Jump to content



Σφάλμα σε συνένωση partitions => Καταστροφή!


HeartDoc

Recommended Posts

Αρχικά δεδομένα

C: 12GB

D: 15GB (χωρίς αρχεία, τον είχα αδειάσει)

F: 40GB (τίγκα σε χρήσιμα data)

G: 50GB (ομοίως με F)

Το E δεν ήταν assigned πουθενά, don't ask.

Πάω με partition magic 8.0 να κάνω merge τα D και E. Περίπου στο 80% του "moving data" κολλάει και μένω με κατεστραμένο partition table και ένα χάλι δεδομένων. Το Partition Magic δεν έβλεπε ούτε partitions ούτε τίποτα. To fdisk του linux ομοίως

Φτιάχνω το partition table με το Partition Table Doctor. Το partition magic βλέπει κανονικά τον D, αλλά ως unformatted τον F (που μας ενδιαφέρει).

Κατέβασα το GetDataBack (recovery για NTFS), δυο φορές κόλλησε στην ανάγνωση του δίσκου μετά το 40% περίπου. Τώρα φαίνεται να το διαβάζει κανονικά, αλλά μου δίνει για recover μόνο τα αρχεία για τα οποία βρήκε όνομα

Πρέπει οπωσδήποτε να επανακτήσω τα αρχεία. Ξέρει κανείς τι στο διάολο κάνει το partition magic για merge? Κάνει πρώτα copy τα δεδομένα και μετά delete? Κάνει κατ' ευθείαν move? Πως στα κομμάτια θα επαναφέρω τα αρχεία...

:( :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι δημιουργεί ένα φάκελο στο 1ο partition κ χώνει μέσα το 2ο! Τοχω πάθει! Αν δεν είναι φρεσκόφορμαρισμένα τα partition κολλάει πάντα. Καταραμένη powerquest@!@#@#$40gb έχασα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι λέει καθαρά πριν κάνεις οτιδήποτε να έχεις κάνει backup. Αν δεν το κάνουμε εμείς εν γνώσει μας, ποιός φταίει?

Για την επανάκτηση δεδομένων μην περιμένετε και πολλά από τα εμπορικά προγράμματα που κυκλοφορούν (αν και εδώ δεν μου φαίνεται δύσκολη περίπτωση και κανονικά έπρεπε να είχαν κάνει την δουλειά τους). Τα εξελιγμένα προγράμματα ανάκτησης πληρώνονται ακριβά και δεν κυκλοφορούν ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το easy recovery κάνει πολύ καλή δουλειά στην ανάκτηση δεδομένων αλλά εξαρτάτε πάντα από το πόσο καταστραμμένο είναι το partition

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα καταφέρει να επαναφέρω τα αρχεία μου με το Ontrack Easy recovery... Είχα χάσει partition. Πάντως μην περιοριστείς μόνο σε ένα πρόγραμμα, εγώ είχα δοκιμάσει 2-3 πριν το οντράκ που τελικά δούλεψε. Σε σένα ίσως δουλέψει κάποιο άλλο...

Link to comment
Share on other sites

και μενα πανω στο merge δυο partition μου την εκανε το partition magic.. καταραμενο, ακομα το βριζω.. τωρα πια ποτε ξανα δε ξαναπειραζω τα partition χωρις backup πρωτα...

δοκιμασε πολλα και διαφορα προγραμματα μεχρι να βρεις αυτο που θα καταφερει να σου επαναφερει τα περισσοτερα..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πρόβλημα ο δίσκος και βγήκε το πρόβλημα;

Μου έχει τύχει αρκετές φορές....

Ευτυχώς παίρνω backup πάντα, εκτός των περιπτώσεων που δεν με ενδιαφέρουν τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.