.

την έχω χρησιμοποιήσει αλλά μου έχει σχηματιστεί η εικόνα ότι η ceramic είναι λίγο καλύτερη... εσείς τι νομίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο???Η ceramique δηλαδη δεν θελει αλλαγη???

για θερμοκρασιες θετικες να πας σε AS5

Για θερμοκρασιες κατω του 0 να πας σε Ceramique

Για ακομα πιο χαμηλες θερμοκρασιες και αμα μπορεις να βρεις στην αγορα πηγαινε σε arctic alumina...

Αν και με 3 παραπανω...οι διαφορα στις θερμοκρασιες που θα δεις θα ειναι 1-2 βαθμους...και τις περισσοτερες φορες θα ειναι μηδαμηνες...

Link to comment
Share on other sites

ΑΚριβώς αυτό είχα διαβάσει σε κάποιο review. Οτι δηλ. η ceramic δεν χάνει την αποτελεσματικότητά της το ίδιο εύκολα με την as5.

Οσο για τις διαφορές στις επιδόσεις, -χωρίς όργανα- δεν είδα καμία...

Link to comment
Share on other sites

Ανανεωση στις παστες ειναι καλο να κανεις ανα 3-4 μηνες...ανεξαρτητα απο ποια ειναι...:D

Θα εχεις παρατηρησει και μονος σου οτι αμα την αφησεις πολυ καιρο...''ξερενεται'' και κανει μια κρουστα απο πανω...που δεν βοηθαει και πολυ....:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CaptainMilo

Και εγώ ceramic χρησιμοποιώ λόγω αγωγιμότητας της arctic silver (έστειλα gpu στον τάφο στο παρελθόν εξαιτίας της)

Από επιδόσεις , παρόμοιες , αν όχι καλύτερες

Σορρυ αλλά σε αυτό δεν φταίει η AS5 αλλά η απροσεξία σου...εγώ μια ζωή σε gpu και ξεκαπακωτους Α64 η και σε ΑΧΡ έβαζα AS5...ποτέ δεν πήγε τπτ στον τάφο απ' αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Βασίλη ευχαριστώ για την πληροφορία.

Αν θέλεις το πιστεύεις, αλλά η τελευταία φορά που άλλαξα την πάστα (ceramic) ήταν πριν από 16 μήνες τουλάχιστον. Και η διαφορά στις θερμοκρασίες οφείλεται στην σκόνη που κάθεται στο ψυγείο. Οταν το καθαρίζω -ήρθε η ώρα του- η θερμοκρασία κατεβαίνει 4 περίπου βαθμούς (38-42).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 18:35]

Σορρυ αλλά σε αυτό δεν φταίει η AS5 αλλά η απροσεξία σου...εγώ μια ζωή σε gpu και ξεκαπακωτους Α64 η και σε ΑΧΡ έβαζα AS5...ποτέ δεν πήγε τπτ στον τάφο απ' αυτό...

Συγχαρητήρια φίλε μου :daisy:

Απλά ανέφερα τον κίνδυνο που μπορεί να προκύψει από όποιο λάθος στην χρησιμοποίηση της συγκεκριμένης πάστας, κυρίως λόγω των διαφόρων users σε διάφορα φόρουμ που βγαίνουν και λένε ότι η πάστα δεν είναι αγώγιμη .

Από το site της AS

Not Electrically Conductive: (???)

Arctic Silver 5 was formulated to conduct heat, not electricity.

(While much safer than electrically conductive silver and copper greases, Arctic Silver 5 should be kept away from electrical traces, pins, and leads. While it is not electrically conductive, the compound is very slightly capacitive and could potentially cause problems if it bridges two close-proximity electrical paths.)

Δεν θέλει και πολύ η στραβή να γίνει , συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια

Link to comment
Share on other sites

Μα ενοείται ότι είναι αγώγημη αφού είναι απο 99% ασήμι(και καλά...αλλα έχει αρκετό ασήμι).Έ αμα δεν προσέξεις...φυσικά και θα το πάρεις στο χέρι..αλλά και πάλι όχι και τόσο εύκολα...

Και εγώ είμαι της άποψης

Για τα θετικά AS5

Για κοντά στο 0 αλλά και παρακάτω AC

Και για πολύ κάτω από το 0 Artic Alumina

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μετακομιζω σε STACKER σε λιγο οποτε θελω καποια παστα να΄χω καλες θερμοκρασιες,απλα σηκωνω λιγο το vcore του 3500.Η freezer 64 pro ειναι καλη ψυκτρα παντα σε αερα

Link to comment
Share on other sites

Black Forest φίλε μου και έχεις εγγυημένες θερμοκρασίες. Βέβαια είναι για λύσεις με αερα,γιατί με Phase θα παγώνει το παντεσπάνι και θα κρυσταλλοποιήται....

Πέρα από την πλάκα...εκτός από τις απαντήσεις που έλαβες ήδη...υπάρχουν άλλα 7000ποστς που κάποιος ρωτάει για πάστα (όλοι του λένε black forest) και πάιρνει σαν απάντηση τις ίδιες απαντήσεις που πήρες και σύ τώρα.

Arctic Silver 5

Arctic Ceramique

Arctic Alumina

Λεπτομέρειες για την συμπεριφορά της καθεμίας αναφέρονται παραπάνω...

Use the "Αναζήτηση" button young Skywalker

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.