Jump to content



Πώς βλεπω temp ?


Dr.Paneas

Recommended Posts

Παιδιά ξέρει κανεις καποια εντολη ή κατι τελος παντω που μου επιτρεπει να βλεπω τις θερμοκρασιες του cpu μου στο suse ? Εβγαλα τα fans και θελω να ξερω αν ανεβαινει η θερμοκρασια και ποσο αναβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Στον kernel ελέγχεις να είναι ενεργοποιημένη η υποστήριξη για τους αισθητήρες της μητρικής σου (i2c) και βάζεις τους lm_sensors. Μετά με κάποιο monitoring πρόγραμμα (mrtg,cacti,rrd,GKrellM) παρακολουθείς τη θερμοκρασία και τους ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Μπορεί να διαβάζει σκάρτα τη θερμοκρασία το bios. Μην τρελαίνεσαι. Αν έχεις αμφιβολίες κόλλα ένα θερμίστορ στον επεξεργαστή να διαβάσει σωστά τη θερμοκρασία.

Αυτό μ'άρεσε, πως γίνεται; Γιατί οι δικοί μου δεν λένε να πέσουν κάτω από 36 βαθμούς ακόμα και τον χειμώνα. Κάποιο bug πρέπει να έχουν οι opteron.

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα τα fans απο το κουτι και φαινεται ανεβασε θερμοκρασια ετσι ο το CPU Fan αναγκστηκε να γκαζώσεις και να πιάσεις τις 5.200rpm μεχρι που μου πήρε τα αυτιά. Τώρα πχ που εβαλα ξανα τα fans μου βγαζει 46 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss

Αυτό μ'άρεσε, πως γίνεται; Γιατί οι δικοί μου δεν λένε να πέσουν κάτω από 36 βαθμούς ακόμα και τον χειμώνα. Κάποιο bug πρέπει να έχουν οι opteron.

Εξαρτάται αν η θερμοκρασία διαβάζεται από τον ίδιο τον opteron ή από κάποιο θερμίστορ στη μητρική.

Η λύση που είπα μπορεί να γίνει με 2 τρόπους. Ή με ένα απλό θερμομετράκι από μαγαζί ηλεκτρονικών (με προσοχή να είναι πολύ λεπτό το θερμίστορ για να χωράει δίπλα στον πυρήνα) ή με fan-temp managers του στυλ aerogate, digitaldoc.

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Εβγαλα τα fans απο το κουτι και φαινεται ανεβασε θερμοκρασια ετσι ο το CPU Fan αναγκστηκε να γκαζώσεις και να πιάσεις τις 5.200rpm μεχρι που μου πήρε τα αυτιά. Τώρα πχ που εβαλα ξανα τα fans μου βγαζει 46 βαθμους.

Ωραία και τι άλλο θέλεις να κάνεις τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.